Polska, podobnie jak siedem innych państw Unii, blokuje dostęp do zawodu notariusza obywatelom innych krajów - twierdzi Komisja Europejska. I ostrzega, że jeżeli sytuacja się nie zmieni to sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości.

Rosyjska prokuratura postawiła dziewięciu osobom zarzuty w związku z ich domniemanym udziałem w zabójstwie Anny Politkowskiej. Jest wśród nich oficer rosyjskich służb bezpieczeństwa.

Na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. W Polsce odbywa się on pod hasłem „Walka z ubóstwem – wiele robimy osobno, zróbmy to wspólnie” .

Papież Benedykt XVI mianował kardynałem arcybiskupa Stanisława Ryłkę. Papież powiedział, że chciał też nadać kapelusz kardynalski arcybiskupowi Ignacemu Jeżowi, który zmarł wczoraj w wieku 93 lat.

Rządząca Birmą wojskowa junta poinformowała w środę, że po zdławieniu prodemokratycznych demonstracji aresztowała prawie 3 tysiące osób, a kilkaset z nich wciąż przebywa w areszcie.

- To brutalna ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin - tak dzisiejsze spotkanie prezydenta USA z Dalajlamą ocenił rzecznik chińskiego MSZ. Mnich ma dziś zostać odznaczony najwyższym odznaczeniem przyznawanym cywilom.

2 więźniów zostało zabitych, a 13 osób zostało rannych, kiedy strażnicy otworzyli ogień do zbuntowanych skazańców w jednym z zakładów karnych dla młodocianych przestępców na Uralu. Zginął też jeden ze strażników.

W środę dojdzie do pierwszego oficjalnego spotkania włoskiego hierarchy kościelnego z przedstawicielami organizacji gejów.

Benedykt XVI zwoła w środę nowy konsystorz i 24 listopada ogłosi światu nowych kardynałów - podały źródła watykańskie. Wśród nazwisk przyszłych purpuratów nieoficjalnie wymienia się metropolitę warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza i przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Świeckich arcybiskupa Stanisława Ryłkę.

- Ostatnie kontakty z amerykańskimi partnerami świadczą o tym, że jest możliwa pewna zmiana ich stanowiska (ws. tarczy - red.) i będziemy kontynuować ten dialog - oznajmił podczas spotkania w Teheranie Władimir Putin. Prezydent Rosji przebywa obecnie z wizytą w Iranie, to właśnie przed atakiem między innymi z tego państwa USA chce się chronić tarczą.

Kilkadziesiąt opalonych nóg, kuse stroje kąpielowe, błyskotki i walka na wdzięki do samego końca... Zwyciężczyni natomiast tylko jedna. W Japonii wybrano nową Miss International - została nią 24-letnia Meksykanka.

Potężna powódź w Nikaragui. Z zalanych terenów ewakuowano już cztery tysiące osób. Kolejnym dziesięciu tysiącom grozi ewakuacja.

- Tradycjonalistyczna stacja katolicka także prowadzi kampanię - zauważa belgijski dziennik "Le Soir" i dodaje, że katolickie radio angażuje się wyraźnie po stronie Prawa i Sprawiedliwości.

- Wyrażenie przez parlament zgody na interwencję wojskową przeciwko separatystom kurdyjskim w Iraku nie oznacza nieuchronności takiego ataku - zapewnił premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, który wcześniej zwrócił się do deputowanych o zgodę na akcję wojskową przeciw rebeliantom.

- W zamkniętej dla mediów części rozmów z Władimirem Putinem kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła kraje, które powołując się na standardy ekologiczne sprzeciwiają się budowie Gazociągu Północnego - donoszą rosyjskie "Wiedomosti".

"Wiele artykułów sprzedawanych przez Benetton zawiera mikroprocesory, które zbierają informacje, a następnie przekazują je do bazy danych". To nie żart: to jest oficjalne oskarżenie włoskiej firmy o szpiegostwo w Iranie.