Amerykańscy eksperci są zgodni: Rosja powinna zapłacić wysoką cenę za swoja ostatnią decyzję uznania niepodległości separatystycznych prowincji Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej. Nie mieli wątpliwości, że krokiem tym Rosja postawiła się w rzędzie państw bandyckich, takich jak Iran, Korea Północna czy Sudan, sponsorujących terroryzm.

Zażądać, by wszystkie kraje sąsiadujące z Rosją zostały wykluczone z NATO, a jeśli odmówią - wycelować rakiety w Europę i zainstalować bazy wojskowe m.in. na Kubie i w Wenezueli - takie pomysły pojawiają się na rosyjskich blogach w internecie. Zaangażowanie Polski w konflikt Moskwy i Tbilisi oraz amerykańsko-polska zgoda na rozmieszczenie elementów systemu antyrakietowego w Polsce rozpaliły ich głowy i pióra.

Barack Obama może odetchnąć z ulgą. Jak się okazuje, mimo wcześniejszych doniesień, nikt nie planował zamachu na jego życie. Przedstawiciele biura prokuratora generalnego USA oświadczyli, że "nie było żadnego wiarygodnego zagrożenia" ze strony czterech osób, które aresztowano pod zarzutem przygotowania zamachu na Demokratę.

- Uznanie niepodległości Osetii Południowej i Abchazji przez Rosję jest całkowicie nielegalne - oświadczył prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w odpowiedzi na decyzję Rosji o uznaniu niepodległość separatystycznych republik Abchazji i Południowej Osetii. Krok Miedwiediewa potępił już praktycznie cały świat, czy teraz słowa zamienią się w czyny?

Ścinająca krew w żyłach historia w Izraelu. Policja podejrzewa, że starszy mężczyzna, który ożenił się z własną synową, zamordował swoją czteroletnią wnuczkę, a schowane w walizce ciało wrzucił do rzeki. Dziewczynka zaginęła w maju tego roku.

Czechy sfinalizowały porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy antyrakietowej - poinformowało czeskie MSZ. Ostatnia umowa dotyczyła rozmieszczenia sił amerykańskich na terytorium Czech.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew uznał niepodległość samozwańczych republik gruzińskich: Abchazji i Południowej Osetii. Tbilisi już odpowiedziało. - To nieskrywana agresja - powiedział gruziński minister spraw zagranicznych Giga Bokeria. To nie jedyna reakcja na krok Rosji - decyzję Moskwy komentuje praktycznie cały świat.

- Nie boimy się niczego, w tym zimnej wojny. Jeśli nasi partnerzy wybiorą scenariusz konfrontacyjny, jakoś to przeżyjemy - ogłosił Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski prezydent podkreślił, że uznanie niepodległości Osetii Płd i Abchazji jest tak samo zgodne z prawem międzynarodowym jak przypadek Kosowa.

Specjalny wysłannik ONZ Kai Eide potwierdził, że bombardowanie przeprowadzone przez lotnictwo USA w prowincji Herat w Afganistanie kosztowało życie 90 cywilów. Wśród ofiar było 60 dzieci. Wojska koalicji twierdziły początkowo, że w nalocie zginęło 30 talibów, a akcja była uzasadniona.

Pierwszy raz w historii światowego lotnictwa stewardessa stanęła przed sądem za to, że piła alkohol tuż przed rozpoczęciem pracy. Monika L. nie poleciała Airbusem linii BMI do Portugalii, ponieważ była zbyt pijana. Lot samolotu opóźniła o ponad sześć godzin. Za swój wyczyn Polka straciła pracę, a szkocki sąd ukarał ją grzywną.

Zamachowiec-samobójca zdetonował przypięty do własnego ciała ładunek wybuchowy w tłumie przed ośrodkiem rekrutacyjnym policji w północnym Iraku. Zginęło 28 osób, a 45 jest rannych - poinformowała iracka policja.

Bo rodzina to jest siła - wie o tym demokratyczny kandydat na prezydenta USA Barack Obama. W pierwszym dniu konwencji Partii Demokratycznej głos zabrała jego żona, Michelle, której towarzyszyły córki. - Spoglądając na nasze życie wierzę, że Amerykańskie Marzenie trwa - mówiła potencjalna pierwsza dama. Zrobiła prawdziwą furorę.

Armia Krajowa to organizacja kolaborująca z nazistami i bezlitośnie mordująca Białorusinów - taki obraz AK utrwala nowy białoruski podręcznik - pisze "Gazeta Wyborcza". To kolejny przypadek kontrowersyjnej interpretacji historii. Rosjanie chcą bowiem uczyć o zbrodni katyńskiej, jako "sprawiedliwej zemście".

Władze koreańskie zarzuciły Waszyngtonowi pogwałcenie sześciostronnego porozumienia rozbrojeniowego i zapowiedziały zamrożenie demontażu własnych instalacji jądrowych.

Chwile grozy przeżyli pasażerowie tanich linii lotniczych Ryanair, gdy w kabinie samolotu nagle spadło ciśnienie. Samolot lecący z Bristolu do Hiszpanii awaryjnie lądował w Limoges, w środkowej Francji. Do miejscowego szpitala trafiło od 16 do 26 osób - podają agencje.

Francja nie wyklucza wysłania jednostek specjalnych do Afganistanu - powiedział francuski minister obrony Hervé Morin w wywiadzie dla dziennika Le Parisien. To reakcja na ubiegłotygodniową śmierć dziesięciu francuskich spadochroniarzy. Żołnierze zginęli w talibskiej zasadzce. We Francji rozgorzała zaś debata.

- Być jak Barack Obama, to duży honor - uważa sobowtór czarnoskórego senatora z Illnois. Sam jest Amerykaninem pochodzenia kubańskiego i całym sercem popiera lidera kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.

W Iranie zwodowano okręt podwodny, który ma być początkiem produkcji masowej. Teheran grozi wojną na morzu, czy tylko niewinnie straszy?

Chwile grozy przeżyli turyści wypoczywający w meksykańskiej Baja California i mieszkańcy tego regionu. Tropikalny sztorm "Julio" nawiedził półwysep w poniedziałek rano. Ewakuowano 2,5 tysiąca rodzin.