Kamienie i gaz łzawiący poszły w ruch - ulice Aten znów zaroiły się od demonstrantów. W centrum greckiej stolicy protestujący starli się z policją.

Emerytowany admirał Dennis Blair jako dyrektor wywiadu, a były szef kancelarii Billa Clintona, Leon Panetta jako szef CIA - to nominacje ogłoszone w piątek przez prezydenta-elekta Baracka Obamę.

Umowa o tarczy podpisana, a mimo to nadal do końca nie wiadomo czy jej elementy zostaną w Polsce rozmieszczone. Na wypadek gdyby nowa amerykańska administracja, Polska lub Czechy zrezygnowały z planów instalacji tarczy, ministerstwo obrony USA tworzy "alternatywy" - donosi dziennik "New York Times".

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odwołał zaplanowaną na przyszły tydzień wizytę na Litwie, gdzie miał wziąć udział w obchodach Dnia Obrońców Wolności. Dzień Obrońców Wolności upamiętnia ofiary poległe 13 stycznia 1991 roku w czasie ataku wojsk radzieckich na wieżę telewizyjną w Wilnie oraz gmach litewskiego Radia i Telewizji.

Rozmowy pokojowe prowadzone pod auspicjami Egiptu ugrzęzły. Nie ma zgody, co do sposobu zagwarantowania bezpieczeństwa na granicy Izraela ze Strefą Gazy.

Pięcioosobowa polsko-palestyńska rodzina szczęśliwie wylądowała w Warszawie. - Jestem z jednej strony bardzo szczęśliwa, że wróciłam do Polski - mówiła w rozmowie z dziennikarzami Polka. - Z drugiej strony, tam została najbliższa rodzina męża (...), moje koleżanki, które były moją najbliższą rodziną.

Rośnie liczba ofiar silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kostarykę - podała w piątek organizacja Czerwonego Krzyża. Zginęło czternaście osób, ponad dwieście zostało rannych.

Amerykański chirurg Dr Richard Batista, który osiem lat temu podarował nerkę swojej chorej żonie, po rozwodzie zażądał zwrotu organu lub pieniężnej rekompensaty. Wszystko przez to, że jak twierdzi, jego żona miała romans z innym mężczyzną jeszcze przed złożeniem pozwu do sądu.

Budżet domowy Dianthe Clements, 36-letniej matki dwojga dzieci, wyraźnie uszczuplał z powodu pogarszającej się w USA sytuacji gospodarczej. Rodzina coraz rzadziej pozwala sobie na lekką i droższą żywność. - Czasami wieczorami chodzimy do McDonald'sa; mają posiłki w niskiej cenie - mówi kobieta. Środowiska medyczne już biją na alarm: recesja potęguje, i tak ogromny w USA, problem nadwagi.

Hamas nie czuje się w żadnej mierze zobowiązany międzynarodowym wezwaniem do zawieszenia broni. Izrael podobnie: uznając przegłosowaną w nocy rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ za "niewykonalną", siły izraelskie kontynuują działania zbrojne w Strefie Gazy, gdzie śmierć poniosło już blisko 800 osób.

Ofensywa lankijskiej armii przeciwko Tamilskim Tygrysom weszła w kolejną fazę. Wojska rządowe zdobyły ważny bastion rebeliantów - Przełęcz Słoniową na półwyspie Dżaffna.

Rosja sama sobie szkodzi każąc Gazpromowi odciąć dopływ gazu na Zachód, uważa Władimir Miłow, były członek rosyjskiego rządu, a dziś działacz antykremlowskiej opozycji.

Poważne oskarżenie pod adresem Izraela padło ze strony jednej z agend ONZ. Według niej najpierw izraelscy żołnierze spędzili 110 cywilów palestyńskich do budynku szkoły, później ją zbombardowali. Zginęło 30 Palestyńczyków. Ze względów bezpieczeństwa ze Strefy Gazy wycofuje się Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

Paradoksalnie, na zakręceniu kurka przez Gazprom ucierpiało najbardziej rosyjskie z ukraińskich miast. W Sewastopolu, siedzibie stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, od czwartku w kranach nie ma ciepłej wody.

Coraz bliżej postawienia w stan oskarżenia gubernatora stanu Illinois Roda Blagojevicha, któremu zarzuca się m.in. próbę handlu senatorskim mandatem prezydenta-elekta. Ponadpartyjny komitet stanowego parlamentu jednogłośnie opowiedział się za impeachmentem. Teraz potrzebna jest decyzja całej Izby.

Komisja Europejska potwierdziła rano zawarcie z Ukrainą i Rosją porozumienia o wysłaniu obserwatorów, którzy mają monitorować tranzyt rosyjskiego gazu do UE przez Ukrainę. Unijna misja zostanie wysłana jeszcze dziś. Rosja żądała takiej kontroli, zanim odkręci kurki z gazem, bo podejrzewa Ukrainę o kradzież surowca.

Kawałki lodu wielkości samochodu osobowego, które oberwały się z lodowca, zabiły w Nowej Zelandii dwójkę australijskich turystów.