Palestyńskie organizacje - w tym Hamas - są bardzo sceptyczne wobec pokojowej propozycji Egiptu. - Nie widzimy w egipskiej inicjatywie przekonującej podstawy do rozwiązania kryzysu - oznajmił w ich imieniu Chaled Abdel-Madżid, szef Frontu Walki Palestyńskiej oraz rzecznik organizacji palestyńskich w Damaszku.

Masz podejrzenia, że ktoś zdradza tajemnice państwowe? Zadzwoń - zachęca rząd Izraela i uruchamia specjalną gorącą linię. Nowy sposób na walkę z przeciekami tajnych informacji do mediów reklamuje zaś w izraelskim radiu.

Rozebrano ją do naga, związano i spalono żywcem na stosie - zupełnie jak w średniowieczu. Tyle że ten dramat rozegrał się we wtorek w jednej z wiosek Papui-Nowej Gwinei. Mieszkańcy skazali kobietę na śmierć dlatego, że według nich uprawiała czary.

Niezależnie od wymiany ognia pomiędzy Izraelem i ciągle niezidentyfikowanymi jednostkami z Libanu w czwartek, Tel Awiw zaostrza działania wojskowe w Strefie Gazy. Dziesiątki izraelskich czołgów - według relacji świadków - przekroczyły w nocy granicę, kierując się w stronę miasta Rafah, przy granicy z Egiptem. Również Hamas nie odpuszcza: na południe Izraela spadają kolejne rakiety.

Tysiące osób musiało opuścić swe domy na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Z powodu ulewnych deszczów, pod wodą znalazły się ogromne obszary stanu Waszyngton.

Do wyjątkowo tragicznego zdarzenia doszło w środę wieczorem w jednej ze szkół w Budapeszcie. Zamaskowany mężczyzna zastrzelił dyrektora szkoły i nauczyciela. Ranił też ochroniarza. Policja zorganizowała obławę na zabójcę i wyznaczyła nagrodę za informację, które mogłyby pomóc w jego schwytaniu.

Przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax (Sprawiedliwość i Pokój), kard. Renato Martino stwierdził, że Gaza "przypomina wielki obóz koncentracyjny", w którym "niewinna ludność ponosi konsekwencje egoizmu". - Kardynał mówi jak Hamas - odpowiada Izrael.

Autonomia Palestyńska może liczyć w 2009 r. na finansowe wsparcie Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże rządowi Mahmuda Abbasa w tym roku 1,5 mln złotych.

Mija tydzień wojny gazowej Rosji z Europą, a Władimir Putin odkrył właśnie, o co w niej chodzi Kremlowi - o poparcie przez Unię Europejską Gazociągu Północnego.

Nie ma już polskiej wyspy w sercu Wielkiej Brytanii. Sprzedano Fawley Court, historyczny ośrodek angielskiej Polonii, i to pomimo ostrych protestów tamtejszych środowisk polonijnych. Kiedyś przechowywano tam pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" i pamiątki po powstaniu styczniowym.

Kijów ostrzega Unię Europejską, że gazowy szantaż Moskwy, który dzisiaj dotyka Ukrainy, może w przyszłości dotyczyć innych krajów. - Nie ustąpimy - dodaje ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Konstiantyn Jelisiejew.

Mimo że odcięcie przez Rosjan dostaw gazu do Unii Europejskiej nie uderza bezpośrednio w USA, to właśnie Biały Dom zdobył się na zdecydowanie ostrzejszą reakcję wobec Moskwy niż Bruksela.

- Rosja i Ukraina są gotowe na unijny monitoring przepływu gazu między obydwoma krajami - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Wbrew zapowiedziom reakcja Unii Europejskiej na zakręcenie przez Gazprom gazowego kurka nie jest wyjątkowo stanowcza.

Minęło 30 lat od obalenia Czerwonych Khmerów. Reżim Pol Pota kosztował życie 1,7 mln. ludzi, czyli prawie co trzeciego mieszkańca Kambodży. Zabijano nawet za noszenie okularów, ludzie umierali z głodu, wycieńczenia, chorób. Wielu przywódców dawnych Czerwonych Khmerów należy teraz do rządzącej Ludowej Partii Kambodży, która zorganizowała uroczystości.

Po 12 dniach izraelskiej operacji w Strefie Gazy, Tel Awiw i władze palestyńskie zaakceptowały układ pokojowy zaproponowany przez Egipt, poinformowało biuro prasowe francuskiego prezydenta. Ale zarówno Izrael jak i Hamas dalekie są od ogłoszenia sukcesu, a informacji o akceptacji rozejmu nie potwierdzają.

Turecka policja zatrzymała w środę ok. 30 osób podejrzewanych o udział w przygotowaniach zamachu stanu, poinformowała tamtejsza agencja prasowa Anatolian.

Sto lat musieli czekać brytyjscy obywatele na możliwość przeczytania wywiadu z szefem kontrwywiadu. Z okazji okrągłej rocznicy powstania MI5, czyli wydziału 5 Wojskowej Służby Wywiadowczej - Jonathan Evans, jako pierwszy w historii szef tej instytucji udzielił wywiadu prasie.

Gra w popularnego Tetrisa to już nie tylko przyjemność. Angielscy naukowcy wskazali bowiem zależność pomiędzy układaniem kolorowych puzzli a redukcją traumatycznych wspomnień.

- Mamy trzech cudzoziemców, w tym kobiety - meldował jeden z terrorystów w hotelu Taj Mahal. Odpowiedź była krótka: - Zabij ich! To jedna z rozmów zamachowców, którzy w listopadzie przeprowadzili atak terrorystyczny w Bombaju. Fragmenty opublikowały w środę indyjskie media.