Przedstawiciele palestyńskiego Hamasu zaproponowali w niedzielę, podczas rozmów w Kairze, roczny rozejm z Izraelem, połączony z otwarciem przejść granicznych do Strefy Gazy. Tym samym odrzucili wcześniejszą propozycje Izraela - półtorarocznego rozejmu i tylko częściowego otwarcia granicy ze Strefą Gazy.

Kilka dni po tragicznych wydarzeniach w jednym ze żłobków w Derdemonde w Belgii, ulicami miasta przeszedł marsz milczenia. Zgromadzeni zebrali się, by razem uczcić pamięć zasztyletowanych dzieci i ich opiekunki.

Po pięciu miesiącach przerwy do stolicy Osetii Południowej Cchinwali znów popłynął rosyjski gaz - potwierdziły w niedzielę władze tego separatystycznego regionu Gruzji. Rurociąg Agara-Cchinwali został uszkodzony w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku. Od tego czasu mieszkańcom regionu groziła "katastrofa humanitarna".

- Władze egipskie zaczęły skutecznie blokować przerzuty broni z półwyspu Synaj do rządzonej przez Hamas Strefy Gazy - poinformował Minister obrony Izraela Ehud Barak. Hamas ponownie oznajmił jednak, że w dalszym ciągu będzie przemycać broń zarówno do Strefy Gazy, jak i na Zachodni Brzeg.

Niemożliwe jest to by we Włoszech na straży każdej pięknej kobiety stał jeden żołnierz - tak uważa najbarwniejsza postać włoskiej sceny politycznej Silvio Berlusconi. Skąd takie oświadczenie? To odpowiedź premiera na zarzuty opozycji, że ignoruje kwestię coraz częstszych przypadków gwałtów we Włoszech.

Metropolici Cyryl, Klemens i Filaret - to wybrani przez, obradujący w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, Sobór Biskupów kandydaci na patriarchę rosyjskiej cerkwi prawosławnej. Choć największe szanse na patriarszy tron ma popierany przez Kreml metropolita Cyryl, to niespodzianką może być obecność w tym gronie metropolity Filareta, zwierzchnika białoruskiej cerkwi prawosławnej.

Sobotnia decyzja Benedykta XVI - zdjęcie ekskomuniki z czterech biskupów-lefebrystów spotkała się z wielostronną krytyką. To nie łaska, lecz kapitulacja - pisze watykanista Marco Politi na łamach "La Republicca". Ostro zareagował też Międzynarodowy Komitet Żydowski, który ocenił, że decyzja Watykanu "zagraża przyszłości historycznego pojednania między Kościołem katolickim a narodem żydowskim".

Ostatnie, większe miasto kontrolowane przez Tamilskich Tygrysów - port Mullattiwu znalazło się w rękach lankijskiej armii. - Po miesięcznych walkach uwolniliśmy Mullattiwu - powiedział generał broni Sarath Fonseka.

Tragicznie zakończyła się wyprawa w góry w Szkocji niedaleko Fort William. Schodząca lawina zabiła trzy osoby, jedna odniosła niegroźne obrażenia. We francuskich Alpach lawiny spowodowały śmierć pięciu osób. W Turcji pod lawiną zginęło dziesięć osób.

Już 16 ofiar śmiertelnych spowodowały nawałnice przechodzące nad północną Hiszpanią i południowo-zachodnią Francją. Jest też wielu rannych. Czworo dzieci zginęło pod zawalonym dachem hali sportowej koło Barcelony w Hiszpanii. Huragan przemieszcza się w kierunku Włoch. Synoptycy uspokajają, że żywioł nie zagraża Polsce.

Co najmniej 40 osób zginęło po tym, jak na rzece Gianh w centralnym Wietnamie zatonął przeładowany prom. Pięć osób w dalszym ciągu uznaje się za zaginionych.

W niedzielę rano na zatłoczonym rynku w Samkanai w prowincji Paktia na wschodzie Afganistanu, zamachowiec - samobójca wysadził się w powietrze. Dzień wcześniej trwały walki między siłami koalicyjnymi a talibami na wschodzie oraz północnym - zachodzie kraju.

Tragedia podczas pogrzebu w Stanach Zjednoczonych. W stanie Kansas żałobnicy zostali ostrzelani przez niezidentyfikowanych sprawców. Dwie osoby zginęły, a siedem zostało ciężko rannych.

Ponownie otwarte zostanie, otoczone złą sławą, irackie więzienie Abu Ghraib. W miejsce kaźni, którą osadzonym sprawili amerykańscy żołnierze, powstanie centralna iracka jednostka penitencjarna.

Kanadyjski minister obrony Peter MacKay wymieniony został przez tygodnik "The Economist" jako potencjalny kandydat na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Tygodnik, prócz MacKaya, wymienia jeszcze jednego Kanadyjczyka jako ewentualnego następcę Jaapa de Hoopa Scheffera. Jest nim John Manley, były wicepremier. Nie ma żadnych informacji o kandydacie z Polski.

Wezwanie do walki z kryzysem – to najważniejsze przesłanie pierwszego wystąpienia prezydenta Baracka Obamy. Przemawiał w radiu i w Internecie. Obamę popiera teraz blisko 70 procent Amerykanów – to wyniki najnowszego sondażu.

Belgijska prokuratura oskarżyła 20-letniego bezrobotnego Belga o zamordowanie dwojga dzieci i kobiety oraz poranienie 13 dzieci. W piątek mężczyzna napadł z nożem na żłobek w Dendermonde na północy Belgii.

Szef papieskiej Akademii Życia abp Rino Fisichella wyraził rozczarowanie decyzją prezydenta USA Baracka Obamy. Jeszcze ostrzej wypowiedział się jeden z jego współpracowników. Obama zniósł zakaz finansowania z funduszy federalnych grup międzynarodowych, dokonujących aborcji lub doradzających w sprawach przerywania ciąży.

Gdy policja przybyła na miejsce tragedii, zastała ofiary zabójcy leżące na ulicy. Do strzelaniny doszło nocą w dzielnicy Miami Liberty City. Trwają poszukiwania sprawcy bądź sprawców mordu.

Płonące bomby poleciały w stronę ateńskiej policji w trakcie marszu pod parlament zorganizowanego przez greckich anarchistów. Ponad 1000 osób chciało zamanifestować sprzeciw, po zabiciu w grudniu nastolatka przez policjanta, i domagało się zwolnienia aresztowanych podczas późniejszych zamieszek.