Do ponad 150 osób wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi w L'Aquili we Włoszech - podała właśnie agencja ANSA powołując się na źródła szpitalne. Rannych jest ponad 1,5 tys. osób, a 70 tys. (zdaniem władz nawet 100 tys.) jest bez dachu nad głową. Trwa dramatyczny wyścig z czasem prowadzą ratownicy, a w przepełnionych szpitalach ludzie czekają na pomoc - tak wygląda sytuacja w Aquili i okolicznych miasteczkach. Rano region nawiedziło trzęsienie ziemi.

Austria odrzuciła niedzielną prośbę prezydenta Baracka Obamy, by kraje UE przyjęły więźniów z Guantanamo i w ten sposób przyczyniły się do zamknięcia więzienia. Powód? Obawa przed zagrożeniem bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Trzęsienie ziemi zniszczyło L'Aquilę, grzebiąc pod gruzami ponad 150 osób. Włoskie media przypominają, że klika dni temu o możliwych wstrząsach informował włoski wynalazca systemu ostrzegania o trzęsieniach ziemi Gioacchino Giuliani. Jednak jego apel zlekceważono.

Przebywający w Turcji Barack Obama podtrzymał swoje zdanie, że rzeź Ormian była masowym mordem, nie użył jednaj słowa ludobójstwo. Przemawiał też na forum parlamentu, mówiąc o współistnieniu w pokoju Izraela i Palestyny.

Szerpa-rekordzista planuje zdobyć Everest po raz 19. – To nie powinno być trudne, trzeba jednak być ostrożnym – mówi przed kolejną wyprawą. Przy okazji zamierza pozbierać śmieci z wierzchołka.

Słowaccy i polscy ratownicy poszukują turystów w lawinisku w Dolinie Czarnej Rakuskiej w Tatrach Bielskich. Istnieje podejrzenie, że pod śniegiem po słowackiej stronie Tatr może znajdować się dwójka Polaków. W akcji ratunkowej pomaga trzech polskich ratowników z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Samolot wojskowy z 24 osobami na pokładzie rozbił się w Bandungu w Indonezji. Zginęli prawdopodobnie wszyscy, którzy znajdowali się w samolocie. Przyczyny katastrofy nie są jeszcze znane.

Co najmniej cztery samochody-pułapki eksplodowały w szyickich dzielnicach Bagdadu. Co najmniej 32 osoby zginęły, a 129 zostało poważnie rannych.

Jeszcze w piątek prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko mówił, że pod pewnymi warunkami jest gotów zgodzić się na wcześniejsze wybory. W poniedziałek mówi już twardo, że wybory nowej głowy państwa mogą się odbyć dopiero w styczniu 2010 r.

Amerykanie od początku twierdzili, że północkoreańska misja kosmiczna zakończyła się klęską. Teraz ich wersję potwierdzają Rosjanie. Wygląda na to, że Phenian poniósł sromotną klęskę, do której się nie przyznaje.

Na Morzu Japońskim widoczna jest plama po pierwszym członie rakiety wystrzelonej przez reżim Kim Dzong Ila. Marynarka japońska publikuje wideo pokazujące jaśniejsze odbarwienia na tafli wody.

9 maja obecny premier Republiki Czeskiej Mirek Topolanek pożegna się ze swoim stanowiskiem - informuje agencja EFE, powołując się na porozumienie zawarte w nocy przez koalicję rządzącą z socjaldemokratyczną opozycją. Potem władzę w Czechach ma przejąć - mianowany przez prezydenta republiki - rząd przejściowy.

Rząd oskarża prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że na szczycie NATO zbyt mało intensywnie stawał w szranki o polskie interesy. Tymczasem rosyjskie "Izwiestija" pisze o bojowym nastroju polskiego prezydenta.

Rządzący Mołdawią komuniści znów zdecydowanie wygrali wybory parlamentarne i, według wstępnych wyników, będą mogli samodzielnie sformować rząd oraz wybrać prezydenta.

- Nie boimy się dialogu - Fidel Castro skwitował z wyraźnym zadowoleniem starania grupy amerykańskich senatorów, którzy chcą po 47 latach pozwolić swoim rodakom podróżować legalnie na Kubę.

Policja Zjednoczonych Emiratów Arabskich oskarżyła Adama Delimchanowa, deputowanego do Dumy Państwowej Rosji, o zorganizowanie zabójstwa byłego czeczeńskiego dowódcy. Sulim Jamadajew został zamordowany 30 marca tego roku w Dubaju.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Macedonii, według nieoficjalnych jeszcze wyników, wyraźnie wygrał kandydat rządzącej partii konserwatywnej Georgi Iwanow. Teraz cała władza w kraju znajdzie się w rękach Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej - Demokratycznej Partii Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE).

Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopnia w skali Richtera nawiedziło w niedzielę Wenezuelę. Nie ma informacji o stratach materialnych lub ofiarach.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie podjęła decyzji o sankcjach wobec Korei Płn. podczas niedzielnego posiedzenia. Rada omawiała kryzysową sytuację po wystrzeleniu przez Koreę rakiety dalekiego zasięgu.

Liderzy głównych ugrupowań politycznych w Czechach uzgodnili, że utworzą rząd tymczasowy. Gabinet ten będzie sprawował władzę do przedterminowych wyborów, które odbędą się 9-10 października - powiedział w niedzielę ustępujący z urzędu premiera Mirek Topolanek.