Jeśli Francuzi nie wycofają się z Afganistanu, zaatakujemy Paryż - zagrozili talibowie w wyemitowanym w arabskiej telewizji nagraniu. Jednocześnie talibowie odrzucili w poniedziałek ofertę prezydenta Hamida Karzaja, który zaproponował bojownikom negocjacje pokojowe.

Co najmniej do połowy tygodnia potrwa gaszenie wielkich pożarów w Kalifornii, które zniszczyły już ponad 700 domów - powiedział rzecznik miejscowej straży pożarnej. Wszystko jednak zależy od siły wiatru, który błyskawicznie może przenieść ogień w nowe rejony.

Ukraińscy politycy powiedzieli w poniedziałek tamtejszym mediom, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się najwcześniej wiosną. Póki co zapowiada się "całkowity paraliż parlamentu" - jak to ujął jeden z deputowanych bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS), powołanego przez Juszczenkę w czasie Pomarańczowej Rewolucji.

Barack Obama chce odbudować pozytywny wizerunek Ameryki. Sposobem na to ma być min. likwidacja więzienia w Guantanamo. - Nieustannie powtarzałem, że będę dążył do zamknięcia Guantanamo i będę się tego trzymał. Nieustannie powtarzałem, że Ameryka nie torturuje i mam zamiar uwiarygodnić te słowa. To część planu, który ma przywrócić moralną pozycję Ameryki w świecie - mówił podczas pierwszego wywiadu po wyborach.

Tragedia na scenie. Siedemnastoletni uczeń zmarł od postrzału pistoletu rekwizytu, który wypalił na chwilę przed premierą szkolnego przedstawienia. Dramat rozegrał się w szkole Desert Hills w St. George w stanie Utah.

Ponad połowa Brytyjczyków sądzi, że wyspiarskie dzieci coraz częściej zachowują się jak zwierzęta. Wielu z nich jest też przekonanych o rosnącym niebezpieczeństwie ze strony dzieci i młodzieży - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu.

Amerykański prezydent-elekt Barack Obama już w styczniu wraz z żoną i córkami przeprowadzi się do Białego Domu. Nie wykluczył jednak, że przy Pennsylvania Avenue zamieszka jeszcze jedna osoba - jego teściowa Marian Robinson.

Większość Irlandczyków skłonna jest poprzeć Traktat Lizboński jednak tylko wtedy, jeśli zostałby uzupełniony o załącznik w formie deklaracji - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałkowym "The Irish Times".

Największy statek japońskiej floty wielorybniczej opuścił port Innoshima i ruszył w kierunku Antarktydy, gdzie, jak co roku, będzie zabijał wieloryby. Oczywiście do celów badawczych - tak przynajmniej twierdzą Japończycy. Jednak ekolodzy już dawno przestali wierzyć w czyste intencje wielorybników.

Od dziś nasi południowi sąsiedzi podróżują do USA bez wiz. Władze amerykańskie wymagają jedynie od nich rejestracji i paszportów biometrycznych.

- To spotkanie pomoże nam zadecydować, w jakim punkcie się znajdujemy i co mamy czynić w przyszłości, ale jedno jest jasne: nadal naszym głównym celem będzie niepodległość Tybetu - powiedział przewodniczący Kongresu Młodzieży Tybetańskiej Tsewang Rigzin tuż przed rozpoczęciem konferencji tybetańskich uchodźców w Dharamsali.

Czarne figurki wiszące na pętlach, dzieci mówiące o "zabójstwie Obamy", rasistowskie epitety wymalowane na domach i samochodach - przez Stany Zjednoczone przetacza się fala rasizmu. Jak informuje agencja AP, wszystko zaczęło się po wyborze Baracka Obamy na prezydenta.

Szef zbrojnego skrzydła baskijskiej organizacji separatystycznej ETA został aresztowany w poniedziałek rano we Francji - donosi hiszpańska prasa.

Prom Endeavour zacumował w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot przebiegł bez przeszkód. 10 minut po przybyciu na miejsce astronauci odebrali gratulacje z Houston.

Setki domów zniszczonych, a setki tysięcy bez prądu - tak wygląda południowa część australijskiego stanu Queensland, w którym szaleje wiatr, deszcz i grad. Takiej pogody Australijczycy nie widzieli od ćwierć wieku.

- Te miejsca wyglądają tak, jakby toczyła się tam wojna - tak o krajobrazie, jaki zostawiają za sobą pożary szalejące w Kalifornii, mówią świadkowie. Spłonęło już ponad 1000 domów, a 50 tysięcy ludzi żywioł zmusił do ucieczki.

Cztery osoby zginęły pod walącą się konstrukcją mostu w Indiach. Robotnicy testowali właśnie most pod względem wytrzymałości.

- Wycieczka na Mount Everest powinna być bardziej ekologiczna - przekonuje pewien himalaista z Nepalu. Jak to zrobić? Zainstalować przenośne toalety! Ilość nieczystości pozostawianych na najwyższym szczycie świata urosła już bowiem do rozmiarów prawdziwej góry...

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych Chińczycy żyją obecnie dłużej niż kiedykolwiek. Raport ten podkreśla również, że jakość życia mieszkańców Chin uległa znacznej poprawie w trzech dekadach. Problemem pozostaje nadal olbrzymia przepaść pomiędzy bogatą i biedną grupą mieszkańców tego kraju.

Estoński szpieg mógł przekazać wywiadowi rosyjskiemu tajne informacje o amerykańskiej tarczy antyrakietowej i metodach obrony przed atakami cybernetycznymi - pisze brytyjski "Times" w wydaniu internetowym. Gazeta podkreśla, że to najpoważniejszy przypadek szpiegostwa przeciwko NATO od czasu zakończenia zimnej wojny.