Uzbrojeni napastnicy uprowadzili na północy Pakistanu polskiego inżyniera. W czasie porwania doszło do strzelaniny, w wyniku której dwaj pakistańscy ochroniarze i kierowca zostali zastrzeleni - podała pakistańska policja. Porywacze jak dotąd z nikim się nie skontaktowali, nie postawili też żadnych żądań.

Porwanie polskiego inżyniera w północno-zachodnim Pakistanie to w tym regionie nic nowego. Od początku roku w tym azjatyckim kraju porwano między innymi afgańskiego dyplomatę, ambasadora Pakistanu w Afganistanie, dwóch chińskich inżynierów telekomunikacyjnych i 140 pracowników firmy budowlanej. Dlaczego tak się dzieje?

Misja kosmiczna rakiety Shenzhou VII zakończyła się sukcesem - ogłosiły chińskie władze. Astronauci, zwani w Chinach tajkonautami, bezpiecznie powrócili na Ziemię.

- Trzeba brać pod uwagą, że polskiego inżyniera w Pakistanie porwali Pusztuni, niewykluczone, że talibowie - uważa b. ambasador RP w Indiach Krzysztof Mroziewicz. - Nie mam wątpliwości, że będą kolejne tego typu zdarzenia - dodaje znawca regionu, dziennikarz Wojciech Giełżyński.

Już drugi raz w ciągu tygodnia prezydent Wenezueli Hugo Chavez odwiedził na Kubie swoich przyjaciół - braci Castro. Nieznane są powody nieoczekiwanej ponownej wizyty.

W niedzielę wybory parlamentarne na Białorusi. Wiele mówi się o możliwym "poluzowaniu" politycznych rygorów w kraju dyktatorsko rządzonym przez Aleksandra Łukaszenkę. Jakie są nastroje tuż przed głosowaniem?

Legendarna świątynia Tadź Mahal w Indiach zagrożona zalaniem. Wody rzeki Yamuna w ostatnich dniach bardzo wezbrały i podeszły niebezpiecznie blisko jednego z cudów architektury.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła kolejną rezolucję wzywającą Iran do wstrzymania programu nuklearnego. Dotychczasowe rezolucje Iran ignorował.

Służą w piekielnym, czterdziestostopniowym upale - polscy żołnierze w Czadzie. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom z ogarniętego wojną domową sudańskiego Dafuru.

Milion dolarów z niewielkim "haczykiem" - tylko tyle zażądali piraci za każdy z czołgów T-72, który wpadł w ich ręce. W sumie za ukraiński statek z ładunkiem m.in. 33 czołgów zażądali 35 milionów dolarów.

Alarm dla budżetu Watykanu. "La Repubblica" powołuje się na dokument, który pełen jest obaw o "dziurę w papieskim budżecie". Są tam też wskazówki dla poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej, by były bardziej ostrożne w wydatkach i by nie przyjmowały nowych pracowników.

Jeden z trzech chińskich astronautów, 42-letni Zhai Zhigang, opuścił w sobotę pojazd kosmiczny Shenzhou VII i wyszedł na pierwszy w historii Chin spacer kosmiczny.

- Debata prezydencka była bardzo wyrównana, jest remis - stwierdzili komentatorzy w TVN24. Podobnie ocenia się wystąpienia kandydatów w USA - Obama był lepszy z ekonomii, McCain w sprawach międzynarodowych. Jednak sondaż przeprowadzony po debacie wśród niezdecydowanych wyborców pokazuje, że wygrał Obama.

Jak wyjść z kryzysu finansowego? Co zrobić z Irakiem, Afganistanem i Rosją? W Stanach Zjednoczonych zakończyła się pierwsza debata prezydencka John McCain - Barack Obama. Przeczytaj, o czym dyskutowali kandydaci.

Według amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice, kryzys ekonomiczny w Stanach Zjednoczonych nie zwiastuje końca statusu USA, jako finansowej superpotęgi. Rice twierdzi, że przeciwnie - z obecnych zawirowań Stany Zjednoczone mogą wyjść wzmocnione.

Miały być wysłane na początku września, ale nie ma czym. Dlatego ponad 1,5 tony leków i materiałów medycznych, 350 kilogramów ubrań, oraz mnóstwo innych potrzebnych w Gruzji rzeczy nadal spoczywa w magazynach Caritasu. - Nie mamy transportu - tłumaczy tę sytuację wiceszef Caritasu o. Zdzisław Świniarski

Kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych może opóźnić budowę elementów tarczy antyrakietowej na terenie Czech - prognozuje Czeski Minister Spraw Zagranicznych Karel Schwarzenberg w wywiadzie dla agencji Reuters. - Jeżeli wygra Obama, opóźnienie będzie bardziej prawdopodobne - dodaje.