Rosyjska tarcza antyrakietowa na Białorusi coraz bliżej? O instalacji systemu obrony przeciwrakietowej będzie rozmawiał premier Rosji Władimir Putin podczas poniedziałkowej wizyty w Mińsku.

Odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego, prof. Aleksander Wolszczan trafił do grona głównych kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, która zostanie przyznana już w najbliższy wtorek. - Odkrycie prof. Wolszczana ma znaczenie przełomowe, wpisuje się w ciąg bardzo ważnych odkryć astronomicznych, można je porównać do odkrycia Mikołaja Kopernika - mówił na antenie TVN24 prof. Andrzej Strobel, zastępca Dyrektora do spraw Dydaktycznych UMK.

Czy Barack Obama przyjął pieniądze na kampanię wyborczą w sposób niezgodny z prawem? Komitet Krajowy amerykańskiej Partii Republikańskiej zamierza wnieść w poniedziałek skargę przeciw kandydatowi Demokratów na prezydenta USA Barackowi Obamie, gdyż - jak twierdzą Republikanie - przyjął on datki przekraczające dozwoloną sumę.

Jak co roku w pierwszą niedzielę października, ulicami Nowego Jorku przeszła największa demonstracja etnicznej tożsamości amerykańskiej Polonii.

Nieznani sprawy ukradli w niedzielę z hotelu "Olympik" w Pradze sejf z akcjami nominalnej wartości od 250 do 300 mln koron (14 do 16,7 mln dolarów). Sprawcy siłą otworzyli drzwi gabinetu dyrektora hotelu i wynieśli 35-kilogramowy sejf w kocu bądź prześcieradle.

W niedzielę wieczorem Benedykt XVI zainaugurował bezprecedensowe wydarzenie medialne - zorganizowany przez publiczną włoską telewizję RAI maraton biblijny. W czasie jego trwania przez 139 godzin non stop 1250 osób czytać będzie w rzymskiej bazylice Świętego Krzyża Jerozolimskiego kolejne fragmenty Pisma Świętego.

Co najmniej 18 osób zginęło, a 25 zostało rannych w niedzielę, gdy ciężarówka przewożąca nielegalnych imigrantów wypadła z drogi na północnym zachodzie Turcji i runęła do rzeki.

Prospekt Władimira Putina - tak od niedzieli nazywa się jedna z głównych ulic stolicy Czeczenii, Groznego. Nowa nazwa zastąpi starą - Prospekt Zwycięstwa. Decyzję o przemianowaniu ulicy podjął lojalny wobec Kremla prezydent Ramzan Kadyrow.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza wcześniejsze doniesienia o zatrzymaniu czterech Pakistańczyków w związku z uprowadzeniem polskiego inżyniera. - Istnieje podejrzenie, ze osoby te mogły być w kontakcie ze sprawcami porwania - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.

Pierwszy sygnał wycofywania wojsk rosyjskich z Gruzji: europejscy obserwatorzy donoszą o rozmontowywaniu punktów kontrolnych. Tbilisi potwierdza; dalsze prace demontażowe mają być prowadzone w poniedziałek.

Chmury zbierają się nad Wielką Brytania. Silnie związana ze Stanami Zjednoczonymi brytyjska gospodarka ma znaleźć się w stanie recesji już w styczniu 2009 roku. Ekonomiści ostrzegają przed "długą i głęboką" dekoniunkturą, która może skutkować nawet dodatkowym milionem bezrobotnych - czytamy w centroprawicowej gazecie brytyjskiej "The Sunday Times".

Pierwszy raz pierwszy w historii w obradach synodu biskupów weźmie udział przedstawiciel judaizmu - rabin Hajfy Szear Jaszuw Kohen. Oprócz niego na temat "Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła" dyskutować będzie od niedzieli 253 hierarchów z całego świata, w tym patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Najwyższy rangą dowódca brytyjski w Afganistanie, brygadier Mark Carleton-Smith powiedział "The Sunday Times", że wojny w w tym kraju nie da się wygrać i międzynarodowa koalicja powinna być przygotowana na ewentualne układy z talibami.

Rejon Tijuana w pobliżu granicy z USA jest areną brutalnej i krwawej wojny gangów narkotykowych. W ostatnim tygodniu przestępcze porachunki kosztowały życie 59 osób. W sobotę miejscowa policja znalazła dziewięciu, zamordowanych w okrutny sposób mafiosów.

Tysiące wiernych, dwutonowa platforma i kopia cudownego obrazu Czarnego Chrystusa. Tak wyglądają obchody jednego z największych świąt katolickich. W stolicy Peru, Limie, wierni uczestniczyli w procesji ku czci patrona miasta.

To kolejny poważny cios dla światowego systemu finansowego - oceniają eksperci. Chodzi o niespodziewaną decyzję niemieckich banków i towarzystw ubezpieczeniowych, które wycofały się z ratowania monachijskiego konsorcjum Hypo Real Estate (HRE).

Wśród tych ludzi senator John McCain nie ma sobie równego. O jego rywalu w walce o Biały Dom Baracku Obamie mówi się tutaj "ten drugi". Harleyowcy i kowboje z Arizony, mimo że żyją z dala od wielkiej polityki, czują już przedwyboczą polityczną gorączkę.

Dwa amerykańskie śmigłowce typu Blackhawk rozbiły się w sobotę podczas lądowania na północy Bagdadu - poinformowało dowództwo wojsk USA.

Antyrasistowskie demonstracje na włoskich ulicach. Tysiące imigrantów wyszły na ulice w odpowiedzi na serię ataków na tle rasowym. Według nich, jednym z czynników rosnącej agresji jest represyjne prawo rządu Berlusconiego.