- Na nadzwyczajnym spotkaniu NATO w Brukseli ministrowie Sojuszu Północnoatlantyckiego zapewnią we wtorek o poparciu dla Gruzji i ponowią obietnicę przyszłego członkostwa tego kraju w strukturach organizacji - zapowiedziała w poniedziałek rzeczniczka NATO Carmen Romero. Sojusz po raz kolejny ostro skrytykuje Rosję.

W Wielkiej Brytanii lawinowo rośnie liczba nastolatków zasztyletowanych na ulicach. Skala zjawiska jest na tyle duża, że problemem zajął się brytyjski rząd - w ramach programu walki z nożownikami od lipca policjanci rewidują każdego, kogo podejrzewają o posiadanie ostrych narzędzi.

Po raz pierwszy w historii Islamu kobieta udzieliła ślubu. To "afront dla islamu"! - krzyczą ortodoksyjni islamiści. Podczas ceremonii, już przy podpisywaniu samego aktu zaślubin, złamano tradycję. Nie dopuszczono tam mężczyzn, jak wymaga tego religia, a jedynie cztery kobiety.

- Rząd Niemiec zaproponuje zwołanie konferencji z udziałem UE, Gruzji i sąsiadujących z nią państw kaukaskich w sprawie odbudowy i stabilizacji po konflikcie w regionie - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Thomas Steg.

Wbrew pozorom nie jest to cytat z filmu grozy, ale treść apelu, jaki władze indyjskiej prowincji Bihar wystosowały do mieszkańców. Wszystko po to, by przeciwdziałać klęsce głodu - informuje Reuters. Szczurze mięso może też wkrótce trafić do menu w restauracjach.

Aleksandr Kazulin, jeden z liderów białoruskiej opozycji i były kandydat na prezydenta Białorusi, został zwolniony z więzienia. Decyzja Łukaszenki jest dobrze odbierana na Zachodzie. UE apeluje o zwolnienie pozostałych więźniów politycznych. Kazulin żąda od władz pełnej rehabilitacji.

Czeski prezydent staje za plecami Kremla. Vaclav Klaus obarczył odpowiedzialnością za wywołanie rosyjsko-gruzińskiego konfliktu zbrojnego władze w Tbilisi. - Rozpocząć wojenną awanturę, w której w wielkiej liczbie umierają cywile, to rzecz zła - napisał na łamach poniedziałkowego wydania dziennika "Mlada Fronta Dnes".

Najpierw chińskie władze przygotowały dla sportowców i turystów egzemplarze Biblii z logo igrzysk. Teraz na lotnisku w Kunmingu skonfiskowano amerykańskim protestantom ponad 300 egzemplarzy Biblii. Amerykanie w proteście odmówili opuszczenia lotniska.

Rosyjscy żołnierze obrabowali gruziński bank w Gori, kradnąc prawdopodobnie pieniądze i sprzęt elektroniczny. Wszystko zarejestrowała przemysłowa kamera banku. W mieście wrzały wówczas walki.

Godzinę policyjną i inne obostrzenia w poruszaniu się po Osetii Południowej wprowadził jej przywódca Eduard Kokojty. Zadeklarował ponadto, że chce zacieśnienia wojskowej współpracy z Rosją, a jednocześnie poinformował, że nie przyjmie na swoim terytorium międzynarodowych obserwatorów.

Pogróżki pakistańskiej opozycji okazały się skuteczne. Prezydent Pervez Musharraf zapowiedział swoją rezygnację, wyprzedzając realizację zapowiedzi opozycji o przeprowadzeniu impeachmentu.

Białoruś znalazła się na rozdrożu. Dotąd oddany Moskwie, białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko ma coraz więcej obaw przed rosnącą asertywnością Rosji.

Tropikalny sztorm Fay uderzył w wybrzeże Kuby i szykuje się do ataku na Florydę. Od ubiegłego piątku zabił co najmniej 11 osób. Był też przyczyną wypadku autobusu na Haiti, w którym zginęło 50 osób. Kubańskie władze podjęły decyzję o ewakuacji 15 tysięcy mieszkańców z zagrożonych miejscowości na wybrzeżu.

"Potężni rosyjscy oligarchowie trzymają setki miliardów dolarów na rachunkach w zachodnich bankach. Na pewno straciliby dużo w razie zimnowojennej konfrontacji, która mogłaby doprowadzić do zamrożenia tych aktywów" - przewiduje w najnowszym wydaniu tygodnika "Time" Zbigniew Brzeziński.

Czterech chłopców i trzy dziewczynki urodziła w niedzielę Ghazala Ibrahim, 27-letnia mieszkanka Egiptu. Dzieci przyszły na świat drogą cesarskiego cięcia. Mama siedmioraczków była w ciąży z dziewięciorgiem dzieci, jednak tuż przed porodem dwoje z nich zmarło.

Ulewne deszcze przerwały tamę na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Woda podtopiła miasto przylegające do Wielkiego Kanionu. Setki osób, w tym zagraniczni turyści, zostało ewakuowanych z dotkniętego żywiołem obszaru.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy żąda, by Rosja natychmiast wycofała wojska z Gruzji. Jeśli się tak nie stanie, Sarkozy zapowiada zwołanie nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej. Prezydent Francji pisze na stronie internetowej "Le Figaro", że konsekwencje konfliktu z Gruzją "mogą być katastrofalne, jeśli są zapowiedzią nowej zimnej wojny".

Już od września wszystkie akty wystawiane Polakom przez islandzki urząd stanu cywilnego będą wydawane również w języku polskim - poinformował w niedzielę konsul RP w Reykjaviku Michał Sikorski. Na wyspie codziennie rodzi się polskie dziecko.

Co najmniej 15 osób zginęło w ataku bombowym w północnym Bagdadzie. Zamachowiec-samobójca wjechał na motocyklu w posterunek straży sąsiedzkiej i zdetonował ładunek wybuchowy - informują irackie władze.