Pogróżki pakistańskiej opozycji okazały się skuteczne. Prezydent Pervez Musharraf zapowiedział swoją rezygnację, wyprzedzając realizację zapowiedzi opozycji o przeprowadzeniu impeachmentu.

Białoruś znalazła się na rozdrożu. Dotąd oddany Moskwie, białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko ma coraz więcej obaw przed rosnącą asertywnością Rosji.

Tropikalny sztorm Fay uderzył w wybrzeże Kuby i szykuje się do ataku na Florydę. Od ubiegłego piątku zabił co najmniej 11 osób. Był też przyczyną wypadku autobusu na Haiti, w którym zginęło 50 osób. Kubańskie władze podjęły decyzję o ewakuacji 15 tysięcy mieszkańców z zagrożonych miejscowości na wybrzeżu.

"Potężni rosyjscy oligarchowie trzymają setki miliardów dolarów na rachunkach w zachodnich bankach. Na pewno straciliby dużo w razie zimnowojennej konfrontacji, która mogłaby doprowadzić do zamrożenia tych aktywów" - przewiduje w najnowszym wydaniu tygodnika "Time" Zbigniew Brzeziński.

Czterech chłopców i trzy dziewczynki urodziła w niedzielę Ghazala Ibrahim, 27-letnia mieszkanka Egiptu. Dzieci przyszły na świat drogą cesarskiego cięcia. Mama siedmioraczków była w ciąży z dziewięciorgiem dzieci, jednak tuż przed porodem dwoje z nich zmarło.

Ulewne deszcze przerwały tamę na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Woda podtopiła miasto przylegające do Wielkiego Kanionu. Setki osób, w tym zagraniczni turyści, zostało ewakuowanych z dotkniętego żywiołem obszaru.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy żąda, by Rosja natychmiast wycofała wojska z Gruzji. Jeśli się tak nie stanie, Sarkozy zapowiada zwołanie nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej. Prezydent Francji pisze na stronie internetowej "Le Figaro", że konsekwencje konfliktu z Gruzją "mogą być katastrofalne, jeśli są zapowiedzią nowej zimnej wojny".

Już od września wszystkie akty wystawiane Polakom przez islandzki urząd stanu cywilnego będą wydawane również w języku polskim - poinformował w niedzielę konsul RP w Reykjaviku Michał Sikorski. Na wyspie codziennie rodzi się polskie dziecko.

Co najmniej 15 osób zginęło w ataku bombowym w północnym Bagdadzie. Zamachowiec-samobójca wjechał na motocyklu w posterunek straży sąsiedzkiej i zdetonował ładunek wybuchowy - informują irackie władze.

Około 158 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy z powodu konfliktu zbrojnego w Gruzji. Pierwszy konwój ONZ z pomocą humanitarną dotarł do Gori. Miasto jest niemal całkowicie wyludnione i nosi ślady masowych rabunków - informuje personel ONZ.

- Rosja nie wystrzeli nuklearnych rakiet przeciw nikomu. Polacy to wiedzą i my też. To pusta retoryka – tak szef Pentagonu Robert Gates odniósł się do rosyjskich gróźb odnośnie tarczy antyrakietowej w Polsce. Innego zdania jest ekspert Demokratów Joe Cirincione. - Umowa z Polską podsyca paranoję Rosji - twierdzi.

Iran wystrzelił pierwszą skonstruowaną w tym kraju rakietę, przystosowaną do wyniesienia w kosmos satelity. Start pokazała irańska telewizja.

Niemcy nie zamykają drzwi NATO przed Gruzją. Przebywająca na Kaukazie niemiecka kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że Gruzja "będzie członkiem NATO". Uznała również za kwestię "wiarygodności" podporządkowanie się Kremla zapisom porozumienia o zawieszeniu broni i wycofanie rosyjskich sił z Gruzji.

Pięć osób poniosło śmierć w kolizji dwóch lekkich samolotów cywilnych w pobliżu Coventry, w środkowej Anglii - poinformowały służby ratownicze.

Pojazd polskiego patrolu w Afganistanie został zaatakowany improwizowanym ładunkiem wybuchowym. Na szczęście żaden z żołnierzy nie odniósł obrażeń.

Kolejna zapowiedź w sprawie umiędzynarodowienia sił na Kaukazie. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), utworzona w połowie lat 90-tych z misją zapobiegania konfliktom w Europie, zamierza zwiększyć liczbę obserwatorów w Południowej Osetii z ośmiu do 100 - zapowiedział Marc Perrin de Brichambaut, sekretarz generalny organizacji.

Apeluję o wspaniałomyślną pomoc dla uchodźców i domagam się otwarcia korytarzy humanitarnych między Osetią Południową i resztą Gruzji - wezwał w kazaniu po niedzielnej modlitwie Anioł Pański papież Benedykt XVI.

Rosja rozpocznie operację wycofywania swoich sił wojskowych z gruzińskiego terytorium w poniedziałek ok. południa - zapowiedział prezydent Dmitrij Miedwiediew w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji. Jednocześnie Nicolas Sarkozy ostrzegł Kreml przed "poważnymi konsekwencjami" w relacjach z Unią Europejską, jeżeli uzgodnione warunki zawieszenia broni, w tym opuszczenie przez Rosjan Gruzji, nie zostaną szybko i całkowicie wdrożone.

Odkryto prawdziwy skarb. Meksykańskim archeologom udało się zlokalizować jedenaście ukrytych pod wodą kamiennych świątyń Majów.