Jeszcze sto lat temu ludność Europy stanowiła 15 procent światowej populacji. Do 2050 roku udział ten zmniejszy się aż trzykrotnie. Na "Starym Kontynencie" ubędzie aż 52 miliony ludzi, co stawia nas w obliczu kryzysu demograficznego, którego skutki mogą być tragiczne. Na naszym kontynencie powstaną bezludne pustynie.

- Rosja nie dotrzymuje zobowiązań, na jakie sama się zgodziła - powiedział rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe. Prezydent Bush domaga się wycofania rosyjskich sił z Gruzji "teraz". Wieczorem minister obrony Rosji zapowiedział, że czołgi wyjadą z Gruzji do piątku wieczorem.

Brytyjczycy, którzy oskarżają swoją monarchinię o rozrzutność tracą poważny argument - królowa Elżbieta wypada blado na liście 15 posiadaczy fortun dziedzicznych. Największym majątkiem może się poszczycić król Tajlandii Rama IX - wynika z listy miesięcznika "Forbes".

Nicolas Sarkozy złożył kondolencje rodzinom polskich żołnierzy poległych w środę w Afganistanie. "Pragnę przekazać wyrazy przyjaźni i solidarności w tej bolesnej próbie" - napisał w listach złożonych na ręce Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska.

Barack Obama i John McCain idą łeb w łeb. Według najnowszego sondażu dziennika "The New York Times" i telewizji CBS News obaj kandydaci na prezydenta USA mają równe szanse na zwycięstwo w listopadowych wyborach.

Władze Chin dbają o "prawomyślność", także w wiosce olimpijskiej. Po tym, jak ponad 40 sportowców biorących udział w igrzyskach ściągnęło z iTunes protybetański album, władze odcięły dostęp do serwisu.

Białoruski minister spraw zagranicznych Siergiej Martynow omówił w czwartek "kroki do poprawy relacji" ze Stanami Zjednoczonymi - podał białoruski resort spraw zagranicznych.

84-letni Nigeryjczyk dostał od władz islamskich ultimatum: albo rozwiedzie się z 82 ze swoich 86 żon, albo zginie. Sytuacji oskarżonego nie polepsza opinia dziwaka, który rzekomo "może bezpośrednio rozmawiać z Allahem".

Morze ognia, rozrzucone wszędzie szczątki samolotu, spalone drzewa - te dantejskie sceny nakręcono tuż po katastrofie samolotu na madryckim lotnisku Barajas. Amatorski film pokazała hiszpańska telewizja TVE.

Rozpoczęły się ćwiczenia NATO w basenie Morza Czarnego, nad którym leży m.in. Gruzja. Rosjanie mówią o prowokacji, ale okręty Sojuszu pojawiły się na drugim końcu morza - u wybrzeży Rumunii.

W ciągu zaledwie 16 lat podwoiła się liczba amiszów w Stanach Zjednoczonych. Nie uznająca elektryczności, samochodów, telewizji i antykoncepcji chrześcijańska sekta liczy już prawie 230 tysięcy osób.

- Owa interwencja, owo rozgromienie Praskiej Wiosny to hańba i wstyd - powiedział węgierski minister oświaty i kultury Istvan Hiller. Rząd Węgier przeprosił w czwartek za udział sił zbrojnych swojego kraju w operacji "Dunaj", która 40 lat temu położyła kres próbom demokratyzacji ustroju komunistycznego w Czechosłowacji.

Przywódca duchowy Tybetańczyków oskarżył chińską armię o otwarcie ognia do tłumu w czasie protestu we wschodnim Tybecie 18 sierpnia. "Le Monde", który zamieścił wywiad z Dalajlamą, podał liczbę 140 zabitych.

Pozytywnie rozpatrzono prośbę byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadzicia, który zażądał aby wykluczyć ze składu sędziowskiego Holendra Alphonsa Oriego. Jego zdaniem, sędzia, który brał już udział w podobnym procesie innego z przywódców Serbów bośniackich, będzie stronniczy.

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zajęła pierwsze miejsce w opublikowanym w czwartek rankingu 100 najbardziej wpływowych osób w kraju. Prezydent Wiktor Juszczenko - w pierwszej piątce, ale pokonany przez szefową ukraińskiego rządu.

Szef rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, powiedział w czwartek, że relacje Moskwy z Sojuszem Północnoatlantyckim zależą od tego ostatniego. - Wszystko zależy nie od nas, lecz od tych, którzy decydują o priorytetach Sojuszu - mówił rosyjski minister.

Mieszkańcy Madrytu i stolicy Katalonii, Barcelony, pięciominutową ciszą uczcili ofiary środowej katastrofy lotniczej. Ten najtragiczniejszy od 25 lat wypadek przeżyło jedynie 19 osób z ponad 170. Obecnie trwa identyfikacja zwłok. Według wstępnych informacji konsulatu RP, wśród ofiar nie ma Polaków.

Do podwójnego zamachu, w którym zginęło co najmniej 57 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, przyznały się pakistańskie grupy talibów. - Widziałem kawałki ciał zwisające z drzew - opisuje świadek dramatu w pakistańskim mieście Wah.

Niemcy piszą o "nowym froncie na wschodzie", zimnej wojnie, podziałach w NATO i wątpliwym bezpieczeństwie. Brytyjczycy są bardziej wstrzemięźliwi, a Litwini popierają polską decyzję. Europejska prasa komentuje podpisane przez Polskę i USA porozumienie o rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej.