Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił w czwartek ostatnie z zażaleń stowarzyszenia Memoriał na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej Rosji w sprawie rehabilitacji ofiar mordu NKWD dokonanego na polskich oficerach w 1940 roku. Skarga dotyczyła starszego posterunkowego Marcina Świderskiego, którego rozstrzelano w Kalininie (obecnym Twerze) i pogrzebano w Miednoje.

Były przywódca Izraela, Mosze Kacaw został oskarżony o gwałt i inne przestępstwa seksualne wobec podwładnych mu kobiet. Postawione w czwartek zarzuty dotyczą okresu, gdy był ministrem turystyki, a następnie prezydentem Izreala. Kacawowi grozi do 16 lat więzienia.

Łeb świni z wydłubanymi oczami - taką "ozdobę" wywieszono w nocy ze środy na czwartek na bramie prowadzącej na dziedziniec meczetu w dzielnicy Pragi - Kyje. Głowie świni towarzyszył napis "Stop islamowi".

Internet wykroczył już dawno poza granice atmosfery Ziemi. Można w nim znaleźć prawdziwe dźwięki z kosmosu, jakie zostały nagrane przez agencje kosmiczne i nasłuchujących amatorów. Dla chętnych czekają też całkiem poważne badania szmerów z odległych gwiazd.

Gigantyczne chmury dymu, pary i pyłu wulkanicznego - u wybrzeży wysp Tonga w Polinezji wybuchł podwodny wulkan. Na szczęście nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi.

Barack Obama podpisał kontrakt na pół miliona dolarów na napisanie książki dla dzieci z korporacją Crown Publishong Group. Jak się okazuje umowa została podpisana 5 dni przed objęciem fotela prezydenta. Informacja wyszła na jaw we wtorek, kiedy Obama złożył deklarację transakcji finansowych, którą pomocnicy prezydenta przygotowali dla Senatu - pisze "Washington Times".

Mężczyzna zabił swoją żonę i dziecko w północnych Niemczech. Po zamordowaniu członków rodziny popełnił samobójstwo. Do tragicznych zdarzeń doszło w nocy ze środy na czwartek.

Papież Benedykt XVI przebywa z pielgrzymką w Kamerunie. Na czwartek ma zaplanowane spotkanie z miejscowymi muzułmanami. Głowa kościoła odprawi też mszę z okazji publikacji dokumentu poprzedzającego październikowy Drugi Synod Afryki.

Co najmniej siedmiu wysokiej rangi działaczy Hamasu zostało zatrzymanych przez armię izraelską na Zachodnim Brzegu Jordanu. Aresztowań dokonano w czwartek rano podczas izraelskiego rajdu.

Barack Obama wprawdzie przedłużył sankcje dla Teheranu, jednak najwyraźniej zależy mu na amerykańsko-irańskim zbliżeniu. Proces ma rozpocząć złagodzenie zakazu kontaktowania się amerykańskich dyplomatów z irańskimi urzędnikami - poinformowało w środę cytowane przez Reutera anonimowe źródło.

Poruszająca historia matki, która umiera i szuka już zastępczej rodziny dla swoich małych synków. Francuzka napisała autobiograficzną książkę, w której opisuje swoje życie i walkę z chorobą. Ma tym pomóc zapewnić przyszłość jej synkom i zostawić im po niej ślad.

Z rodziną podobno wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu. Jednak dwaj bracia bliźniacy, którzy w środę zostali zwolnieni z niemieckiego aresztu, mogą tylko cieszyć się z łączącej ich więzi krwi. To właśnie dzięki niej są teraz na wolności.

Już nie Sycylia, a Mediolan jest głównym ośrodkiem działań włoskiej mafii. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu, przygotowanego dla włoskiej prokuratury krajowej ds. walki z mafią.

Media są sprzedajne - uważają ukraińscy politycy. Sami jednak za występ w radiu, telewizji czy wywiad w gazecie płacą słono. O opłatach za pojawienie się mediach ukraińskich polityków napisał w internecie były minister obrony Anatolij Hrycenko.

Gambijskie władze prowadzą na szeroką skalę operację polowania na czarownice. Amnesty International alarmuje, że "uzdrowiciele" wraz z uzbrojoną asystą zatrzymali już około tysiąca osób, które następnie zmuszono do picia ziołowych, halucynogennych wywarów.

Blisko 130 osób zostało ewakuowanych, po tym jak w centrum Londynu wybuchł ogromny pożar. Pali się budynek przy Chancery Lane. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Gabon zyskał ostatnimi czasy w Polsce na popularności. Wszystko za sprawą Jarosława Kaczyńskiego, który rozważał prawdopodobieństwo inwazji tego kraju na Polskę. Teraz papież Benedykt XVI mianował nuncjuszem apostolskim w Republice Kongo i Gabonie Polaka - ks. prałata Jana Romeo Pawłowskiego.

Kolejna fala powodzi i spowodowanych nimi błotnych lawin nawiedziła Peru. Pierwsze doniesienia mówią o dwóch zabitych i dziesięciu zaginionych. Władze kraju wprowadziły stan wyjątkowy.

Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił w środę dwa zażalenia stowarzyszenia Memoriał na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) Rosji ws. rehabilitacji ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku. Sprawa dotyczyła zamordowanych w Katyniu jeńców Kozielska porucznika Zygmunta Sułowskiego i porucznika Stanisława Garlińskiego.

Na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku powstanie katedra studiów polskich. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku od dawna zbierał pieniądze na ten cel. W końcu się to udało i polska katedra będzie mogła ruszyć.