Amerykański prezydent-elekt Barack Obama już w styczniu wraz z żoną i córkami przeprowadzi się do Białego Domu. Nie wykluczył jednak, że przy Pennsylvania Avenue zamieszka jeszcze jedna osoba - jego teściowa Marian Robinson.

Większość Irlandczyków skłonna jest poprzeć Traktat Lizboński jednak tylko wtedy, jeśli zostałby uzupełniony o załącznik w formie deklaracji - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałkowym "The Irish Times".

Największy statek japońskiej floty wielorybniczej opuścił port Innoshima i ruszył w kierunku Antarktydy, gdzie, jak co roku, będzie zabijał wieloryby. Oczywiście do celów badawczych - tak przynajmniej twierdzą Japończycy. Jednak ekolodzy już dawno przestali wierzyć w czyste intencje wielorybników.

Od dziś nasi południowi sąsiedzi podróżują do USA bez wiz. Władze amerykańskie wymagają jedynie od nich rejestracji i paszportów biometrycznych.

- To spotkanie pomoże nam zadecydować, w jakim punkcie się znajdujemy i co mamy czynić w przyszłości, ale jedno jest jasne: nadal naszym głównym celem będzie niepodległość Tybetu - powiedział przewodniczący Kongresu Młodzieży Tybetańskiej Tsewang Rigzin tuż przed rozpoczęciem konferencji tybetańskich uchodźców w Dharamsali.

Czarne figurki wiszące na pętlach, dzieci mówiące o "zabójstwie Obamy", rasistowskie epitety wymalowane na domach i samochodach - przez Stany Zjednoczone przetacza się fala rasizmu. Jak informuje agencja AP, wszystko zaczęło się po wyborze Baracka Obamy na prezydenta.

Szef zbrojnego skrzydła baskijskiej organizacji separatystycznej ETA został aresztowany w poniedziałek rano we Francji - donosi hiszpańska prasa.

Prom Endeavour zacumował w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot przebiegł bez przeszkód. 10 minut po przybyciu na miejsce astronauci odebrali gratulacje z Houston.

Setki domów zniszczonych, a setki tysięcy bez prądu - tak wygląda południowa część australijskiego stanu Queensland, w którym szaleje wiatr, deszcz i grad. Takiej pogody Australijczycy nie widzieli od ćwierć wieku.

- Te miejsca wyglądają tak, jakby toczyła się tam wojna - tak o krajobrazie, jaki zostawiają za sobą pożary szalejące w Kalifornii, mówią świadkowie. Spłonęło już ponad 1000 domów, a 50 tysięcy ludzi żywioł zmusił do ucieczki.

Cztery osoby zginęły pod walącą się konstrukcją mostu w Indiach. Robotnicy testowali właśnie most pod względem wytrzymałości.

- Wycieczka na Mount Everest powinna być bardziej ekologiczna - przekonuje pewien himalaista z Nepalu. Jak to zrobić? Zainstalować przenośne toalety! Ilość nieczystości pozostawianych na najwyższym szczycie świata urosła już bowiem do rozmiarów prawdziwej góry...

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych Chińczycy żyją obecnie dłużej niż kiedykolwiek. Raport ten podkreśla również, że jakość życia mieszkańców Chin uległa znacznej poprawie w trzech dekadach. Problemem pozostaje nadal olbrzymia przepaść pomiędzy bogatą i biedną grupą mieszkańców tego kraju.

Estoński szpieg mógł przekazać wywiadowi rosyjskiemu tajne informacje o amerykańskiej tarczy antyrakietowej i metodach obrony przed atakami cybernetycznymi - pisze brytyjski "Times" w wydaniu internetowym. Gazeta podkreśla, że to najpoważniejszy przypadek szpiegostwa przeciwko NATO od czasu zakończenia zimnej wojny.

Brytyjska królowa Elżbieta II jest skłonna ustąpić, gdy skończy 87 lat. Za pięć lat książę Karol może zostać królem - twierdzi tygodnik "Sunday Express".

Wojna narkotykowych gangów w Meksyku nie słabnie. Co najmniej 22 osoby zginęły od piątku na północy Meksyku, w strefie graniczącej z Kalifornią - podały w niedzielę źródła sądowe.

Na Sycylii, lekarze rodzinni leczą także zmarłych – taki jest rezultat policyjnego śledztwa, która odkryła, że ponad 51 tysięcy osób znajduje się ciągle na listach lekarzy. Po co? By mogli otrzymywać przysługujący im z tego tytułu dodatek z regionalnego funduszu zdrowia.

Czy będzie spokojniej w Kongo? Bardzo możliwe. Lider kongijskich rebeliantów Laurent Nkunda zgodził się na wsparcie oenzetowskiego procesu pokojowego we wschodnim Kongo. Rebelianci przystali na respektowanie zawieszenia broni oraz na stworzenie korytarza dla międzynarodowej pomocy.

Muzyka łagodzi obyczaje? Nie w tym przypadku. Podczas wręczenia nagród muzycznych w londyńskiej O2 arena (największa sala koncertowa) trzy osoby zostały pchnięte nożem. Stan jednej z nich jest poważny, dwóm pozostałym nic nie zagraża.

15 osób, w tym 7 policjantów zginęło, a 20 kolejnych zostało rannych w niedzielnym zamachu samobójczym w irackiej prowincji Dijala. Zamachowiec umieścił bombę w samochodzie.