Kgalema Motlanthe, wiceszef rzadzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego, został wybrany tymczasowym prezydentem Republiki Południowej Afryki. Będzie rządził krajem do przyszłorocznych wyborów.

Co ma wspólnego Józef Piłsudski z Hitlerem i Stalinem? Według jednej z litewskiej firmy produkującej koperty, wszyscy trzej są "wielkimi organizatorami ludobójstwa narodu litewskiego".

Piłkarscy pseudokibice i radykalni muzułmanie zaatakowali uczestników pierwszego w Bośni i Hercegowinie festiwalu gejów. Dziesięć osób zostało rannych.

Nowozelandzki parlament zwróci Maorysom, rdzennym mieszkańcom wysp, tysiące hektarów zabranych im niegdyś ziem. Maorysi dostaną też odszkodowanie finansowe za lata dyskryminacji.

Komisja Europejska chce dla Gruzinów takich samych ułatwień, jak dla Rosjan i Ukraińców. Zlikwidowany zostanie paradoks, że mieszkańcy Osetii Płd. i Abchazji, posiadający paszporty rosyjskie, podróżują łatwiej do UE niż Gruzini.

Ponad 300-letnia tradycja wyklucza katolików z prawa dziedziczenia brytyjskiego tronu. Teraz może się to w końcu zmienić, informuje "The Guardian".

Kto liczył na szybką beatyfikację Jana Pawła II, może czuć się zawiedziony. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych arcybiskup Angelo Amato powiedział, że w tym roku polski papież na pewno nie zostanie wyniesiony na ołtarze.

- Dalajlama XIV i jego klika konspirują z antychińskimi siłami na Zachodzie, by zmusić etniczne grupy Tybetu i jego kulturę do stagnacji, a sam region upodobnić do średniowiecznego państwa - napisały w swoim raporcie władze Chin. Jednocześnie raport jest peanem na cześć postępowego rządu w Pekinie.

Do japońskiego portu w Yokosuce wpłynął amerykański lotniskowiec "George Washington". Jednak z radością witany był tylko przez rodziny marynarzy. W pobliskim parku zebrało się kilkuset przeciwników obecności okrętu na tych wodach. Jednostka ma bowiem napęd nuklearny, protestanci obawiają się, że jego awaria może wywołać katastrofę ekologiczną.

Niemal dokładnie rok po krwawo stłumionych przez wojskową juntę protestach antyrządowych w Rangunie wybuchła bomba. Rannych jest co najmniej siedem osób.

Starożytne miasto Inków Machu Picchu zagrożone przez ogień. Strażacy i pracownicy Narodowego Instytutu Kultury robią, co mogą, by powstrzymać szalejące w Peru od kilku dni pożary. Akcję gaśniczą utrudnia wiejący wiatr i unoszący się gęsty dym. Szlaki turystyczne są niedostępne do odwołania.

Prezydent USA George W. Bush zaprosił kandydatów na prezydenta, Johna McCaina i Baracka Obamę, na spotkanie w Białym Domu w sprawie pakietu ratunkowego dla amerykańskiego sektora finansowego. Prezydent w przemówieniu telewizyjnym stwierdził, że Ameryka jest w poważnym kryzysie finansowym.

Wykorzystywanie dostaw energii jako narzędzia osiągania celów politycznych budzi niepokój Polski - tłumaczył podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku prezydent Lech Kaczyński. O Rosji mówił również w kontekście konfliktu na Kaukazie. - To była agresja na niepodległe państwo. Naruszona została integralność terytorialna Gruzji. Jeśli nie zareagujemy, to będziemy świadkami setek podobnych konfliktów - przekonywał polski prezydent.

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła w środę projekt ustawy dotyczącej środków na elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Projekt, który obcina budżet o prawie 246 milionów dolarów.

Izba Reprezentantów Kongresu USA skrytykowała Polskę za nierozwiązanie problemu restytucji mienia prywatnego, zagrabionego przez Niemcy hitlerowskie i komunistyczne władze PRL. Politycy wezwali tym samym rząd RP do uchwalenia ustawy w tej sprawie.

- Siła nie może zastępować prawa. Może służyć tylko realizowaniu prawa, ale nigdy działać przeciwko niemu - taką myśl będzie starał się przekazać uczestnikom 63. Sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych Lech Kaczyński podczas swojego wystąpienia na forum ONZ.

Islamskie bojówki przypuściły gwałtowny atak na żołnierzy sił pokojowych Unii Afrykańskiej w stolicy Somalii. Według świadków w Mogadiszu zginęło co najmniej siedemnastu cywilów. - Walki były tak ciężkie i zacięte, że aż czuliśmy jak ziemia drży nam pod nogami - opowiada somalijski operator kamery.

- Na pokładzie może być bomba podłożona przez Al-Kaidę - ta informacja zelektryzowała załogę samolotu izraelskich linii lotniczych El Al, lecącego z Paryża do Tel Awiwu. Na szczęście Boeing 767 zdołał szczęśliwie wylądować na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, a po przeszukaniu maszyny niczego nie znaleziono.

Dwudziestu polskich policjantów wejdzie w skład Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji. Rząd uchwalił utworzenie polskiego kontyngentu policyjnego, wydzielonego na potrzeby tej unijnej misji. Misja ma m.in. pracować na rzecz stabilizacji w regionie.