- Rząd Ukrainy zatwierdził projekt ustawy o zmianach w budżecie, dzięki któremu zostaną wydzielone środki na przedterminowe wybory parlamentarne - poinformował w czwartek minister finansów Wiktor Pynzenyk. Dodał, że członkowie rządu poparli projekt ustawy prawie jednomyślnie.

Mali emigranci będą uczyć się w specjalnych klasach. Tylko zdanie specjalnego egzaminu pozwoli im na dołączenie do włoskich dzieci - tak zadecydowała niższa izba włoskiego parlamentu, aprobując kontrowersyjny projekt segregacji uczniów.

- Jeśli będzie trzeba, Polska zablokuje wnioski końcowe szczytu UE w Brukseli - zapowiedział prezydent Lech Kaczyński. Jak wyjaśnił, stanie się tak, jeśli nie będą spełnione polskie postulaty dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego. Tuż po rozpoczęciu drugiego dnia szczytu prezydent ponownie opuścił obrady. Jego miejsce zajął minister finansów Jacek Rostowski.

Kandydaci na prezydenta USA stoczyli ostatnią debatę przed listopadowymi wyborami. Zanim jednak okaże się czy i jak wpłynęła ona na decyzje Amerykanów dotyczące głosowania, najnowsze sondaże wciąż dają przewagę Barackowi Obamie. Demokrata ma przewagę pięciu punktów procentowych nad swym republikańskim rywalem Johnem McCainem.

Tajemnicą poliszynela są częste odwiedziny poselskich pokojów przez prostytutki. Dlatego kilkudziesięciu eurodeputowanych wystosowało list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Hansa-Gerta Pötteringa. Mają dosyć rozpusty niektórych swoich kolegów.

Piętnasty już w tym sezonie huragan przybiera na sile i kwalifikuje się już do trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali. Omar, który uformował się w rejonie Wysp Dziewiczych, sunie w kierunku Portoryko z prędkością ponad 185 km/h.

Do wyborów w USA zostało już tylko kilkanaście dni. Tymczasem, jak się okazuje, Ameryka nie jest do końca do nich przygotowana. Władze obawiają się, ze podobnie jak w 2000 roku, tak i teraz zawiodą maszyny do głosowania - czytamy w "Dzienniku".

Edukacja, opieka zdrowotna i kryzys finansowy - tym razem tylko na tematy krajowe dyskutowali podczas debaty prezydenckiej John McCain i Barack Obama. W zgodnej opinii komentatorów, dla Republikanina była to ostatnia szansa na uzyskanie przewagi nad demokratą.

"Będziemy czasami się spierać na tematy ważne, jak długość misji wojskowych w Iraku czy tarcza antyrakietowa, ale z całą z pewnością problemy logistyczne i organizacyjne nie będą stanowiły problemu." Kto jest autorem tych słów? Premier Donald Tusk.

Korea Północna zagroziła zerwaniem wszelkich kontaktów z Koreą Południową. Phenianowi nie podoba się "bezkompromisowa i konfrontacyjna postawa" prezydenta południowego sąsiada.

Środa nie była łaskawa dla przedstawicieli amerykańskiej śmietanki politycznej. Najpierw problemy z sercem miał wiceprezydent Dick Cheney, a później z Waszyngtonu nadeszła informacja, że była Pierwsza Dama, Nancy Reagan, złamała miednicę.

- Jesteśmy jednomyślni w odpowiedzi na kryzys. Przebudowa musi być globalna - powiedział na zakończenie pierwszego dnia obrad szczytu UE w Brukseli prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Szczyt nie podjął jeszcze decyzji, czy wznowić negocjacje z Rosją.

Wybory prezydenckie w Azerbejdżanie nie przyniosły niespodzianek - urzędujący prezydent Ilham Alijew wygrał je bez problemu. Główne partie opozycyjne wybory zbojkotowały.

Do Stolicy Apostolskiej dotarł już komplet dokumentów 1. etapu beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki. Wręczył je osobiście papieżowi Benedyktowi XVI metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz.

Warszawa zawetuje wnioski końcowe dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, jeżeli te nie uwzględnią polskich postulatów - zapowiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Chodzi o narzucony termin wprowadzenia redukcji CO2, co byłoby hamulcem rozwoju gospodarczego Polski.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych trafił w środę do szpitala, po tym jak doświadczył niepokojących skurczy serca. Dick Cheney przeszedł już cztery zawały serca, z czego pierwszy w wieku 37 lat.

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki poinformował dziennikarzy w środę wieczorem, że on oraz inni przedstawiciele prezydenta - sekretarz i podsekretarz stanu Michał Kamiński oraz Mariusz Handzlik - zostali pozbawieni przepustek do budynku, gdzie odbywa się szczyt UE.

Prezydent Lech Kaczyński nie zabrał głosu podczas sesji szczytu UE poświęconej Traktatowi z Lizbony, nie powiedział, czy podpisze ratyfikację Traktatu - oznajmił w środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.

Grożąc bombą, pijany pasażer próbował uprowadzić samolot tureckich linii lotniczych z 162 osobami na pokładzie. Niedoszłego porywacza rozbroili współpasażerowie.

Rozmowy pomiędzy Rosją i Gruzją na temat przyszłości dwóch separatystycznych prowincji zostały zawieszone do następnego miesiąca z powodu "problemów proceduralnych" - oświadczył unijny wysłannik w Tbilisi Pierre Morel. Tymczasem w Hadze, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) nakazał obu krajom zapewnić ochronę wszystkim grupom etnicznym żyjącym w Osetii Płd., Abchazji i na ich obrzeżach.