Władze komunistycznych Chin liczą na to, że po okresie ochłodzenia stosunków za prezydentury George'a W. Busha, Barack Obama znajdzie siłę i chęć, by wzmocnić wojskową współpracę z Pekinem.

Ten dzień Amerykanie mają zapamiętać na długo. Od godz. 18 po podniosłej uroczystości u stóp waszyngtońskiego Kapitolu będą mieli nowego 44. prezydenta. Barack Obama, pierwszy Afroamerykanin obejmujący ten urząd, rozpocznie swoje rządy z ogromnym kapitałem społecznego poparcia, optymizmu i zaufania.

Amerykański wiceprezydent Dick Cheney tak zaangażował się w swoją wyprowadzkę z Białego Domu, że z wysiłku aż nadwyrężył mięśnie karku. Przez ten wypadek na ceremonii zaprzysiężenia Baracka Obamy Cheney pojawi się na wózku inwalidzkim.

Nieustraszony Wei i jego bardziej skryty brat Sun, są nie lada atrakcją w paryskim zoo. Nic dziwnego – są przedstawicielami wymierającego gatunku chińskich lampartów. Na świecie została ich tylko garstka. Dlatego każde narodziny takich zwierząt są wielką radością osób, które walczą o przetrwanie zwierząt.

Do dziewięciu osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się w niedzielę dachu kościoła w Sao Paulo. Co najmniej 106 osób zostało rannych, w tym siedem ciężko - podały brazylijskie media. Niewykluczone, że ofiar może być więcej, ponieważ ekipy ratownicze w dalszym ciągu przeszukują rumowisko. - Myśleliśmy, że to wypadek samolotu - relacjonują świadkowie wypadku.

Żona amerykańskiego wiceprezydenta-elekta Joe Bidena w przeddzień elekcji Baracka Obamy nie ustrzegła się wpadki. Jill Biden zdradziła oferty, jakie jej mąż otrzymał od administracji przyszłego prezydenta Baracka Obamy.

Trzysta pięćdziesiąt metrów nad ziemią i dziesięć godzin gehenny na linii wysokiego napięcia. Pewien kolumbijski paralotniarz na długo zapamięta tę powietrzno-elektryzującą wyprawę.

George Walker Bush odchodzi. Jaką Amerykę zostawia? Bilans jest raczej negatywny: niedokończone wojny w Iraku i Afganistanie, bezrobocie, gospodarka państwa w kryzysie. Ale niektórzy dostrzegają pozytywy: obywatele USA mają poczucie bezpieczeństwa.

Chcesz za darmo zatankować swój pojazd? Wystarczy wsiąść w auto i przejechać kilkaset kilometrów na granicę Włoch ze Słowenią. To tam w piątek odbędzie się kontynuacja nietypowego protestu przeciw cenom benzyny.

Ustępujący po ośmiu latach ze stanowiska George Bush ostatniego dnia swojej prezydentury pożegnał się ze światowymi przywódcami. Żadnego z polskich polityków prezydent kurtuazyjnym telefonem jednak nie zaszczycił.

W ubiegłym tygodniu z rosyjskiego więzienia wyszedł przedterminowo płk Jurij Budanow, skazany za zabicie w 2000 r. przesłuchiwanej Czeczenki. W poniedziałek od kul w centrum Moskwy zginął prawnik, który reprezentował jej rodzinę w jednym z najgłośniejszych procesów ostatnich lat w Rosji.

Umowa o gazie między Rosją a Ukrainą już podpisana i lada dzień błękitne paliwo popłynie do Europy. Zbigniew Brzeziński uważa, że na kryzysie na dłuższą metę straciła Moskwa.

Makabryczne znalezisko zmąciło w rosyjskim Saratowie święto Objawienia Pańskiego i Epifanii, czyli rocznicę chrztu Chrystusa. Robotnicy wykuwający tradycyjnie przerębel w miejscowej rzece, znaleźli w wodzie ludzką głowę.

Na jednym z mediolańskich lotnisk zatrzymano dziecko, które okazało się kurierem narkotyków. Malec najprawdopodobniej pracował dla międzynarodowej organizacji przemytników.

Założyciel Czerwonych Brygad cierpi, bo nie ma emerytury. W więzieniach, w których przebywał prawie ćwierć wieku, nie odprowadzano za niego składek. Rodziny ofiar terrorystów z Czerwonych Brygad są oburzone jego roszczeniami.

Hamas zapowiedział, że będzie się zbroił. Rzecznik zbrojnego ramienia Hamasu oświadczył podczas konferencji prasowej w Gazie, że wbrew wysiłkom społeczności międzynarodowej i Izraela, Hamas dążyć będzie do wzmocnienia potencjału bojowego organizacji. Natomiast brytyjski "Guardian" napisał, że zbrojna interwencja armii Izraela nic nikogo nie nauczyła.

Włoski eurodeputowany polskiego pochodzenia Jaś Gawroński organizuje bojkot siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Europoseł podkreśla, że gmach w Strasburgu wykorzystywany jest tylko cztery razy w miesiącu, a jego utrzymanie kosztuje podatników 200 milionów euro rocznie.

W Niemczech osoby uzależnione od narkotyków leczone są pochodną opium, tzw. syntetyczną heroiną. Nasz zachodni sąsiad jest drugim po Szwajcarii europejskim krajem, który wprowadził ten eksperymentalny program.

Ponad 16 tys. osób utknęło na chińskich lotniskach. Zapaść komunikacyjną spowodowała gęsta mgła, która osnuła miasta Państwa Środka.