Już w środę Rosjanie poznają tekst nowej Konstytucji Fedaracji Rosyjskiej z "prezydenckimi" poprawkami wprowadzonymi tuż przed Nowym Rokiem. Tekst nowego dokumentu pojawi się w "Rosyjskiej Gazecie" i wraz z tą publikacją wejdzie w życie.

- Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do naszego uwolnienia - mówią Polacy z supertankowca "Sirius Star", którzy byli więzieni przez somalijskich piratów. Reporterowi "Faktów" TVN jako pierwszemu udało się porozmawiać kapitanem tankowca oraz oficerem technicznym statku.

Kiedy oczy całego świata skierowane były na Waszyngton do nowego prezydenta wraz z gratulacjami płynęły apele przywódców państw o zacieśnienie stosunków międzynarodowych. Manuel Barroso zaapelował, by UE i USA pogłębiły więzy transatlantyckie i wspólnie podjęły wysiłki w celu stawienia czoła wielkim wyzwaniom współczesności. Także prezydent Francji zapewnił, że jest zdecydowany pracować ręka w rękę ze Stanami Zjednoczonymi.

Była minister sprawiedliwości Rwandy została skazana na dożywocie za udział w tragicznych wydarzeniach 1994 roku. W ludobójstwie Hutu na Tutsi zginęło wtedy co najmniej około miliona ludzi.

Tuż po zaprzysiężeniu Baracka Obamy na 44. prezydenta USA z całego świata płyną gratulacje. Życzenia nowemu prezydentowi przekazali także polski prezydent Lech Kaczyński oraz premier Donald Tusk. W liście gratulacyjnym prezydent podkreślił: "Polska przywiązuje wielkie znaczenie do rozwijania przyjacielskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki". Zarówno prezydent jak i premier liczą na współpracę i czekają na wizytę Obamy w Polsce.

Choć wojna o gaz została zakończona, to nie można tego powiedzieć o konflikcie politycznym na linii Kijów-Moskwa. Ukraińskie MSZ skrytykowało we wtorek Rosję za "nieprzyjazne i znieważające" oświadczenia pod adresem władz w Kijowie. Z kolei przewodniczący KE zapowiedział, że kryzysu gazowego Ukrainie i Rosji "nigdy nie zapomni"

Sofia protestuje i cenzuruje. Skutecznie. Sprzed drzwi wejściowych do głównego budynku Rady Unii Europejskiej zniknął ten fragment instalacji Entropa czeskiego artysty Davida Czernego, która przedstawia Bułgarię jako toaletę. Dokładnie - została zasłonięta czarnym płótnem.

Każdy, kto sprzedaje broń Gruzinom naraża się Rosji. Moskwa właśnie ogłosiła, Rosja może zrewidować swoje stosunki z krajami, które będą dostarczać Tbilisi sprzęt wojskowy.

Wbrew obiegowym opiniom świat arabski nie mówi jednym głosem. Podczas obrad szczytu państw arabskich w Kuwejcie ich przedstawiciele nie mogli dojść do porozumienia w sprawie konfliktu w Strefie Gazy.

Dwóch birmańskich rybaków może mówić o cudzie - przez 25 dni dryfowali po morzu pełnym rekinów w... lodówce. Mężczyzn uratowała australijska straż przybrzeżna.

Samolot, który w ubiegły czwartek wodował szczęśliwie na rzece Hudson w Nowym Jorku, dwa dni wcześniej miał usterkę silnika, oświadczyli śledczy.

Ciała sześciu zabitych mężczyzn - pięciu rozstrzelanych, jednego powieszonego - porzucili w zachodnim Pakistanie miejscowi talibowie. Przy ciałach zostawili kartkę: "prezent dla Obamy".

Po godz. 8 gaz przesyłany przez Gazprom popłynął na Ukrainę - oświadczył rosyjski gigant gazowy. Jeśli nie stanie się nic nieoczekiwanego, konflikt między Ukrainą a Rosją będzie można uznać za zakończony.

Władze komunistycznych Chin liczą na to, że po okresie ochłodzenia stosunków za prezydentury George'a W. Busha, Barack Obama znajdzie siłę i chęć, by wzmocnić wojskową współpracę z Pekinem.

Ten dzień Amerykanie mają zapamiętać na długo. Od godz. 18 po podniosłej uroczystości u stóp waszyngtońskiego Kapitolu będą mieli nowego 44. prezydenta. Barack Obama, pierwszy Afroamerykanin obejmujący ten urząd, rozpocznie swoje rządy z ogromnym kapitałem społecznego poparcia, optymizmu i zaufania.

Amerykański wiceprezydent Dick Cheney tak zaangażował się w swoją wyprowadzkę z Białego Domu, że z wysiłku aż nadwyrężył mięśnie karku. Przez ten wypadek na ceremonii zaprzysiężenia Baracka Obamy Cheney pojawi się na wózku inwalidzkim.

Nieustraszony Wei i jego bardziej skryty brat Sun, są nie lada atrakcją w paryskim zoo. Nic dziwnego – są przedstawicielami wymierającego gatunku chińskich lampartów. Na świecie została ich tylko garstka. Dlatego każde narodziny takich zwierząt są wielką radością osób, które walczą o przetrwanie zwierząt.

Do dziewięciu osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się w niedzielę dachu kościoła w Sao Paulo. Co najmniej 106 osób zostało rannych, w tym siedem ciężko - podały brazylijskie media. Niewykluczone, że ofiar może być więcej, ponieważ ekipy ratownicze w dalszym ciągu przeszukują rumowisko. - Myśleliśmy, że to wypadek samolotu - relacjonują świadkowie wypadku.

Żona amerykańskiego wiceprezydenta-elekta Joe Bidena w przeddzień elekcji Baracka Obamy nie ustrzegła się wpadki. Jill Biden zdradziła oferty, jakie jej mąż otrzymał od administracji przyszłego prezydenta Baracka Obamy.

Trzysta pięćdziesiąt metrów nad ziemią i dziesięć godzin gehenny na linii wysokiego napięcia. Pewien kolumbijski paralotniarz na długo zapamięta tę powietrzno-elektryzującą wyprawę.