21 stycznia to rocznica śmierci Włodzimierza Lenina. Z tej okazji organizacja "Komuniści Petersburga i obwodu leningradzkiego" wystąpiła do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z apelem o przyznanie tytułu Bohatera Rosji. Ale nie tylko Rosjanie oddają hołd Leninowi. Prezydent Mołdawii przypomniał go jako "genialnego przywódcę i organizatora", którego "idee są wciąż aktualne".

Armia izraelska powołała "ekipę śledczą", której zadaniem będzie "przyjrzenie się" zarzutom użycia białego fosforu podczas niedawnej ofensywy w Strefie Gazy. Choć broń ta nie jest zakazana, to jest wyjątkowo niebezpieczna dla cywilów.

Przestrzeń kosmiczna z każdym rokiem staje się coraz większym śmietnikiem. Rosjanie ujawnili, że w ubiegłym roku do grona kosmicznego złomu dołączył jej satelita.

Nie było górnolotnie, nie było udawania, w sam raz na dobry początek - oceniła inauguracyjne wystąpienie zachodnia prasa. Francuzi dodatkowo boją się, że Barack Obama ukradnie rolę gwiazdy mediów... Nicolasowi Sarkozy'emu.

Rumuński imigrant zszokował sąd w Leeds Wielkiej Brytanii. Powiedział, że brutalnie zgwałcił kobietę, bo liczył na bezpłatne jedzenie, nocleg i lekcje angielskiego w więzieniu. Poprosił sąd, aby umieścił go w tym samym zakładzie karnym, w którym siedzi jego brat. Wielka Brytania jest zbulwersowana.

To kolejny dowód, że zamartwianie się nie przyniesie nic dobrego. Starsi ludzie, którzy poddają się stresom i rozpaczy dwa razy bardziej narażeni są na demencję starczą - dowiedzieli się naukowcy.

Mawiają, że pierwszy raz jest najtrudniejszy. Jako, że Barack Obama pierwszy raz składał prezydencką przysięgę i w jego wypadku nie obeszło się bez trudności. A wszystko przez prawnika.

Sąd w Teheranie skazał na kary więzienia dwóch braci - irańskich lekarzy, oskarżonych o spisek, który miał obalić islamski ustrój państwa. "Spisek lekarzy" to nic nowego, wymyślił go Stalin w latach 50., aby zrobić czystki w partii.

22 dni po rozpoczęciu ofensywy i trzy dni po ogłoszeniu zawieszenia broni ostatnie izraelskie czołgi opuściły Strefę Gazy. - Nasze siły zostały rozlokowane w rejonie Strefy i są gotowe, by zareagować na wszelkie wydarzenia - zastrzegł rzecznik izraelskich sił zbrojnych.

Był czas na płomienne przemówienie podczas inauguracyjnej parady, był też czas na rozrywkę. Tuż po godz. 1 w nocy polskiego czasu zakończyła się uroczysta inauguracja, a Barack Obama z żoną Michelle przekroczyli próg Białego Domu i udali się na inauguracyjny bal - jeden z dziesięciu, w których udział zaplanowali.

Przemówienie inauguracyjnego Baracka Obamy słuchały na całym świecie miliony ludzi. Nie wszyscy jednak mogli usłyszeć wszystko. Chińczykom nie spodobały się pewne fragmenty mowy Obamy, więc po prostu ją ocenzurowali.

Zaledwie kilka godzin po zaprzysiężeniu na prezydenta USA, Barack Obama podjął pierwszą decyzję - na jego polecenie Pentagon wstrzymał na 120 dni wszelkie procesy więźniów w Guantanamo.

Senat USA rozpoczął we wtorek zatwierdzanie nowego gabinetu prezydenta Baracka Obamy, ale odłożył do środy głosowanie nad kandydaturą Hillary Clinton na sekretarza stanu. Clinton ma zajmować się polityką zagraniczną gabinetu 44. prezydenta USA.

Niemieckie Jugendamty znalazły się pod ostrzałem Parlamentu Europejskiego. Komisja Petycji PE przyjęła dokument w którym stwierdza, że niemieckie urzędy ds. dzieci dopuszczają się licznych naruszeń zasady niedyskryminowania ze względu na narodowość i powinny być poddane demokratycznej kontroli - pisze "Rzeczpospolita".

- Uroczyście, ja Barack Hussein Obama przysięgam, że będę z oddaniem wykonywać urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych i będę ze wszystkich sił strzegł, chronił i bronił Konstytucji Stanów Zjednoczonych - przysiągł na Kapitolu Barack Obama zostając 44. w kolejności i pierwszym czarnoskórym prezydentem USA. W swoim przemówieniu inauguracyjnym nowy prezydent podkreślił, że Ameryka, mimo otaczających ją wrogów, wybrała "nadzieję ponad lęk". Tuż przed 1.00 w nocy polskiego czasu zakończyła się wielka inauguracyjna parada, prezydent przekroczył próg Białego Domu, a następnie udał się na inauguracyjny bal.

Gigantyczna, kilkugodzinna parada na Pennsylvania Avenue zakończyła uroczystości inauguracji prezydenta Baracka Obamy w stolicy USA. Wzdłuż ulicy zgromadziły się setki tysięcy ludzi, którzy przez wiele godzin, mimo mrozu, czekali na nowego prezydenta. Liczba uczestników sprawiła, że była to największa ze wszystkich ceremonii inaugurujących prezydentury jego poprzedników.

Senator z Massachusetts Edward Kennedy zasłabł podczas lunchu inauguracyjnego nowo wybranego prezydenta USA Baracka Obamy i trafił do szpitala. Czuje się już dobrze i rano zostanie wypisany - oświadczyli przedstawiciele szpitala po kilku godzinach. Ted Kennedy jest bratem zabitego w Dallas prezydenta Johna F. Kennedy'ego i najstarszym członkiem klanu Kennedych.

Już w środę Rosjanie poznają tekst nowej Konstytucji Fedaracji Rosyjskiej z "prezydenckimi" poprawkami wprowadzonymi tuż przed Nowym Rokiem. Tekst nowego dokumentu pojawi się w "Rosyjskiej Gazecie" i wraz z tą publikacją wejdzie w życie.

- Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do naszego uwolnienia - mówią Polacy z supertankowca "Sirius Star", którzy byli więzieni przez somalijskich piratów. Reporterowi "Faktów" TVN jako pierwszemu udało się porozmawiać kapitanem tankowca oraz oficerem technicznym statku.

Kiedy oczy całego świata skierowane były na Waszyngton do nowego prezydenta wraz z gratulacjami płynęły apele przywódców państw o zacieśnienie stosunków międzynarodowych. Manuel Barroso zaapelował, by UE i USA pogłębiły więzy transatlantyckie i wspólnie podjęły wysiłki w celu stawienia czoła wielkim wyzwaniom współczesności. Także prezydent Francji zapewnił, że jest zdecydowany pracować ręka w rękę ze Stanami Zjednoczonymi.