Republikanin John McCain minimalnie wygrał w wyborach prezydenckich z Demokratą Barackiem Obamą w stanie Missouri - poinformowała agencja Associated Press.

- Świat pilnie potrzebuje siły stabilizującej i Stany Zjednoczone są taką siłą - powiedział w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji ma również nadzieję, że nowy prezydent będzie umacniać sojusz transatlantycki i nie zmniejszy amerykańskiej obecności wojskowej w Europie.

Strzały, krzyk, płacz i panujący wszędzie chaos - to obraz wojny w Afganistanie, który wyłania się z amerykańskiego filmu "The Other War". Obraz został uhonorowany nagrodą dla niezależnych dziennikarzy.

Redakcja brytyjskiego "Timesa" nie musi przepraszać za felieton jednego ze swych dziennikarzy, który opisał jak Polacy "podpalali synagogi z ludźmi w środku dla rozrywki". Taką decyzję podjęła niezależna komisja rozpatrująca skargi na prasę (PCC - Press Complaints Commission).

"Znaczące ślady uranu" znaleźli inspektorzy Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej w miejscu, w którym jeszcze we wrześniu 2007 r. stał tajemnicza konstrukcja, w której mógł kryć się, jak podejrzewał Izrael, podziemny reaktor jądrowy. 6 września ubiegłego roku izraelskie lotnictwo zmiotło budynek z powierzchni ziemi.

Pieniądze, alkohol, a nawet kurczaki i baraninę oferują hinduskie bojówki za głowy chrześcijan we wschodnich Indiach. Od sierpnia w pogromach w stanie Orisie zginęło ponad 60 osób.

Połowa pogrzebów we Włoszech odbywa się "na czarno", bez zgłoszenia ich przez zakład pogrzebowy fiskusowi. Takie wnioski można wysnuć z raportu ogłoszonego przez parlamentarną komisję do spraw danych podatników.

Trzy godziny trwała w Genewie kolejna, tym razem udana, runda rozmów między Rosjanami i Gruzinami dotycząca sposobów rozwiązania sierpniowego konfliktu.

Teheran zamknął dostęp do ponad 5 milionów stron internetowych, którym zarzuca się podkopywanie "religijnej tożsamości" Irańczyków. To kolejny akt wojny ajatollahów z cyberprzestrzenią.

Izraelskie media donoszą, że przywódcy religijni z całego świata zjadą do Polski na zaproszenie arcybiskupa i metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza. Mieliby wziąć udział w obchodach 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Auschwitz. - Jest miejsce, które bardziej niż każde inne odzwierciedla horror wojny, rasizmu i zła - Auschwitz. Nie możemy zapomnieć! Mamy obowiązek pamiętać i przekazywać pamięć! - mówi abp Dziwisz.

Izraelscy lewicowi intelektualiści mają dość przeciągającego się konfliktu z Palestyńczykami i postanowili go zakończyć. Ma im w tym pomóc nowa partia, którą będą współtworzyć.

W pobliżu Oslo idzie na dno blisko stumetrowy frachtowiec, mający w swoich ładowniach 5 tysięcy ton cementu i 115 ton paliwa. Z uszkodzonego statku uratowano 13 członków załogi.

Brytyjska policja rozbiła gang wyzyskujący pracowników z Polski oraz innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Zatrzymano osiem osób, w tym kobietę - donosi brytyjski dziennik "Guardian".

- To decyzja polityczna - mówi Jewhen Czerwonenko, szef zlikwidowanej właśnie przez ukraińskie władze Narodowej Agencji ds. EURO 2012. Mimo zamieszania w Kijowie, Polacy i Ukraińcy zapewniają, że organizacja mistrzostw nie jest zagrożona.

- To, co zapowiedzieliście - wycofanie amerykańskich żołnierzy z Iraku, żeby wysłać ich do Afganistanu jest polityką obliczoną na porażkę. Psy Afganistanu rozsmakowały się w ciałach waszych żołnierzy, więc przysyłajcie im kolejne tysiące - mówi podczas opublikowanego w internecie przemówienia Ayman al-Zawahiri, jeden z liderów Al-Kaidy.

Proces o zabójstwo dziennikarki opozycyjnej "Nowej Gaziety" Anny Politkowskiej będzie zamknięty dla publiczności i mediów - zdecydował w środę moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy. Tym samym zniósł własną decyzję z poniedziałku, kiedy ogłoszono, że proces będzie toczył się przy otwartych drzwiach.

Od objęcia urzędu prezydent Kaczyński wywołuje uśmiechy na światowych salonach. Kazał czekać amerykańskiej sekretarz stanu, przeinaczył rozmowę z przyszłym prezydentem USA, a ostatnio zlekceważył jednego z najbardziej uznanych Polaków Lecha Wałęsę - pisze agencja AP. Inni polscy politycy nie odstają, a światowe media chętnie wyłapują ich gafy.

Indyjski okręt INS Tabar zatopił "statek matkę" somalijskich piratów. Stało się to po tym, jak indyjski okręt próbował zatrzymać statek do inspekcji. Wtedy Somalijczycy rozpoczęli atak.

Ukraińska prokuratura dotarła do nowych świadków w sprawie próby otrucia Wiktora Juszczenki w 2004 roku. Są to znani piłkarze - Andrij Szewczenko, Kacha Kaładze i Andrij Husin, którzy osobiście znają Tamaza Cincabadze, jednego z uczestników kolacji, podczas której przyszłemu prezydentowi miały zostać podane dioksyny.