"Błędny proces generała Jaruzelskiego" - tak o rozpoczętym w piątek procesie autorów stanu wojennego pisze na pierwszej stronie "Corriere della Sera" nestor komentatorów gazety - Sergio Romano, były ambasador Włoch w Moskwie.

Z muzeum w Bogocie zniknęła rycina autorstwa Francisco Goi. Lokalni przedstawiciele świata sztuki za pośrednictwem telewizji apelują o zwrot ryciny.

Można już podróżować tunelem pod Kanałem La Manche. Po czwartkowym pożarze ruch towarowy i pasażerski został wznowiony - poinformowały w sobotę firmy Eurotunnel i Eurostar.

Chorzy, oczekujący cudu lub po prostu ciekawscy, przybyli do sanktuarium w Lourdes w południowej Francji, żeby zobaczyć papieża. Tysiące pielgrzymów czekają na Benedykta XVI, który jeszcze w sobotę ma odwiedzić to święte miejsce.

Przyszłość stosunków ukraińsko-rosyjskich zależy od zdolności Moskwy do uświadomienia, że Ukraina już od 17 lat jest krajem niepodległym i nigdy już nie będzie w sferze interesów jakiegokolwiek innego państwa - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie. To odpowiedź na czwartkowy zarzut Rosji, że Ukraina prowadzi wobec niej "nieprzyjazną politykę".

"Demokraci znów zachowują się jak Polska" - pisze w magazynie internetowym OpEdNews.com politolog David Michael Green. Ma na myśli samobójcze - jego zdaniem - skłonności Polaków jako narodu i Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich.

Greccy hakerzy włamali się do systemu komputerowego Europejskiego Ośrodka Badań Naukowych CERN. Zaatakowane komputery kilka dni temu nadzorowały przełomowy eksperyment, który - według niektórych - mógł zapoczątkować koniec świata. Na szczęście, Grecka Grupa Bezpieczeństwa, jak się nazwali hakerzy, pozostawiła po sobie jedynie ślad w postaci ostrzeżenia o słabych zabezpieczeniach.

Weźmiemy udział w zbliżających się wyborach do parlamentu - zadeklarowali liderzy białoruskiej opozycji. Jednak nie mają oni wątpliwości, że tocząca się właśnie kampania wyborcza jest "niesprawiedliwa i nielegalna".

Napięcie między Stanami Zjednoczonymi a krajami Ameryki Łacińskiej rośnie. Amerykański Departament Skarbu ogłosił w piątek, że na czarnej liście handlarzy narkotykami umieścił... dwóch wysokich funkcjonariuszy wenezuelskich. Stało się po tym, jak Hugo Chavez dał amerykańskiemu ambasadorowi 72 godziny na opuszczenie kraju i w płomiennym przemówieniu posłał Amerykanów do diabła.

Proces autorów stanu wojennego, który rozpoczął się w piątek w Warszawie odbił się szerokim echem wśród mediów na całym świecie. Wszyscy piszą o tym, że ostatni komunistyczny przywódca Polski, Wojciech Jaruzelski stanął właśnie przed sądem.

- Kim ty jesteś, żeby k... mnie pouczać? - z takim pytaniem zwrócił się rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, do swojego brytyjskiego odpowiednika, Davida Milibanda podczas telefonicznej rozmowy. To była reakcja na słowa Milibanda, który skrytykował działania Rosji w Gruzji. Sprawę ujawnił dziennik "Daily Telegraph".

Papież odwiedza "Pierwszą córę kościoła" - Francję. - Nowa refleksja o prawdziwym sensie laickości jest konieczna. To istotne, by rozróżniać sfery religijną i polityczną - mówił w pierwszym dniu swej wizyty Benedykt XVI. - Wyzbycie się religii byłoby szaleństwem - zapewnił go podczas spotkania prezydent Nicolas Sarkozy.

Wojciech Jaruzelski ma sojusznika w osobie Michaiła Gorbaczowa. Były prezydent Związku Radzieckiego powiedział, że jest przeciwny procesowi twórców stanu wojennego, który ruszył w piątek w Warszawie. Zapowiada też, że do żadnego sądu nie pojedzie - to reakcja na zapowiedź, że może zostać wezwany na świadka.

Sposób na stacje telewizyjne emitujące programy demoralizujące ludzi znalazł przewodniczący saudyjskiej Najwyższej Rady Sprawiedliwości szejk Saleh al-Lihedan. Wydał on oficjalne orzeczenie, zezwalające na zabicie właścicieli stacji, które "propagują niemoralne treści" - podaje agencja AP.

- Takie szczyty pozwalają panom porozmawiać bezpośrednio. A nas, kobiety, żony też zbliża i jak ludzie się poznają, to jest lepiej - oceniła pani prezydentowa. Maria Kaczyńska towarzyszy mężowi na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pieszczanach na Słowacji.

- 8 sierpnia w Osetii Południowej był dla Rosji tym samym, czym 11 września 2001 roku dla USA - ogłosił prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. - Rosja ma strefy interesów - powiedział też rosyjski prezydent, dodając, e jego kraj tych stref będzie bronił.

- Załamały się rozmowy z Rosją w sprawie wysłania dodatkowych obserwatorów OBWE do Osetii Południowej i Abchazji - informuje agencja AP, powołując się na zachodniego dyplomatę w Wiedniu.

Rozsyłali maile do znanych osób na całym świecie podszywając się pod fundację Tonyego Blaira. Wyłudzali pieniądze zachęcając do udziału w fikcyjnych konferencjach, za które kazali sobie płacić z góry. Prawdziwa fundacja, która zajmuje się propagowaniem dialogu między największymi religiami świata, na swojej stronie internetowej ostrzega przed oszustami - donosi piątkowy "Daily Mail".

Po wielogodzinnej walce strażacy ugasili pożar, który wybuchł w czwartek w tunelu pod kanałem La Manche. Trasa na razie pozostaje zamknięta. Wskutek pożaru dymem zatruło się sześć osób, a osiem zostało lekko rannych.

- Izraelsko-palestyńskie porozumienie pokojowe wciąż pozostaje odległe i z pewnością nie zostanie zawarte przed końcem roku - powiedział w wywiadzie dla izraelskiej gazety "Haaretz" prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.