6 godzin rozmów. "Ławrow przekazał, że Putin nie podejmie decyzji przed końcem referendum"


Stany Zjednoczone i Rosja bez porozumienia ws. Ukrainy. Ławrow i Kerry spotkali się w Londynie, ale po sześciu godzinach rozmów nie wypracowali wspólnego stanowiska. Nawet konferencje prasowe zorganizowali osobno. - USA głęboko wspierają rząd Ukrainy, ale preferujemy bezpośredni dialog między Rosją a Ukrainą w sprawie kryzysu - powiedział John Kerry.

Jak dodał Kerry, rozmawiał z Ławrowem "bite sześć godzin". Rozmowę ocenił jako "uczciwą i konstruktywną".

- Przedstawiłem kilka idei, które mogłyby zapewnić drogę naprzód, ale po zażartej dyskusji pan minister powiedział, że prezydent Putin nie jest gotowy do podejmowania jakichkolwiek decyzji do czasu uzyskania wyników referendum na Krymie - mówił Kerry. Podkreślił, że według Stanów Zjednoczonych referendum jest nielegalne, a jego wyniki nie będą uznane. Z kolei uznanie przez parlament rosyjski referendum na Półwyspie Krymskim według dyplomaty będzie oznaczać "aneksję Krymu tylnymi drzwiami".

"Będą konsekwencje, jeśli Rosja nie zmieni kursu"

Kerry wyraził też zaniepokojenie zwiększoną obecnością wojskową Rosjan na granicy z Ukrainą; USA proponowały jej przerwanie. Przestrzegł Rosję przed prowadzeniem polityki faktów dokonanych na Ukrainie i zapowiedział, że koszt takiego postępowania będzie jeszcze wyższy.

- Jasno powiedziałem panu ministrowi, że prezydent Obama wyraził się jasno, iż będą konsekwencje, jeśli Rosja nie zmieni kursu wobec Ukrainy- powiedział amerykański sekretarz stanu. Zaznaczył jednak, że nie są to groźby pod adresem Rosji.

Kerry dodał, że rozmowy z Rosją na temat Ukrainy będą kontynuowane w najbliższych dniach. Przedmiotem konsultacji będą też inne kwestie międzynarodowe, takie jak Iran czy Syria.

Ławrow: nie ma planów inwazji na wschodnią Ukrainę

Wcześniej, na swojej konferencji prasowej Ławrow mówił, że Rosja uzna wolę narodu krymskiego wyrażoną 16 marca w referendum oraz że USA i Rosja nie mają "wspólnej wizji" na temat Ukrainy mimo pożytecznych rozmów w Londynie.

Uznał też, że sankcje wobec Rosji to nieskuteczny instrument, który nie pomoże wzajemnym stosunkom.

Autor: /jk/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP