50 lat od egzekucji Che Guevary. "To były dla nas tortury"


Che Guevara został zastrzelony w 1967 roku w małej wiosce La Higuera w Boliwii. Mija 50 lat od jego śmierci. Ostatnie dni życia rewolucjonisty wciąż dobrze pamiętane są w wiosce, w której próbował się ukryć. - Dla nas to był czas cierpienia - opowiada jedna z mieszkanek.

Argentyński rewolucjonista Ernesto Che Guevara od 1966 roku organizował w Boliwii oddziały partyzanckie, za pomocą których próbował wzniecić rewolucję. Został jednak schwytany i rozstrzelany przez boliwijskie siły rządowe w wiosce La Higuera, w której szukał schronienia wraz z wiernymi mu bojownikami.

"Czas cierpienia, tortury"

50 lat po jego śmierci mieszkańcy wioski wspominają tamte dni jako krótki, krwawy epizod, kiedy ich zapomniana miejscowość stała się polem walki w zimnej wojnie. - To były dla nas tortury - wspomina Irma Rosales, właścicielka sklepu. - Czas cierpienia - dodaje.

Kobieta opowiada, jak zapamiętała Che Guevarę. Mówi, że jego włosy były długie i tłuste, a ubranie tak brudne, że "wyglądał jak mechanik". Kiedy został pojmany i zamknięty w lokalnej szkole, przyniosła mu miskę zupy - Nic nie powiedział - opowiada kobieta. Niedługo później został rozstrzelany.

Guevara został pojmany 8 października. Podczas walki z żołnierzami, tuż przed tym, jak został schwytany, miał krzyknąć: "Jestem Che Guevara i jestem dla was wart więcej żywy niż martwy".

"Dla mnie był niesamowicie piękny"

Julia Cortés, dziś 69-letnia kobieta, uczyła wtedy w szkole, w której zamknięto Guevarę. Usłyszała odgłosy walki, kiedy 8 października zbliżała się do wioski. Wspomina, że kiedy weszła do budynku szkoły dzień później, Guevara ledwo mógł mówić. - Mówią, że był wtedy brzydki, ale dla mnie był niesamowicie piękny - stwierdza.

Dodaje, że kiedy wróciła tego dnia do domu, usłyszała w oddali strzały. Wtedy właśnie Che Guevara został zabity. Później poszła do szkoły, aby zmyć krew z podłogi w jednej z klas.

- Od tamtej pory nie odbywały się tam lekcje - mówi Rosales. - Dzieci nie chciały tam chodzić - dodaje. Teraz w szkole działa muzeum.

Po śmierci Che Guevary w 1967 roku jego zwolennicy uciekli w okolice miasta Teoponte. Tam prawdopodobnie poddali się i również zostali rozstrzelani przez wojska rządowe.

Autor: mart//now / Źródło: New York Times, Reuters

Pozostałe wiadomości