50 lat cesarskiej miłości

 
Michiko poślubiła następcę tronu Akihito w 1959 rokuArchiwum TVN24

Chociaż znaczenie cesarza w Japonii w ciągu ostatnich 50 lat znacznie zmalało, jego miłość do małżonki kwitnie. Cesarska para Akihito i Michiko wydadzą w piątek przyjęcie dla stu par, z okazji 50-tej rocznicy swojego ślubu.

"Złote herbaciane przyjęcie" ma upamiętnić także wejście do cesarskiej rodziny pierwszej osoby z ludu - cesarzowej Michiko, córki młynarza.

Rocznica wywołała w Japonii falę nostalgii za wczesnym okresem małżeństwa młodej pary cesarskiej, kiedy "Japonia była również młoda" - jak głosi tytuł w jednym z japońskich czasopism.

Ślubny telewizor

Michiko poślubiła następcę tronu Akihito w 1959 roku. Ceremonię ślubu oglądały miliony Japończyków, z których znaczna część kupiła telewizory na tę właśnie okazję.

Bezpośredniość Michiko pomogła stworzyć nowy wizerunek rodziny cesarskiej, przedstawianej jako "zwykła" para, co było zerwaniem z tradycją, zgodnie z którą cesarz Japonii miał status boski. Nie należy zapominać, że dopiero Hirohito, ojciec Akihito ogłosił po drugiej wojnie światowej, że cesarz nie ma statusu boga.

Niezwykła cesarzowa

Nowoczesny styl Michiko odegrał dużą rolę w budowaniu jej niezwykłej popularności. Jako żona następcy tronu eksperymentowała w latach 60. i 70. z różnymi stylami i trendami, włącznie z modą na mini-spódniczki. Jest znawczynią sztuki i współautorką kilku tomów poezji oraz dwóch książek dla dzieci. Nosi również tytuł honorowego prezesa japońskiego Czerwonego Krzyża.

Michiko - córka bogatego prezesa dużej firmy młynarskiej - poślubiła następcę tronu mimo sprzeciwów pałacu cesarskiego, związanych z jej niskim pochodzeniem. Jest cesarzową Japonii od 1990 roku, kiedy Chryzantemowy Tron objął jej mąż.

Podczas wizyty pary cesarskiej w Polsce w lipcu 2002 roku Michiko została odznaczona Orderem Orła Białego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24