Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 27 kwietnia

Źródło:
PAP, Reuters

Długo oczekiwana rozmowa Wołodymyra Zełeneskiego i Xi Jinpinga trwała około godziny i była zdaniem ukraińskiego prezydenta "znacząca". W lesie koło Bydgoszczy odkryto tajemnicze znalezisko - w czwartek rano minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał, że są to szczątki "powietrznego obiektu wojskowego". MON podkreśla, że sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Papież Franciszek podjął historyczną decyzję, zezwalając kobietom na udział w głosowaniu podczas spotkania biskupów w październiku. Oto pięć rzeczy, które warto dzisiaj wiedzieć.

1. Rozmowa Xi Jinpinga i Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył "długą i znaczącą" rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. To pierwsza ich rozmowa, o której oficjalnie wiadomo, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Ukraiński prezydent od początku rosyjskiej inwazji na jego kraj wielokrotnie wyrażał zainteresowanie rozmową z Xi. Chiny, choć zadeklarowały neutralność w tej wojnie, są bliskim partnerem Rosji.

2. "Szczątki powietrznego obiektu wojskowego" w lesie pod Bydgoszczą

Prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał na Twitterze, że prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie szczątków powietrznego obiektu wojskowego, które znaleziono w lesie koło Bydgoszczy.

Dodał, że na miejscu zdarzenia oprócz prokuratorów pracują wojskowi eksperci, policja, żandarmeria i przedstawiciele SKW.

MON zapewnia, że sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

3. Porozumienie USA i Korea Południowej

Prezydenci USA i Korei Południowej ogłosili podpisanie "Deklaracji Waszyngtońskiej", mającej wzmocnić konsultacje i współpracę obu krajów w sprawie ewentualnego użycia broni jądrowej.

- Atak jądrowy Korei Północnej przeciwko Stanom Zjednoczonym lub sojusznikom i partnerom USA jest nie do przyjęcia i będzie skutkował końcem tego reżimu – podkreślił Joe Biden.

4. Papież dopuszcza kobiety do głosowania

Papież Franciszek podjął historyczną decyzję, zezwalając kobietom na udział w głosowaniu podczas spotkania biskupów w październiku.

W przeszłości kobiety mogły uczestniczyć w synodach, papieskim organie doradczym, jako audytorki, ale bez prawa głosu.

5. Reporterka pyta, Ziobro (nie) odpowiada

Marta Gordziewicz w reportażu "Państwo Ziobry" pokazała działania śledczych w związku ze śmiercią ojca ministra sprawiedliwości. Sprawa była dwa razy umarzana przez niezależną od Zbigniewa Ziobry prokuraturę. Gdy PiS przejął władzę, zaangażowały się w nią zarówno nadzorowana już przez Ziobrę prokuratura, jak i kierowane przez niego Ministerstwo Sprawiedliwości.

W środę na konferencji prasowej Marta Gordziewicz pytała ministra Ziobrę o skargę do ETPCz i stanowisko ministerstwa w tej sprawie.

ZOBACZ KONFERENCJĘ

Autorka/Autor:asty, pp/kg

Źródło: PAP, Reuters