400 tys. dolarów na uchodźców zniknęło z kasy parafii. "Hazard"


Ksiądz katolicki z Kanaday został objęty wewnętrznym postępowaniem po tym, jak najprawdopodbniej roztrwonił pół miliona dolarów kanadyjskich, które miały być przeznaczone na pomoc dla uchodźców.

Księdzu Amerowi Sace z parafii w Londynie w Ontario wierni powierzyli ponad pół miliona dolarów kanadyjskich, czyli równowartość 380 tys. dolarów amerykańskich. Fundusze miały być przeznaczone na pomoc w osiedleniu się uchodźcom z Bliskiego Wschodu.

W ubiegłym miesiącu Saka miał zadzwonić do biskupa Ontario Emanuela Shalety i przyznać się, że pieniądze przepadły. - Zadzwonił do mnie i powiedział, że stracił pieniądze. Zapytałem, jak to możliwe. Odpowiedział, że przez hazard - mówił biskup Shaleta w weekend w rozmowie z dziennikiem "Toronto Star".

Ksiądz-hazardzista został już przyjęty do centrum leczenia uzależnień. Swoje postępowanie prowadzą także śledczy, choć na razie nie pojawiły się żadne zarzuty. - Uważamy, że ojciec Saka ma poważne problemy z hazardem i że fundusze mogły zostać stracone w ten sposób. Trwa śledztwo, więc nie możemy potwierdzić, co zeznał - oświadczył ostatnio biskup.

Shalata w rozmowie z lokalną prasą powiedział, że fundusze na pomoc uchodźcom przekazało księdzu siedem lub osiem rodzin z parafii.

Kanada przyjmie uchodźców

Do 305 tys. nowych imigrantów przyjmie Kanada w 2016 roku, a więc znacznie więcej niż w poprzednich latach. Takie plany przedstawił w ostatnich dniach rząd premiera Justina Trudeau z Partii Liberalnej Kanady.

Według mediów imigracją do Kanady zaczęli się interesować także Amerykanie, co jest ubocznym skutkiem rosnącej popularności miliardera Donalda Trumpa przed wyborami prezydenckimi w USA. Innym ubocznym skutkiem imigracji może stać się lepsza wiedza o kulturze pierwotnych mieszkańców Kanady, Indianach i Inuitach.

Kanada przez ostatnie 10 lat co roku przyjmowała średnio ok. 250 tys. osób. W ostatnich dniach minister ds. imigracji John McCallum poinformował, że tegoroczny limit legalnej imigracji wyniesie od 280 tys. do 305 tys. osób.

Limit dotyczy trzech grup: od 51 tys. do 57 tys. uchodźców, od 75 tys. do 82 tys. członków rodzin osób posiadających kanadyjskie obywatelstwo oraz od 151,2 tys. do 162,4 tys. osób będących emigrantami ekonomicznymi, od opiekunek dla dzieci do osób, które znalazły kanadyjskiego pracodawcę.

Autor: pk\mtom / Źródło: Washington Post, PAP

Pozostałe wiadomości