Świat

400 mld zł dla Polski? "Chyba dzisiaj uzyskamy potwierdzenie"

Świat


Przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu UE w Brukseli Donald Tusk wyraził nadzieję, że dojdzie na nim do "potwierdzenia" przyznania Polsce 400 miliardów złotych z budżetu UE na lata 2014-2020. Premier powiedział również, że do kraju trafią dwa miliardy złotych na pomoc dla młodych bezrobotnych.

- Chyba dzisiaj uzyskamy potwierdzenie tego mojego ostrożnego optymizmu, że te polskie 400 miliardów złotych jest niezagrożone, że budżet europejski będzie faktem pozytywnie rozstrzygniętym - powiedział przed szczytem UE Tusk. Wypowiedzi premiera jest związana z tym, że w czwartek szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, premier Irlandii Enda Kenny oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso poinformowali o politycznym porozumieniu w sprawie nowego unijnego budżetu. Jego projekt zgodziły się poprzeć dwie największe frakcje w europarlamencie, chadecy i socjaliści. Na rozpoczynającym się szczycie ta informacja ma zostać potwierdzona.

Miliardy dla młodych

Tusk mówił też o tym, że do Polski trafią około dwa miliardy złoty na lata 2014 i 2015 z unijnego programu na aktywizację zawodową i miejsca pracy dla młodych bezrobotnych. - Miliard złotych w 2014 roku i miliard w 2015 roku. Niewykluczone, że zgodnie z postulatem Parlamentu Europejskiego (...) będzie można zwiększyć tę kwotę i przedłużyć ten projekt na rok 2016 - powiedział premier. - To nie są może gigantyczne pieniądze, ale dwa miliardy złotych w ciągu dwóch lat dedykowane precyzyjnie na aktywizację zawodową młodych i miejsca pracy dla młodych, szkolenia, staże etc. (...) to jest rzecz na pewno nie do pogardzenia - dodał. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w porozumieniu z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską mają już przygotowywać konkretne programy na wykorzystanie tych środków.

Szerokie pole do rozmów

Szczyt UE poświęcony walce z bezrobociem wśród młodych Europejczyków rozpoczął się w czwartek późnym popołudniem w Brukseli. Na szczycie przywódcy państw UE mają też uzgodnić sposoby wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, które wskutek kryzysu w wielu krajach wciąż mają problemy z dostępem do kredytów, co hamuje wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. W piątek, w drugim dnia spotkania, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma poinformować o postępach w budowaniu unii bankowej. Tuż przed szczytem ministrowie porozumieli się w sprawie restrukturyzacji i likwidacji banków, co toruje drogę do drugiego etapu unii bankowej - wspólnego systemu naprawy banków. Przywódcy na szczycie potwierdzą przystąpienie Łotwy do strefy euro od 1 stycznia 2014 r. - Dla naszego kraju zgoda na wejście do strefy euro jest najważniejszym punktem spotkania - podkreślił łotewski premier Valdis Dombrovskis. Szczyt zatwierdzi także decyzje o rozpoczęciu najpóźniej w styczniu 2014 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do UE, a także o otwarciu negocjacji porozumienia o stowarzyszeniu i stabilizacji z Kosowem.

Dobry początek

Nastroje przywódców przybywających na szczyt UE poprawiło zapewne uzgodnione w czwartek rano, jeszcze przed spotkaniem, porozumienie polityczne w sprawie nowego siedmioletniego budżetu UE, z którego sfinansowana będzie walka z bezrobociem i wiele inwestycji ważnych dla europejskiej gospodarki. Od kilku ostatnich tygodni trwało "przeciąganie liny" między krajami UE a Parlamentem Europejskim w sprawie 960-miliardowej unijnej kasy. Ostatnio z PE dochodziły niepokojące sygnały, że uzgodnienie budżetu może być przeniesione na jesień. Jednak w czwartek rano szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, premier Irlandii Enda Kenny oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso ogłosili, że udało się osiągnąć porozumienie polityczne w sprawie wspólnej unijnej kasy.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: