Świat

4 tys. zabitych, ponad 7 tys. rannych. A to nie koniec

Świat


Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu zbliżyła się do 4 tys. - poinformowała nepalska policja. W samym Nepalu zginęły 3904 osoby, ponad 60 osób zginęło w Indiach, a 25 w Tybecie - wynika z najnowszych danych.

Osobno policja podaje liczbę ofiar śmiertelnych lawiny na Mount Everest; jak podawano wcześniej, zginęło 18 osób. Według ostatnich danych liczba rannych wynosi 7180.

Tak jak w poprzednich dniach, eksperci oceniają, że liczba ofiar trzęsienia wzrośnie. Wciąż zbierane są dane w górskich wsiach, do których po kataklizmie nie było dostępu.

Chaos w Nepalu

Agencja Associated Press relacjonująca sytuację w poniedziałek po południu, gdy w Nepalu zapadał już mrok, informuje o zablokowanej drodze z Katmandu do regionu Gorkha. Setki ciężarówek, autobusów i samochodów stoją bez ruchu. W korkach czekają ratownicy i pojazdy wiozące do Gorkha żywność i pomoc.

We wczesnych godzinach popołudniowych w Nepalu chaotyczna sytuacja panowała też na lotnisku w Katmandu. Indie powiadomiły, że konieczne okazało się zawrócenie do Delhi czterech samolotów wojskowych wiozących pomoc. Mają one wieczorem podjąć ponowną próbę lotu do Nepalu.

Rzecznik armii nepalskiej informował w poniedziałek, że miejscowym służbom pomagają ratownicy i medycy z kilkunastu krajów. Są oni zarówno w Katmandu, jak i w okolicznych rejonach.

Media poinformowały też, że Chiny odwołały wszelkie wspinaczki po swojej stronie Mount Everest. Powodem są lawiny i ewentualność wstrząsów wtórnych.

12.05 | Kolejne wstrząsy w Nepalu. Są ofiary i tysiące poszkodowanych
12.05 | Kolejne wstrząsy w Nepalu. Są ofiary i tysiące poszkodowanychFakty TVN
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Raporty: