Koncert, fajerwerki i zagraniczni goście. Niemcy świętowali upadek muru

Świat


W sobotę Niemcy obchodzili 30. rocznicę upadku Muru Berlińskiego. Uroczystościom towarzyszyły między innymi wizyty przywódców innych państw oraz koncert przy Bramie Brandenburskiej, który zgromadził tłumy świętujących historyczne wydarzenie.

Upadek Muru Berlińskiego jest symbolem końca zimnej wojny i komunizmu w Europie. Długi na 156 km system umocnień przez 28 lat oddzielał zachodnie sektory Berlina od ich wschodnioberlińskiego i NRD-owskiego otoczenia. 9 listopada 1989 roku otwarto wszystkie przejścia graniczne między podzielonymi częściami miasta.

Uroczystości w Berlinie

Główne uroczystości odbyły się w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do Muru Berlińskiego Bernauer Strasse. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i niemiecka kanclerz Angela Merkel uczcili tam pamięć osób, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód.

Po ceremonii na Bernauer Strasse prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader, a także prezydent Steinmeier wspólnie złożyli róże przed pomnikiem upamiętniającym zasługi państw Grupy Wyszehradzkiej w przezwyciężaniu komunizmu.

Następnie wszyscy udali się na rozmowy podczas roboczego śniadania w siedzibie prezydenta Niemiec na Zamku Bellevue.

Koncert i tłumy przy Bramie Brandenburskiej

Tego dnia odbył się także koncert na placu przy Bramie Brandenburskiej, gdzie zgromadziły się tłumy świętujących. Był też pokaz sztucznych ogni. - Chciałam wziąć udział w tym wydarzeniu i pokazać mojej córce trochę historii - powiedziała jedna z uczestniczek wydarzenia.

Przebieg Muru Berlińskiego dzielącego miasto na Berlin Zachodni i Berlin WschodniAdam Ziemienowicz

Autor: akr/adso / Źródło: PAP