26 tysięcy lotów. Koniec operacji

Świat

Aktualizacja:
TVN24/fot.PAPNATO kończy misję w Libii

NATO zakończyło misję w Libii. Zgodnie z decyzją wydaną po śmierci Kaddafiego, Sojusz Północnoatlantycki - po siedmiu miesiącach - wycofał swoich żołnierzy z tego kraju.

- Wspaniale być w Libii, wolnej Libii. Robiliśmy wszystko, by was chronić. Razem odnieśliśmy sukces. Libia wreszcie jest wolna, od Benghazi do Bregi, od Misraty do Trypolisu - oświadczył szef NATO Anders Fogh Rasmussen na konferencji prasowej w Trypolisie, zorganizowanej wspólnie z szefem powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Dżalilem.

I dodał: - W poniedziałek o północy zakończy się udany rozdział w historii NATO. Już rozpoczęliście pisanie nowego rozdziału historii Libii.

Sekretarz generalny zapewnił, że dowódcy NATO "bardzo starali się zagwarantować, że nie stanie się krzywda" cywilom.

Dżalil z kolei podziękował Rasmussenowi za wsparcie udzielone powstańcom przez NATO. - Uderzenia były precyzyjne, więc cywile nie ucierpieli, naród Libii może to poświadczyć - podkreślił.

Siedmiomiesięczna misja

31 marca NATO rozpoczęło operację "Zjednoczony Obrońca" w Libii na podstawie rezolucji 1970 oraz 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Druga rezolucja upoważniała Sojusz m.in. do użycia "wszelkich środków" niezbędnych do ochrony ludności cywilnej, ale wykluczała jakąkolwiek obecność wojskową na terytorium Libii. Operacja NATO polegała więc na kontrolowaniu nałożonego na Libię embarga ONZ na dostawy broni i strefy zakazu lotów nad Libią oraz na działaniach mających na celu ochronę ludności cywilnej.

Od początku operacji do wstrzymania działań 24 października NATO przeprowadziło ponad 26,1 tys. lotów. Siły NATO skontrolowały także ponad 3 tys. jednostek pływających u wybrzeży Libii. Według danych Sojuszu z powodu podejrzeń o łamanie embarga na dostawy broni zatrzymanych zostało w sumie 11 statków.

Jednogłośna rezolucja

Wstępną decyzję o zakończeniu działań w Libii podjęto 21 października na nadzwyczajnym spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej, po potwierdzeniu informacji o śmierci Kaddafiego oraz opanowaniu przez siły powstańcze Libii większości terytorium kraju.

Decyzja ta miała zostać potwierdzona w środę (26.10.), jednak została odroczona do piątku (28.10.) ze względu na trwające negocjacje między przedstawicielami Sojuszu, ONZ oraz nowymi władzami Libii. Narodowa Rada Libijska wielokrotnie apelowała o utrzymanie sił NATO w kraju do końca roku lub przynajmniej do końca przyszłego miesiąca.

Jednak w czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ cofnęła mandat dla operacji NATO w Libii. Jednogłośnie przyjęto rezolucję w sprawie wygaśnięcia mandatu ONZ dla tej operacji oraz odwołano zakaz lotów nad Libią.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot.PAP