Świat

26-letnia Hayat zamieszana w zamachy? Francuzi szukają ukochanej terrorysty

Świat

[object Object]
26-letnia Hayat Boumeddiene pozostaje poza zasięgiem policji. Czy współorganizowała zamach na żydowski sklep?tvn24
wideo 2/20

Trzech terrorystów nie żyje, ale czwarta osoba podejrzana w sprawie ataku na sklep z koszernym jedzeniem w Paryżu pozostaje nieuchwytna. To Hayat Boumeddiene - dziewczyna Amedy'ego Coulibaly'ego, mężczyzny, którego policja podejrzewa o zabicie w czwartek policjantki. On także zabił czterech klientów sklepu koszernego w piątek, nim oddział specjalny go zlikwidował. Kim jest i jak duży wpływ na przeprowadzone ataki mogła mieć 26-letnia Hayat?

List gończy za Hayat Boumeddiene francuskie władze wydały w piątek wraz z informacjami o poszukiwaniach Coulibaly'ego oraz braci Saida i Cherifa Kouachi. Ci ostatni - podejrzewani o zabicie 12 ludzi w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo" w środowe przedpołudnie - podobnie jak pochodzący z Senegalu 32-latek Coulibaly zginęli w piątek w policyjnej obławie.

W nikabie, celująca z kuszy

26-latka to dziewczyna Amedy'ego Coulibaly'ego, który - jak pisze m.in. izraelska i brytyjska prasa - miał na koncie dwa kilkuletnie wyroki więzienia, a mimo to zaskoczył francuskie służby przeprowadzonymi przez siebie atakami.

Nie wiadomo, czy kobieta pełniła jakąś rolę w realizacji planów podjętych przez terrorystę, jednak francuski "Le Monde" spekulował na ten temat w piątkowy wieczór, publikując m.in. jej zdjęcie zamieszczone na Twitterze.

Na fotografii 26-latka zasłonięta nikabem od stóp po czubek głowy pozuje, kierując w stronę obiektywu kuszę. Taki ubiór kojarzony jest z radykalnymi odłamami islamu, przyznającymi kobiecie jedynie niewielką rolę w życiu publicznym.

Na innych zdjęciach Boumeddiene - w tym samym stroju - pozuje wraz Coulibalym, który został muzułmaninem w 2009 roku. Mężczyzna na jednej z fotografii mierzy do bliżej nieokreślonego celu z broni krótkiej.

Ile wie żona Kouachiego?

W czasie konferencji prasowej z piątku na sobotę przedstawiciel prokuratury generalnej Francji Francois Molin stwierdził, że - według danych francuskiej policji przeanalizowanych w ciągu dwóch ostatnich dni - Hayat Boumeddiene znała się bardzo dobrze z żoną zabitego Cherifa Kouachiego. Ta druga wskazała natomiast na bardzo bliską znajomość obu mężczyzn zabitych w piątek przez policję.

Francuzi nie ujawniają na razie więcej informacji nt. możliwego zaangażowania 26-latki w zamachy z ostatnich dni. Jednak wysłanie za nią listu gończego po - z pewnością dokładnym - przesłuchaniu członków najbliższej rodziny braci Kouachi wskazuje na to, że przynajmniej żona Cherifa może wiele wiedzieć o sprawie ataków i samej Hayat Boumeddiene.

Autor: adso//rzw / Źródło: Mashable, Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/EPA

Raporty: