25 lat więzienia za spisek na życie ambasadora. Irańczyk skazany

TVN24Wyrok ws. Arbabsiara zapadł przed sądem w Nowym Jorku

58-letni Irańczyk został skazany na 25 lat więzienia za udział w spisku na życie ambasadora Arabii Saudyjskiej. Wyrok w sprawie Manssora Arbabsiara, który oprócz irańskiego, ma także amerykański paszport, zapadł przed sądem w Nowym Jorku.

Podczas procesu, Arbabsiar, były sprzedawca używanych samochodów w Teksasie, przyznał, że do udziału w spisku na życie ambasadora Arabii Saudyjskiej.

W USA zwerbowali go w 2011 roku członkowie formacji al-Kuds, specjalnej jednostki elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Zamach na życie dyplomaty miał zostać przeprowadzony przez ludzi wywodzących się z meksykańskich karteli narkotykowych.

Zapłacił zabójcom

Zgodnie z aktem oskarżenia, Arbabsiar przekazał już zabójcom pierwszą ratę w wysokości 100 tys. dolarów (z łącznej kwoty 1,5 miliona USD). Spisek został jednak udaremniony przez amerykańskie służby. Arbabsiara aresztowano we wrześniu 2011 roku na lotnisku w Nowym Jorku, po przylocie z Meksyku. Drugi podejrzany o udział w spisku przebywa prawdopodobnie w Iranie. Tymczasem władze w Teheranie zdecydowanie odrzucają zarzuty w sprawie udziału Iranu w spisku na życie saudyjskiego ambasadora.

Autor: mac//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości