Świat

23 lata niepodległej Ukrainy. Poroszenko: Nasz wróg mocno i długo szkolił się, aby zaatakować

Świat

Aktualizacja:
W paradzie wojskowej w Kijowie bierze udział ponad 1500 żołnierzy
W paradzie wojskowej w Kijowie bierze udział ponad 1500 żołnierzyENEX
wideo 2/5

- Wydarzenia ostatnich miesięcy stały się dla nas może i nie ogłoszoną, ale faktyczną wojną - mówił na Majdanie Niepodległości w Kijowie prezydent Petro Poroszenko przed rozpoczęciem uroczystej parady wojskowej , otwierając obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. - Możliwe, że przejdzie ona do historii jako wojna ojczyźniana 2014 roku. Wojna przeciwko zewnętrznej agresji, o Ukrainę, o jej wolność, honor i chwałę, o naród, o niepodległość - podkreślił Poroszenko.

Mówił również m.in. o aktualnie trwających walkach, ich ofiarach - w tym ofiarach katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego czy "narodzinach" nowej, "silnej poczuciem patriotyzmu" ukraińskiej armii.

- W pierwszych tygodniach agresji otrzymaliśmy państwo bez armii, bez milicji, bez służb specjalnych i broni - mówił Petro Poroszenko, nawiązując do ucieczki byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i powstania nowego rządu.

- Nasz wróg mocno i długo szkolił się, aby zaatakować Ukrainę. Ludzie nasi nie byli gotowi na tak podstępny, wiarołomny atak. Ukraińska elita polityczna w ataku iluzji pacyfistycznych nie doceniła wtedy wagi zdolności obronnych państwa - podkreślił Poroszenko.

Dodał także, że takie wydarzenia, jak zestrzelenie przez terrorystów malezyjskiego samolotu, zabójstwo honorowego konsula Litwy czy udział zagranicznych najemników w służbie terrorystów "pokazują wyraźnie, że agresja przeciwko Ukrainie wyszła daleko poza granice stosunków dwustronnych".

- Niszczy ona podstawy pokoju światowego - podkreślił Petro Poroszenko. - W samym centrum Europy, w XXI wieku, zuchwale, bez ogłoszenia wojny, naruszono granice suwerennej Ukrainy - powiedział prezydent.

Petro Poroszenko: Wydarzenia ostatnich miesięcy stały się dla nas nie wypowiedzianą wojną
Petro Poroszenko: Wydarzenia ostatnich miesięcy stały się dla nas nie wypowiedzianą wojnątvn24

Podkreślił, że nie można dopuścić "do wybuchu III wojny światowej". - Wojna nie jest naszą inicjatywą. Została nam narzucona z zewnątrz. Naszym wyborem jest pokój i realizacja planu pokojowego dla Donbasu. Kroki w kierunku pokoju nie mogą być jednak jednostronne. Nie mogą odbywać się kosztem suwerenności i niepodległości Ukrainy - powiedział Poroszenko.

- To oczywiste, że w perspektywie historycznej nad Ukrainą przez cały czas wisieć będzie groźba inwazji - powiedział ukraiński prezydent. - Musimy nauczyć się z tym żyć. Musimy natomiast być zawsze gotowi bronić niepodległości naszego państwa - dodał.

Si vis pacem, para bellum

Podkreślił, że Ukraina będzie rozwijać armię. - Chcesz pokoju - szykuj się do wojny - przypomniał słynną łacińską maksymę ukraiński prezydent i dodał: - Już do końca tego roku będziemy przeznaczać miliardy hrywien na odbudowę uzbrojenia i technologii wojskowej. Prosto z ulicy Chreszczatyk do strefy operacji antyterrorystycznej ruszy kolumna nowej, dopiero co kupionej lub odremontowanej techniki wojskowej. Musimy wzmocnić naszą armię, ponieważ kto żałuje pieniędzy na swoje wojsko, będzie karmić cudze.

Prezydent zapowiedział, że kolejnych trzech latach władze przeznaczą ponad 2,2 mld euro na wyposażenie armii.

Poroszenko dziękuje za wsparcie

- Ukraina ceni wsparcie ze strony tych, którzy pokazali nam w nieszczęściu, że są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi - mówił Poroszenko, wymieniając państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone. - Z nami jest cały świat, od Kanady do Australii, od Szwecji do Japonii - podkreślił ukraiński prezydent.

Podczas przemówienia Petro Poroszenko podziękował żołnierzom i ochotnikom z Gwardii Narodowej za ofiarność i walkę o niepodległość. - Wasze nazwiska złotymi zgłoskami zapiszemy w ukraińskiej historii wojskowej - powiedział.

Trudna droga do niepodległości

24 sierpnia 1991 roku Ukraina proklamowała niepodległość. W rocznicę tych wydarzeń przez Kijów przechodzi defilada wojskowa, a w odeskim porcie można oglądać paradę okrętów marynarki wojennej. Zaplanowano też modlitwę za ofiary starć we wschodnich obwodach kraju i za tych, którzy zginęli w czasie protestów na Majdanie.

Na Chreszczatyku - głównej ulicy Kijowa zebrały się oddziały wszystkich rodzajów sił zbrojnych wchodzących w skład ukraińskiej armii: żołnierze sił zbrojnych, Gwardii Narodowej oraz uczestnicy operacji antyterrorystycznej prowadzonej na wschodzie Ukrainy. Łącznie bierze w nich udział półtora tysiąca żołnierzy oraz około 50 pojazdów bojowych.

Po zakończeniu uroczystości transportery wyjadą do Doniecka i Ługańska, gdzie trwają walki ukraińskich wojsk z prorosyjskimi separatystami.

Poroszenko: Walka o wolną Ukrainę zakończy się dla nas zwycięsko dzięki ogólnonarodowej solidarności
Poroszenko: Walka o wolną Ukrainę zakończy się dla nas zwycięsko dzięki ogólnonarodowej solidarnościtvn24

Decyzja o rozpisaniu wyborów?

Oczekuje się, że w niedzielę prezydent Poroszenko ogłosi rozpisanie przedterminowych wyborów do Rady Najwyższej.

W minionym tygodniu szef państwa zapowiedział, że w związku z tym, iż mija miesiąc od rozwiązania dawnej koalicji parlamentarnej, a posłowie dotychczas nie powołali nowej, przysługuje mu prawo rozwiązania parlamentu.

Wsparcie dla Ukrainy i nadzieję na postęp w próbach uregulowania konfliktu w regionie wyraziła też kanclerz Niemiec Angela Merkel, która odwiedziła Kijów w przeddzień Dnia Niepodległości. Podczas wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką podkreśliła, że Niemcy popierają jedność terytorialną i niepodległość jego kraju. Merkel - jak oświadzczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko - obiecała 500 mln euro na odbudowę zniszczonego działaniami wojennymi Donbasu.

Atrakcje w Warszawie

O narodowym święcie sąsiadów pamiętają też Polacy. Z tej okazji Pałac Kultury i Nauki w Warszawie od kilku dni oświetlony jest na niebiesko-żółto. Ukraińcy ponadto zachęcają, by w geście solidarności wywiesić ukraińskie flagi. O 13 z placu Zamkowego wyruszy parada wyszywanek (tradycyjnych ukraińskich koszul) organizowana przez Euromajdan Warszawa i Fundację Otwarty Dialog. Parada dotrze pod pomnik Tarasa Szewczenki, gdzie zostaną złożone kwiaty i wypuszczone gołębie pokoju. W programie obchodów organizowanych przez Związek Ukraińców w Polsce i Stowarzyszenie "Nasz Wybór" w Nowym Forcie przy ul. Czarneckiego przewidziano koncerty zespołów z Polski i Ukrainy, pokazy filmów dokumentalnych, wernisaż wystawy "God Save Ukraine", a także panele dyskusyjne i spotkania.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: lukl//kdj / Źródło: tvn24.pl, PAP