Świat

21 grudnia Polska wejdzie do Schengen

Świat

Aktualizacja:
Inga Rosińska z Brukseli
TVN24Inga Rosińska z Brukseli

Rada Unii Europejskiej zdecydowała o ostatecznym terminie otwarcia granic lądowych dla Polski i 8 innych nowych państw UE. Nastąpi to w nocy z 20 na 21 grudnia tego roku. W Polsce odbędą się obchody rozszerzenia strefy. Wezmą w nich udział oficjele z całego kontynentu.

Ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych uznali w Brukseli, że nowi członkowie Unii są gotowi na wejście do strefy Schengen. Kontrole graniczne zostaną zniesione w nocy z 20 na 21 grudnia.

Raport o przygotowaniu 9 krajów musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski (głosowanie przewidziano podczas sesji 15 listopada w Strasburgu), a potem Rada UE zatwierdzi oficjalnie tę decyzję i datę. Jak relacjonuje Inga Rosińska, korespondentka TVN24 z Brukseli - już nie będzie niespodzianek. Granice lądowe na pewno znikną. Na otwarcie granic powietrznych poczekamy do 21 marca 2008.

Polska organizatorem uroczystości Uroczystości mają się odbyć w Polsce w tzw. "worku turoszowskim", gdzie stykają się trzy granice polska, niemiecka i czeska. Ma w nich wziąć udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Nie jest jeszcze przesądzone, czy na obchodach pojawi się prezydent Kaczyński. - Jeśli pojawi się Jose Barroso to nie widzę powodu, żeby prezydent Kaczyński był nieobecny - zapewniał jednak TVN24 minister SWiA Władysław Stasiak.

Kancelaria Prezydenta jeszcze jednak nie wydała w tej sprawie oświadczenia. Donald Tusk też na razie nie wypowiadał się na temat swojej obecności na uroczystościach.

Co oznacza wejście do strefy dla Polski? Wejście Polski do układu Schengen oznacza przede wszystkim zniesienie kontroli paszportowych na przyszłej wewnętrznej granicy Unii z Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą. Będą one natomiast bardziej szczegółowe na granicy zewnętrznej - z Rosją, Białorusią i Ukrainą - co ma zapobiec nielegalnej imigracji i przemytowi.

To, że na granicach z państwami Schengen nie będzie kontroli nie oznacza, że formalnie przestanie ona istnieć. Granicę będzie jednak można przekraczać niemal w dowolnym miejscu, a to ułatwienie m.in. dla turystów, którzy czasem nieświadomie wchodzą na teren unijnych sąsiadów.

Kto wchodzi do Schengen? Nowe państwa w strefie Schengen to: Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia. Wejście do tzw. strefy Schengen oznacza możliwość przekraczania granic wewnątrzunijnych bez okazywania żadnych dokumentów.

Bezgraniczna Europa TVN24.pl

Z pośród 12 najnowszych członków UE do strefy w tym roku nie wejdą: Cypr, który poprosił o kolejny rok na przygotowania, oraz Bułgaria i Rumunia, które dołączyły do UE w tym roku i są prawnie nieprzygotowane do wejścia w struktury wspólnych granic.

Czym jest Schengen? Strefa Schengen to potoczna nazwa dla terytorium, które obecnie obejmuje 13 państw Unii, oraz Norwegię i Islandię. Nazwa pochodzi od traktatu podpisanego w luksemburskim mieście Schengen w 1985 roku. Znosi on kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument. Do strefy należały dotychczas prawie wszystkie z państw UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzące w skład Wspólnoty. Nowe kraje Unii (poza Cyprem, Bułgarią i Rumunią) mają stać się członkami strefy równocześnie.


Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24