Świat

200 milionów dolarów za grzechy księży?

Świat

TVN24.plPrzeciwko diecezji skierowano ok. 150 pozwów dotyczacych seksualnego wykorzystywania nieletnich przez kapłanów

Rzymskokatolicka diecezja w San Diego, w USA, zawarła w piątek ugodę sądową w sprawie wypłacenia 198,1 miliona dolarów tytułem zadośćuczynienia ofiarom nadużyć seksualnych, których winni są - według oskarżycieli - księża diecezji.

Dzięki ugodzie nie dojdzie do rozpraw sądowych w 144 sprawach, których dotyczyły akty oskarżenia.

W styczniu tego roku diecezja San Diego informowała o zamiarze ogłoszenia niewypłacalność, po tym jak przeciwko diecezji skierowano ok. 150 pozwów dotyczacych seksualnego wykorzystywania nieletnich przez kapłanów. Niektóre z oskarżeń sięgają nawet lat 50. minionego wieku.

Żądane sumy odszkodowań przerastają nasze możliwości finansowe - mówiły wówczas władze diecezji. Ta decyzja oburzyła ofiary molestowania seksualnego przez księży, bowiem diecezja poinformowała o niewypłacalności na kilka godzin przed rozpoczęciem procesu, który został przez to wstrzymany.

Skandal wokół diecezji trwał ponad trzy lata. Pojawiły się także opinie, że diecezja wolała ogłosić bankructwo, ponieważ bała się ujawnienia kompromitujących informacji na temat nadużyć seksualnych jej kapłanów.

Źródło: PAP/tvn24.pl/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl