Świat

170 milionów euro na badania nad lekami przyszłości

Świat

WikipediaCzy czeka nas przełom w farmacji?

Instytucje naukowe, małe i średnie firmy oraz przedstawiciele grup pacjentów do 8 kwietnia mogą zgłaszać wnioski o dotacje z Unii Europejskiej na badania biomedyczne, m.in. nad lekami przyszłości. Do podziału jest ok. 170 mln euro.

Budżet, przeznaczony na dotacje dla potencjalnych beneficjentów, wynosi w tym roku ok. 170 mln euro. Wnioski są przyjmowane w ramach projektu Innovative Medicine Institute (IMI) – informuje Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (INFARMA).

Współpraca z najlepszymi

Poprzez uczestnictwo w projektach IMI badacze uniwersyteccy mają szansę na współpracę z najlepszymi naukowcami z całej Europy, a także realizację badań biomedycznych nad lekami przyszłości na najwyższym poziomie - ocenia Magdalena Gunn z IMI. Innovative Medicines Initiative to partnerstwo publiczno-prywatne powstałe we współpracy Komisji Europejskiej i Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA). Jest największym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Celem IMI jest wspieranie współpracy pomiędzy ekspertami z sektora publicznego oraz prywatnego, a także zwiększenie zaangażowania środowiska akademickiego w projekty badawcze.

Wnioski z ośmiu obszarów

Z wnioskami mogą występować uniwersytety, instytuty naukowe, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz przedstawiciele grup pacjentów.

Jedenasta już tura naboru wniosków obejmuje 8 obszarów: artretyzm, choroba Alzheimera, onkologia, choroby przenoszone przez zwierzęta, nowe narzędzia wspierające rozwój leków, oporność antybakteryjną (dwa tematy) oraz wpływ medycyny na środowisko.

Autor: ts/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia