Świat

16-letni Rosjanin chwalił agresję Niemiec na Polskę. Jest śledztwo

Świat

WikipediaNastolatek chwalił napaść III Rzeszy na Polskę

W obwodzie astrachańskim w Rosji wszczęta została sprawa karna w sprawie komentarzy chwalących agresję Niemiec hitlerowskich na Polskę w 1939 r., zamieszczonych na portalu społecznościowym - poinformował lokalny wydział Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

O opublikowanie komentarzy podejrzany jest 16-letni mieszkaniec jednego z rejonów (powiatów) w obwodzie astrachańskim - podał we wtorek niezależny rosyjski portal Grani.ru.

FSB doniosła o komentarzach

Według cytowanego przez portal oświadczenia Komitetu Śledczego nastolatek na swojej stronie zamieścił fotografię żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej. Na niej "zamieścił komentarze zawierające pozytywną ocenę wydarzeń z 1 września 1939 roku, zwłaszcza wtargnięcia wojsk niemieckich na terytorium Polski". Służby prasowe Komitetu Śledczego dodały w komunikacie, że agresja ta została uznana za zbrodnię przez trybunał norymberski.

O komentarzach powiadomili pracownicy obwodowych struktur Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Sprawę, którą zakwalifikowano jako publiczne usprawiedliwianie zbrodni osądzonych przez trybunał norymberski, prowadzi wydział do badania spraw o szczególnej wadze. Maksymalna możliwa kara to trzy lata pozbawienia wolności.

Prawo z 2014

Artykuł o rehabilitacji nazizmu, do którego odnosi się ta sprawa karna, wprowadzono do kodeksu karnego FR w maju 2014 roku.

Z inicjatywy deputowanej rządzącej partii Jedna Rosja Iriny Jarowej dodano do niego także zapis, który przewiduje odpowiedzialność karną za "publiczne rozpowszechnianie wyrażających jawny brak szacunku dla społeczeństwa informacji na temat dni chwały wojennej Rosji oraz pamiętnych dat związanych z obroną ojczyzny lub też za publiczne bezczeszczenie symboli chwały wojennej Rosji".

Autor: //gak/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia