Świat

142 zarzuty dla sprawcy masakry w kinie

Świat

142 zarzuty dla zabójcy z kina
tvn24W poniedziałek Holmes stanął przed sądem drugi raz

Prokuratura stanu Kolorado formalnie przedstawiła Jamesowi Holmsowi 24 zarzuty zabójstwa. Po dwa na każdą z jego ofiar: jeden za zabójstwo zaplanowane i z premedytacją, drugi - ze szczególnym okrucieństwem i pogardą dla ofiary. Sprawca masakry w kinie podczas premiery najnowszego filmu o Batmanie może usłyszeć karę śmierci.

Oskarżenie zarzuciło Holmesowi 24 tak zwane "zabójstwa pierwszego stopnia", co w amerykańskim prawie oznacza zabójstwo zaplanowane i dokonane z pełnym rozmysłem. Na dodatek 25-latek usłyszał 116 zarzutów usiłowania zabójstwa.

Łącznie prokuratura przedstawiła 142 różne zarzuty popełnienia przestępstwa.

Za zarzucane mu czyny mężczyzna może dostać karę śmierci, która w stanie Kolorado jest wykonywana.

Podwójne ubezpieczenie

Podwójne zarzuty morderstwa i usiłowania morderstwa pojawiły się dlatego, że prawo w wielu stanach USA - m.in. w Kolorado - przewiduje oprócz "zwykłego" morderstwa z premedytacją, także odrębną kategorię nazwaną "depraved indifference murder" (dosł. morderstwo podyktowane obojętnością wynikającą ze zdeprawowania). Stosuje się ją w przypadkach, gdy zabójca zabija nie celując w konkretną osobę, tylko - jak Holmes - strzela na oślep, licząc się z możliwością zabicia ofiar. Eksperci prawni tłumaczą, że podwójne zarzuty sformułowano jako dodatkowe zabezpieczenie, aby sprawca został uznany za winnego.

Ponieważ wina Holmesa wydaje się nie podlegać kwestii, jego adwokatom - jak uważają specjaliści - pozostaje jedyna linia obrony: teza, że jest on chory psychicznie. Według prawa stanowego w Kolorado obrońcy muszą udowodnić, że choroba oskarżonego nie pozwoliła mu rozróżnić dobra od zła. Jeżeli przysięgli tego nie uznają, Holmes może być skazany na karę śmierci. Holmes przyjął zarzuty spokojnie, w sądzie jego twarz nie zdradzała żadnych emocji.

Sprawa wagi szczególnej

Mieszczącą około 120 miejsc salę sądową wypełnili w połowie dziennikarze i w połowie rodziny ofiar oraz lżej ranni w wyniku masakry. Prowadzący sprawę sędzia William Sylvester nie wpuścił tym razem kamer telewizyjnych do sali sądowej. Rejestrowały one 23 lipca pierwsze przesłuchanie sprawcy mordu w sądzie. Wokół budynku sądu w poniedziałek zastosowano zaostrzone środki bezpieczeństwa - na dachach sąsiednich domów policja rozmieściła nawet uzbrojonych agentów.

Tragiczny seans

James Holmes jest jedynym podejrzanym o dokonanie masakry w kinie Century w mieście Aurora w stanie Kolorado.

20 lipca po północy 25-latek wszedł na salę kinową, gdzie rozpoczynał się premierowy pokaz najnowszego filmu o Batmanie. Rzucił w widownię kilkoma granatami dymnymi, po czym zaczął strzelać najpierw z strzelby, potem karabinu, a na koniec z pistoletu. Zginęło 12 osób, a 58 zostało rannych, z czego kilka bardzo ciężko.

Kilka minut później policjanci zatrzymali mężczyznę nieopodal kina. Jego mieszkanie okazało się być zaminowane z intencją zabicia lub poważnego zranienia pierwszej osoby, która przyszłaby je przeszukać.

Autor: mk//kdj,tr / Źródło: reuters, pap

Raporty:
Pozostałe wiadomości