13 najważniejszych decyzji szczytu NATO w Warszawie


Obrady Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie pokazały, z jak wieloma zagrożeniami i wyzwaniami musi się mierzyć NATO. Dlatego w stolicy Polski w ciągu dwóch dni - 8 i 9 lipca - zapadło kilkanaście decyzji istotnych nie tylko dla samych państw członkowskich Sojuszu, ale dla świata w ogóle.

Najważniejsze z punktu widzenia Polski decyzje zapadły w piątek. Kolejne - dotyczące m.in. wsparcia dla Ukrainy, Gruzji i kwestie dot. arsenału atomowego były dyskutowane w sobotę.

Relacja "na żywo" z pierwszego dnia szczytu

Relacja "na żywo" z drugiego dnia szczytu

13 najważniejszych decyzji, które zapadły na szczycie:

1. Szczyt poinformował oficjalnie o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu przez rozmieszczenie czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich. USA będzie państwem ramowym batalionu w Polsce, Kanada - na Łotwie, Niemcy - na Litwie, a Wlk. Brytania - w Estonii.

Do Polski ma też trafić 150 żołnierzy brytyjskich.

Stoltenberg: wzmocnimy flankę wschodnią czterema batalionami

2. Prezydent USA Barack Obama poinformował, że oprócz 1000-osobowego batalionu, w Polsce znajdzie się dowództwo amerykańskiej brygady pancernej i komponenty dywizji, łącznie z dowództwem, które będzie kontrolowało działania batalionów także w państwach bałtyckich.

Barack Obama: Europa zawsze może liczyć na USA

3. Ogłoszono wstępną gotowość operacyjną systemu obrony balistycznej. NATO przejęło od USA dowodzenie nad projektem. Jego oficjalnym zadaniem będzie obrona przed pociskami, które mógłby w stronę Europy wysłać Iran.

4. NATO i Unia Europejska podpisały pierwsze w historii porozumienie o wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, m.in. w kwestii zagrożeń hybrydowych i ataków cybernetycznych ze strony Rosji.

Moment podpisania wspólnej deklaracji UE-NATO

5. NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Jak mówił sekretarz generalny Jens Stoltenberg, Sojusz potępia "umyślne destabilizowanie sytuacji" na wschodzie Ukrainy przez Rosję.

NATO potwierdza wsparcie dla Ukrainy, potępia Rosję za podsycanie konfliktu

6. Zdecydowano także, że NATO udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie.

Stoltenberg: samoloty AWACS dla koalicji anty-IS

7. NATO uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym, głównie wokół wybrzeży Libii, by walczyć tam z przemytnikami ludzi i broni oraz, by pomóc w egzekwowaniu embarga na dostawy broni do tego kraju nałożonego przez ONZ.

8. Podjęto też decyzję o wydłużeniu misji NATO w Afganistanie poza rok 2016. Misja Resolute Support będzie trwała jako misja niebojowa, obejmująca wsparcie, szkolenie i doradztwo sił bezpieczeństwa w Afganistanie - mówił sekretarz generalny NATO. Kraje i partnerzy NATO, bez USA, potwierdziły zobowiązania dotyczące wsparcia finansowego sił Afganistanu w wysokości miliarda dolarów rocznie - do 2020 roku. Rząd Afganistanu zobowiązał się do wdrażania reform, poszanowania praw człowieka i walki z korupcją.

9. NATO zapewniło też o swoim "zaangażowaniu" w dbanie o potencjał broni konwencjonalnej oraz broni nuklearnej, pośrednio kierując te uwagi w stronę Rosji. W trakcie obrad zaznaczono, że możliwości wojskowe Sojuszu w tym względzie "są bez porównania większe niż jakiegokolwiek adwersarza" - napisała agencja Reutera.

Stoltenberg o dialogu z Rosją

10. Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że 18 lipca odbędzie się w Londynie parlamentarne głosowanie ws. odnowienia brytyjskiego systemu odstraszania nuklearnego. Nowy system powinien zastąpić wysłużony już "Trident", który działa nieprzerwanie od 1994 r. w oparciu o cztery łodzie podwodne wyposażone w pociski i głowice jądrowe patrolujące stale przestrzeń morską.

Stawiski: David Cameron cały czas mówił o Rosji

11. Uznano, że Gruzja poczyniła "wielki postęp" na drodze ku członkostwu w NATO. Sojusz podkreślił, że "wyraźnie wspiera wysiłki podejmowane przez Gruzję, jeżeli chodzi o integralność terytorialną i suwerenność".

12. Zapowiedziano kontynuację szkoleń irackich oficerów w Jordanii i rozpoczęcie szkoleń w samym Iraku. - To wyraźny sygnał, że jesteśmy zdecydowani walczyć z terroryzmem - podsumował Stoltenberg.

13. Uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

Stoltenberg o cyberprzestrzeni

Autor: adso/kk / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: