Świat

12 mieszkań premiera. I 11 mln euro

Świat


Główny aktor w walce z włoskim kryzysem nie musi bać się o własną kiesę. Z ogłoszonych przez włoski rząd oświadczeń majątkowych wynika, że premier Włoch Mario Monti jest właścicielem 12 mieszkań i 3 sklepów. Ma również 11 milionów euro oszczędności.

W 2010 roku Mario Monti zadeklarował dochód w wysokości 1,5 miliona euro, a za rok 2011 - 1 milion euro. Na liście jego majątku znajdują się 2 mieszkania w Mediolanie i jedno w Brukseli. Premier ma też biuro i 40 procent udziałów w dwóch sklepach w Mediolanie. Jest też właścicielem 9 mieszkań i sklepu w mieście Varese w Lombardii. Jego oszczędności wynoszą 11,5 miliona euro i są ulokowane na kontach oraz w funduszach. Premier ma dwa kilkunastoletnie samochody. Jego żona jest właścicielką 10 nieruchomości.

Obejmując stanowisko szefa rządu w listopadzie zeszłego roku Monti ogłosił, że rezygnuje z pensji premiera i ministra finansów. Ma natomiast roczną pensję w wysokości 211 tysięcy euro jako dożywotni senator, którym mianował go prezydent Włoch Giorgio Napolitano na tydzień przed powierzeniem mu misji utworzenia gabinetu.

Informacje o stanie posiadania szefa włoskiego rządu, byłego dwukrotnego komisarza Unii Europejskiej zostały opublikowane jako ostatnie w nocy z wtorku na środę, na godzinę przed upłynięciem terminu, w jakim rząd zapowiedział ogłoszenie danych dotyczących wszystkich jego członków.

Źródło: PAP