Świat

11 lat więzienia za wpisy na Twitterze

Świat

tvn24.pl | Mateusz GołąbMieszkanka Kuwejtu skazana za wpisy na Twitterze

Nauczycielka z Kuwejtu została skazana na 11 więzienia za wpisy w serwisie Twitter. Miała w nich obrażać emira, sugerować zmianę ustroju politycznego państwa oraz negatywnie wypowiadać się o jednej z organizacji religijnych.

37-letnia Huda al-Ajmi to pierwsza kobieta, którą skazano za obrazę władcy Kuwejtu. Według konstytucji tego kraju, taki czyn jest surowo zabroniony.

Nauczycielka usłyszała łącznie trzy wyroki: po pięć lat za obrazę emira i ustroju oraz rok za krytykę organizacji religijnej. Według źródeł, na które powołuje się Reuters, to najwyższy wyrok zasądzony w tego typu sprawie.

Odwoła się od wyroku?

Ajmi może odwołać się od werdyktu. W Kuwejcie niewiele kobiet odsiaduje wyroki za przestępstwa polityczne w więzieniach - być może uda jej się uzyskać zamianę wyroku na areszt domowy. Póki co kobieta przebywa w domu.

W ostatnich miesiącach w Kuwejcie skazano kilku użytkowników Twittera za "przestępstwa przeciwko państwu". Zostały one potępione przez społeczność międzynarodową i działaczy praw człowieka. W lutym organizacja Human Rights Watch podała, że za obrazę emira od października ubiegłego roku skazano 25 osób. Sześć usłyszało wyroki więzienia.

Autor: jk/tr/k / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl | Mateusz Gołąb