Świat

1000-letni skarb zniszczony przez wojnę

Świat

wikipedia.org CC-BY 2.0 | yeowatzupMinaret Meczetu Umajjadów miał tysiąc lat

Jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych minaretów w świecie arabskim będący częścią Meczetu Umajjadów został zniszczony w czasie walk w historycznym centrum Aleppo. Zabytek, podobnie jak duży obszar wokół meczetu, jest wpisany na ONZ-owską listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

W Aleppo od kilku dni znów trwają nasilone walki między siłami rządowymi Baszara el-Asada i rebeliantami z różnych ugrupowań, którzy starają się obalić prezydenta Syrii.

Minaret upadł, winnych nie ma

W środę "ofiarą" syryjskiego konfliktu padł minaret Meczetu Umajjadów, jednego z najważniejszych zabytków pierwszych wieków pobytu Arabów na Bliskim Wschodzie (datowany na VIII wiek). Minaret wybudowany około 1000. roku górował nad historycznym centrum miasta i samym meczetem, w którego kryptach mają spoczywać zdaniem wielu historyków szczątki Zachariasza - ojca Jana Chrzciciela.

Nie wiadomo, kto wystrzelił pocisk lub pociski, które uderzyły w minaret. Telewizja Al-Arabiya podała, że obie strony obwiniają się nawzajem. Wojska Asada twierdzą, że w budowlę uderzyły pociski wystrzlone przez "terrorystów powiązanych z Al-Kaidą", a rebelianci mówią o "reżimowym czołgu, który skierował swoje działo na minaret i wystrzelił pocisk".

Rządowa agencja SANA podała, że zniszczone są też kolumnady meczetu, a cenne relikwie muzułmańskie, m.in. skrzynka z kosmykiem włosów proroka Mahometa - zostały złupione. Rebelianci podają, że uratowali rękopisy Koranu i ukryli je.

Płonął już bazar w Aleppo

W październiku 2012 r. walki między rządowymi wojskami i rebeliantami skupiającymi się m.in. wokół Wolnej Armii Syryjskiej spowodowały m.in. wielki pożar średniowiecznego bazaru w Aleppo - największego otwartego skupiska handlu na świecie. Wtedy ucierpiała też część konstrukcji Meczetu Umajjadów.

Po tych wydarzeniach, Baszar el-Asad zabronił walk w rejonie starego miasta i zapowiedział, że powoła zespół architektów i historyków, którzy odtworzą zniszczone obiekty do końca 2013 r.

Nie wiadomo, w jakim tempie postępowały prace i czy w ogóle postępowały. Zniszczenie minaretu powinno się spotkać z wielką krytyką na forum ONZ, który interweniował też po zeszłorocznym pożarze bazaru.

Starożytne Aleppo na listę UNESCO zostało wpisane w 1986 r. W jego granicach mieszka ponad 100 tys. ludzi.

W trwającej od lutego 2011 r. wojnie domowej w Syrii według szacunków ONZ zginęło już ponad 70 tys. ludzi.

Autor: adso / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org CC-BY 2.0 | yeowatzup