TVN24 | Świat

"Wrogie siły nigdy nie powstrzymają postępu Chińczyków". Gratulacje na setne urodziny od Kim Dzong Una

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wysłał władzom w Pekinie notę gratulacyjną z okazji obchodzonego w czwartek 100-lecia Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Zapowiedział w niej zacieśnienie przyjaźni łączącej oba kraje "do nowego punktu strategicznego".

Kim Dzong Un ocenił w nocie, że "wrogie siły" próbują "zjadliwie szkalować i wszechstronnie naciskać" na Chiny, ale "nigdy nie powstrzymają trwającego postępu Chińczyków". Południowokoreańska agencja Yonhap uznała to za aluzję do narastającej rywalizacji Chin z USA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Przywódca Korei Północnej oświadczył, że "pomimo skomplikowanej sytuacji międzynarodowej" komunistyczne partie rządzące w obu krajach "podniosą przyjaźń KRLD-ChRL do nowego punktu strategicznego w zgodzie z wymogiem czasów i pragnieniem ludu".

Z okazji 100-lecia KPCh Kim przekazał przywódcy ChRL Xi Jinpingowi kosz kwiatów poprzez północnokoreańskiego ambasadora w Pekinie – podała oficjalna agencja prasowa Korei Płn. KCNA. Oficjalny partyjny dziennik "Rodong Sinmun" opiewał natomiast "niezwyciężone relacje" łączące Koreę Północną i Chiny.

100 lat Komunistycznej Partii Chin

W przemówieniu z okazji 100. rocznicy założenia KPCh Xi przestrzegł w czwartek, że Chiny nie dadzą się "tyranizować, uciskać ani podporządkować" żadnemu innemu krajowi. Podkreślił, że partia musi utrzymać "absolutne przywództwo" we wszystkich dziedzinach, w tym pełną kontrolę nad siłami zbrojnymi.

Pekin uznawany jest za najbliższego sojusznika i największego partnera handlowego izolowanego w świecie reżimu w Pjongjangu. Zamknięcie granic z powodu pandemii COVID-19 doprowadziło jednak do spadku dwustronnych obrotów handlowych i dodatkowo pogłębiło zapaść gospodarczą Korei Płn.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP