Świat

10 faworytów konklawe. Któryś z nich zostanie papieżem?

Świat


Kto zostanie nową głową Kościoła? BBC przygotowało listę dziesięciu kardynałów, którzy mają największe szanse na wybór w konklawe.

Joao Braz de Aviz

Arcybiskup Brazylii urodził się w 1947 roku w Santa Caterina. Jako młody proboszcz był świadkiem napadu. Napastnicy postrzelili go w klatkę piersiową i brzuch. Jak pisze BBC, fragmenty kul zapewne tkwią jeszcze w ciele kardynała. De Aviz studiował m.in. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Kardynałem został w 2012 roku. Koncentruje się na poprawie warunków życia ludzi żyjących w biedzie. Nie ma konta na Twitterze. Jak donosi BBC, arcybiskup wyznał kiedyś, że po powstaniu teologii wyzwolenia był bliski porzucenia kapłaństwa, a nawet Kościoła. Wśród osiągnięć arcybiskupa wymienia się dotarcie do separatystycznych liberałów w Brazylii, a wśród porażek fakt, że nie udało mu się powstrzymać wzrostu znaczenia zielonoświątkowców w swoim kraju.

Timothy Dolan

Arcybiskup Nowego Jorku urodził się w 1950 roku w St. Louis w stanie Missouri. Ma doktorat z historii Kościoła, był rektorem jednej z papieskich uczelni. Według tygodnika "Time" w 2012 roku był jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. "Ćwierka" od maja ubiegłego roku. - Proszę cię Panie, bym był w domu na Niedzielę Palmową (...). Jeśli zostanę w Rzymie dłużej, proszę prześlij mi masło orzechowe, bo nie mogę go tu dostać - powiedział przy okazji zbliżającego się konklawe abp Dolan. Wśród mocnych stron duchownego BBC wymienia m.in. konserwatyzm i charyzmę. Wśród słabych fakt, że Timothy Dolan nie mówi płynnie po włosku.

Marc Ouellet

Marc OuelletWikipedia

Arcybiskup Quebecu urodził się w 1944 roku w miejscowości La Motte. Jest szefem Kongregacji ds. biskupów. Podobno o tym, by zostać księdzem, zdecydował już jako nastolatek. Nauczał w seminariach duchownych w Kolumbii i w Kanadzie. Nie korzysta z Twittera. BBC przytacza też wypowiedź duchownego o aborcji: "Kobieta, która została zgwałcona, przeżyła traumę i trzeba jej pomóc. Ona musi sobie dać pomóc ze względu na tę istotę, która w niej jest... Jest już bowiem jedna ofiara. Musi być kolejna?". BBC charakteryzuje Ouelleta jako intelektualistę, poliglotę i obieżyświata mającego dobrą opinię w Ameryce Łacińskiej i dobrze znającego kurię. Brakuje mu jednak charyzmy.

Gianfranco Ravasi

Jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury. Urodził się w Lecco, we Włoszech, w 1942 roku. Dla kapłaństwa rzucił nauczanie łaciny i greki. Na portalu Twitter jest bardzo aktywny. Wśród cennych wypowiedzi duchownego BBC wymienia m.in. tę o wierze i rozumie. - Wiara odpowiada na pytanie dlaczego, a nauka jak". Według BBC Ravasi jest duchownym, który dobrze dogaduje się z mediami i umiejętnie tłumaczy zapisy Biblii. Był chwalony przez Benedykta XVI za swoje kazania wielkopostne. Włoch nie ma jednak duszpasterskiego doświadczenia, nie zdołał pozyskać sojuszników w kurii i może być postrzegany jako ten, który światopoglądowo jest zbyt bliski poprzedniego papieża.

Leonard Sandri

Leonardo SandriWikipedia

Urodził się w 1943 roku w Argentynie, ale jego rodzice są Włochami. Jest szefem departamentu ds. Kościołów Wschodnich. Po święceniach kapłańskich został papieskim dyplomatą. Biegle zna angielski, francuski, niemiecki, włoski i hiszpański. Nie ma konta na Twitterze. To właśnie on jest autorem słów o tym, że "nadszedł czas, by Kościół otworzył się na kobiety". BBC zwraca uwagę, że Sandri był popularnym i sprawnym dyplomatą, jednak w porównaniu do innych kandydatów na papieża nie jest tak inteligentny i nie ma doświadczenia duszpasterskiego.

Odilo Scherer

Odilo SchererWikipedia

Arcybiskup Sao Paulo urodził się w 1949 roku w Cerro Lago w Brazylii. Ma brazylijsko-niemieckie korzenie. Doktor teologii jest głową największej diecezji w największym z katolickich krajów na świecie. Często udziela się na Twitterze. O fali zielonoświątkowców w Brazylii powiedział: "Potrzebujemy nowej ewangelizacji. Pojawia się wiele plotek i opowieści, że zbliża się koniec Kościoła Katolickiego. To nieprawda. Kościół jest żywy i ma się dobrze". Wśród jego atutów BBC wymienia fakt, że Scherer łączy ze sobą "stary" i "nowy" Kościół - jest przecież arcybiskupem Sao Paulo z niemieckimi korzeniami. Postrzegany jest jednak jako człowiek oschły i niecharyzmatyczny. Może nie podołać roli papieża.

Christoph Schoenborn

Arcybiskup Wiednia urodził się w 1945 roku w Skalsku, w Czechach. Jest synem czeskiego hrabiego. Postrzegany jest jako protegowany Benedykta XVI. Szanują go żydzi, muzułmanie i prawosławni. Nie ma konta na Twitterze. Schoenborn został arcybiskupem Wiednia po ustąpieniu Hansa Hermanna Groera, który opuścił to stanowisko w atmosferze skandalu. Powiedział w tamtym czasie, że bunt grozi schizmą w diecezji. - Wszystko jest możliwe. Liczę więc na dialog i współpracę - oświadczył arcybiskup. Według BBC dominikanin jest dobrze wychowanym zakonnikiem, poliglotą i ma dość ostre zdanie na temat wykorzystywania seksualnego przez księży. Nie ma jednak zbyt dużej wiedzy na temat zwyczajów w kurii.

Angelo Scola

Arcybiskup Mediolanu urodził w 1941 roku w tymże mieście. Jego ojciec był kierowcą ciężarówki. Scola ma doktoraty z filozofii chrześcijańskiej i teologii. Włoskie gazety nazywają go koronowanym księciem Katolicyzmu. Ostatnio zawiesił swoje konto na Twitterze. Pytany o rolę duchownych, Scola powiedział: "Naszym zadaniem jest pomóc ludziom w utrzymywaniu pamięci o Bogu. Ludzie cierpią na jakiegoś rodzaju amnezję, więc musimy obudzić Boga w ich sercach i umysłach". BBC wśród atutów Scoli wymienia fakt, że jest Włochem, miał dobre kontakty z Ratzingerem, ma duże doświadczenie duszpasterskie i jest założycielem szanowanej organizacji muzułmańsko-chrześcijańskiej Oasis. Jednak, jak zauważa BBC, jeśli kardynałowie chcą zmian w Kościele, to Scola nie jest dobrym kandydatem do ich przeprowadzenia.

Luis Tagle

Arcybiskup Manili urodził się w 1957 na Filipinach. Ma reputację człowieka ludu. Kardynałem został w listopadzie 2012 roku. Ma dobry kontakt z mediami i często się dla nich wypowiada. Nie ma konta na Twitterze, ale ma za to profil na Facebooku. Pytany o zadanie Kościoła powiedział: "Kościół musi poznać siłę milczenia. W konfrontacji z bólem i niepewnością ludzi Kościół nie może udawać, że ma łatwe rozwiązania". Jak pisze BBC, Tagle ma "teologiczny umysł, duszę muzyka i serce kaznodziei". Niestety postrzegany jest jako zbyt młody i niedoświadczony.

Peter Turkson

Arcybiskup Cape Coast urodził się w 1948 w zachodniej Ghanie. Jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów dla Afryki. Jest pierwszym kardynałem z Ghany (w 2003 roku powołał go Jan Paweł II). Pierwszy raz skorzystał z Twittera 28 lutego. Postrzegany jest jako kardynał o umiarkowanych poglądach i z poczuciem humoru. Jak pisze BBC jest liderem wśród dostojników z Afryki. BBC pisze jednak, że niektórzy mogą postrzegać Turksona jako duchownego o zbyt liberalnych poglądach i nieprzykładającego odpowiedniej wagi do tej ważnej roli, jaką jest bycie głową Kościoła.

Autor: ktom//bgr / Źródło: BBC

Raporty: