1,2 tys. nowych wysp w Unii Europejskiej. Ale tylko 66 zamieszkałych

Infografika przygotowana przez Parlament EuropejskiParlament Europejski

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w poniedziałek powitał 12 chorwackich eurodeputowanych na ich pierwszej sesji plenarnej w Strasburgu. W PE zawisły też flagi Chorwacji, która w nocy z niedzieli na poniedziałek weszła do UE. Z tej okazji Parlament Europejski przygotował infografikę o niekiedy mało znanych faktach o Chorwacji.

- To wspaniały dzień zarówno dla Europy, jak i dla Chorwacji - podkreślił przewodniczący PE podczas rozpoczęcia sesji plenarnej. Schulz przedstawił nowych członków europarlamentu i uścisnął im dłonie, a następnie zawiesił chorwacką flagę wśród flag innych krajów UE.

Wcześniej w obecności kilkuset osób, m.in. eurodeputowanych, pracowników PE oraz mieszkańców Strasburga przed budynkiem Parlamentu Europejskiego odbyła się ceremonia powitalna Chorwacji jako nowego, 28. członka UE. Męski chór chorwackiej marynarki wojennej odśpiewał hymn Republiki Chorwacji. Po chorwacku wykonali też będącą hymnem Europy "Odę do radości" Ludwiga van Beethovena.

Schulz w przemówieniu podkreślał, że wstąpienie nowego kraju do Wspólnoty jest dowodem na to, iż integracja UE nie dobiegła końca. Według niego przyjęcie Chorwacji do UE świadczy, że w Europie wciąż żywa jest fascynacja tym, iż kraje "razem są silniejsze niż osobno".

Sposób na pokój

- Integracja to najlepszy sposób na zagwarantowanie pokoju - zaznaczył szef PE, zwracając się do obecnych podczas uroczystości żołnierzy wspólnej jednostki wojskowej szybkiego reagowania Eurokorpus. To oni następnie umieścili flagę Chorwacji na maszcie przed wejściem do budynku PE.

Przewodniczący parlamentu Chorwacji Josip Leko powiedział podczas uroczystości, że przystąpienie jego kraju do UE oznacza, iż "odbudował on swoją pozycję wewnątrz europejskiej rodziny". - To historyczny dzień, cała Europa podziela dzisiaj nasz entuzjazm - wskazał.

Zaznaczył, że od uzyskania niepodległości Chorwacja przechodziła głębokie reformy, podczas których wzorowała się na UE. - Dziś, jako obywatele UE, my, Chorwaci, przejmujemy część odpowiedzialności za Unię - dodał Leko.

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. W styczniu ub. roku ok. 67 proc. Chorwatów opowiedziało się w referendum za przystąpieniem ich kraju do Unii. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 roku, Chorwacja jest drugim krajem dawnej Jugosławii w Unii.

Infografika przygotowana przez Parlament EuropejskiParlament Europejski

Autor: mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski

Tagi:
Raporty: