Rosja kusi Ukrainę tańszym gazem

TVN24

Aktualizacja:
gazprom.comNowe stawki na rosyjski gaz dla Ukrainy będą prawie o połowę niższe

Gazprom obniżył cenę gazu, który ma być wpompowany w ukraińskie magazyny podziemne. Ulgowa cena dla Ukrainy wynosi około 260 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Jak powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na szczycie państw APEC, cena gazu przeznaczonego dla napełnienia ukraińskich magazynów podziemnych wynosi około 260 dolarów za 1 tysiąc metrów sześciennych. Podkreślił on, że Gazprom wychodząc naprzeciw potrzebom Ukrainy otrzymał akceptację rosyjskich władz.

"Pomagamy naszym ukraińskim przyjaciołom"

- Mimo że trwają emocjonalne i burzliwe dyskusje związane z możliwym podpisaniem przez Ukrainę umowy (stowarzyszeniowej z UE - przyp. red.), nasze banki przed dziesięcioma dniami, oczywiście nie bez mojej wiedzy, załatwiły Ukrainie kolejny kredyt w wysokości 750 mln dolarów, a Gazprom, też nie bez wiedzy rosyjskich władz, zdecydował się pomóc Ukrainie zapełnić magazyny gazem po ocenie ulgowej - 260 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - powiedział prezydent Rosji na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC).

Putin przypomniał również, że całkiem niedawno cena 1 tysiąca metrów sześciennych gazu dla Ukrainy wynosiła 400 dolarów. - Udzieliliśmy ulgi (...) Współpracujemy, pomagamy naszym ukraińskim partnerom, naszym przyjaciołom - powiedział.

Wcześniej Ukraina informowała, że planuje wpompować do podziemnych magazynów 14 mld m sześć. paliwa. Gazprom z kolei chciał zwiększyć tę wielkość do 19 mld m sześć. Pod koniec września br. ukraiński koncern państwowy Ukrtransgaz podawał, że do podziemnych magazynów gazu zostało wpompowanych 15,5 mld m sześć. surowca.

Konsultacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej

Putin zapowiedział również, że Rosja i Ukraina przeprowadzą konsultacje na szczeblu rządowym, żeby ocenić konsekwencje podpisania przez Ukrainę umowy o wolnym handlu z Unią Europejską.

Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią. Moskwa sprzeciwia się planom Kijowa, uważając, że miejsce Ukrainy jest w Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Komorowski po spotkaniu z Janukowyczem
tvn24

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP