Kozak, Oleksiak, Jasinski. "Półtora medalu mamy dla Polski"

TVN24

PAP/EPA/TAMAS KOVACSDanuta Kozak (druga w kajaku)

Na podium igrzysk w Rio de Janeiro stanęło wielu sportowców mających polskie korzenie. Trzy złote medale wywalczyła węgierska kajakarka Danuta Kozak, której matka jest Polką, a jedną z gwiazd pływania została 16-letnia Kanadyjka Penelope Oleksiak.

29-letnia Kozak była jedną z gwiazd nie tylko ekipy węgierskiej, ale i całej imprezy. Triumfowała na 500 m w K1, K2 i K4 powiększając swoją kolekcję medali do pięciu (dwa zdobyła w Londynie).

Imię otrzymała na cześć Danusi z "Krzyżaków". Znalazło to odbicie w agencji Reuters, która właśnie w ten sposób podpisywała ją w wykazie medalistów zawodów kajakowych.

"Prawie Polak"

Jedną z gwiazd konkurencji pływackich była Oleksiak, która z Rio de Janeiro wywiozła cztery medale. Triumfowała w wyścigu na 100 m stylem dowolnym. Srebro wywalczyła na 100 m stylem motylkowym oraz brąz w sztafetach 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym. Jej dziadek Stanisław Oleksiak był polskim emigrantem.

W drużynie amerykańskich szablistek, która zdobyła brąz, walczyły Dagmara Woźniak i Monica Aksamit. Wozniak urodziła się we Wrocławiu, a Aksamit już w USA. Pierwsze szermiercze szlify zdobywały pod okiem absolwenta krakowskiej AWF Janusza Młynka, który jest założycielem pierwszej w USA szkoły dla sportowo uzdolnionej młodzieży polonijnej w Clark (stan New Jersey). W kadrze narodowej z kolei opiekuje się nimi mieszkający od 26 lat w USA Edward Korfanty, były reprezentant Polski.

Srebrny medal w turnieju tenisa wywalczyła mieszkająca w podpoznańskim Puszczykowie, startująca w barwach Niemiec, Angelique Kerber. Ten rok jest dla niej szczególnie udany, gdyż wcześniej triumfowała w wielkoszlemowym Australian Open, a w Wimbledonie przegrała decydujący pojedynek.

Tenisowe podium - od lewej Kerber, Puig i Kvitova
PAP/EPA

Trzeci w rzucie dyskiem był jej kolega z reprezentacji Daniel Jasinski. Jego rodzice są Polakami, a zawodnik na co dzień trenuje z ojcem Mirosławem, byłym lekkoatletą Zawiszy Bydgoszcz. - Jasinski to prawie Polak, więc półtora medalu mamy dla Polski – przypomniał po konkursie olimpijskim Piotr Małachowski, który zajął w nim drugą pozycję.

Na najniższym stopniu podium w rywalizacji golfistów stanął Amerykanin Matt Kuchar, którego przodkowie przyjechali do USA z polskich kresów. W debiutującej w programie igrzysk konkurencji żeglarskiej Nacra 17 brązowy medal wywalczyli Austriacy Thomas Zajac i Tanja Frank. Ten pierwszy to syn polskiego olimpijczyka Jana Bartosika, który startował w Moskwie w klasie Soling.

Autor: lukl / Źródło: sport.tvn24.pl, PAP