Sieć 5G – szansa na rozwój biznesu i przemysłu

Źródło:
Emitel
ShutterstockEmitel

Obecne zmiany, które zachodzą dzięki sieci 5G, mogą odczuć głównie indywidualne osoby. Jeśli znajdziemy się w jej zasięgu oraz skorzystamy z odpowiednich urządzeń możemy cieszyć się ultraszybkim Internetem mobilnym. Jednak prawdziwą zmianę, według niektórych ekspertów nawet zasługującą w końcu na miano kolejnej rewolucji przemysłowej, przyniesie w biznesie oraz przemyśle. Dlaczego? W skrócie można odpowiedzieć, że sieć piątej generacji to coś więcej niż tylko szybki Internet.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Komunikacja maszyn z maszynami

Od kilku lat w branżowych artykułach dotyczących 5G czy poruszających przemiany związane z tą siecią można spotkać się z terminem IoT (Internet of Things), czyli Internetu Rzeczy. Pojęcie to staje się naszą rzeczywistością, do sieci podłączane są coraz większe liczby urządzeń. Będzie ich jednak coraz więcej, a umożliwi to właśnie 5G dzięki swojej wydajności.

> Jak może to wpłynąć na procesy przemysłowe? Wyobraźmy sobie fabrykę, w której obecnie różne urządzenia, stacje kontroli, biorą udział w jednym procesie jednak „nie porozumiewają się ze sobą”. Dzięki sieci 5G taka integracja, a zarazem automatyzacja produkcji zostanie bez problemu wdrożona, co przyśpieszy cały proces. Czy to znaczy, że człowiek stanie się zupełnie niepotrzebny? Wręcz przeciwnie! Ktoś musi czuwać nad konserwacją maszyn, kontrolować je. Zwiększy się także bezpieczeństwo pracowników, którzy zostaną oddelegowani do innego rodzaju zadań.

> Automatyzacji i integracji ulegnie jednak cały łańcuch produkcji, łącznie z łańcuchem dostaw. Dzięki zwiększonej liczbie urządzeń podłączonych do sieci, producent, znajdujący się na jego końcu, dostanie w czasie rzeczywistym informację o kończących się zapasach towaru. Dzięki sieci 5G optymalizacji ulegnie także transport towarów, który będzie mógł przebiegać – w oparciu o dane historyczne i zmienne – szybszymi drogami.

Istnieje powiedzenie, że dane to nowa ropa. Ma ono szczególne zastosowanie w przypadku sieci 5G. Ilość danych do przeanalizowania (choćby w przypadku łańcuchów dostaw) jest zwłaszcza w kluczowych okresach roku czy w przypadku dużych przedsiębiorstw, ogromna i wymaga potężnych nakładów pracy. Dzięki zwiększeniu liczby inteligentnych urządzeń będzie można je otrzymywać w bardziej precyzyjnej formie.

Sieć 5G wpłynie oczywiście nie tylko na branżę transportową i logistyczną (rozwijając znacznie kwestie związane z dbaniem o floty pojazdów). Przemianie ulegnie handel – zwłaszcza e-commerce – czy branża nieruchomości. Dzięki rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości (VR – Virtual Reality) klienci nie będą musieli odwiedzać poszczególnych mieszkań, których zakup rozważają – obejrzą je w VR.

5G to także szansa dla całkowicie nowych biznesów i startupów, które najlepiej wykorzystają możliwości tej technologii. Rzecz jasna wszystkie przemiany związane z nową technologią mobilną sprawią, że już teraz na horyzoncie widzimy…

…nowe zawody

Oczywiście przemiany, automatyzacja procesów i niektórych miejsc pracy nie sprawią, że ludzie przestaną być potrzebni. Zmiany te dają szansę na pojawienie się nowych zawodów lub zwiększenie zapotrzebowania na już istniejące.

> Rozchwytywani będą analitycy danych. To dość oczywiste, skoro będzie ich więcej i więcej. Przestaną pracować wyłącznie na uczelniach czy na wyspecjalizowanych stanowiskach w korporacjach. Osoby zajmujące się analizą danych zaczną być pożądane na stanowiskach w tych sektorach, w których kluczowe jest umiejętne wykorzystywanie danych i ich adaptacja.

Sieć 5G umożliwi także rozwój lub powstanie nowych zawodów związanych ze sztuczną inteligencją – jej nadzorem, kontrolą czy budową. Maszyny będą bardziej wyspecjalizowane i inteligentniejsze niż teraz, jednak ktoś będzie je musiał przygotować do zlecanych zadań.

Wzrośnie także znaczenie specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Większa liczba podłączonych urządzeń do sieci – jak już pisaliśmy – daje ogromne możliwości. Niesie ona jednak też zagrożenia i podatność na ataki hakerskie. Warto mieć to na uwadze.

Podsumowując,  5G otworzy nowe możliwości do rozwoju biznesom oraz ludziom. Zwiększy zapotrzebowanie lub stworzy całkowicie nowe zawody. Sprawi, że wiele procesów zostanie zoptymalizowanych czasowo oraz kosztowo. Już dziś warto zdawać sobie z tego sprawę, by przygotować się do tych zmian jak najlepiej, szczególnie jeśli dzięki sieci piątej generacji to właśnie nasz biznes będzie mógł rozwinąć skrzydła.

Materiał sponsorowany

Źródło: Emitel

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości