Miasto smart – co zmieni się dla mieszkańców?

Źródło:
Emitel
Emitel

Internet of Things (IoT, Internet rzeczy) odmieni nasze postrzeganie przestrzeni miejskiej i koniecznych prac przy niej. Zobaczcie, jak będą wyglądały smart cities, do których rozwiązania przygotowuje Emitel. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Poziom antropocentrycznych zmian na planecie spowodował, że ekologia, zielona energetyka i metoda zero-waste stały się trendami w krajach wysokorozwiniętych. Wraz z tymi zmianami nadchodzą rozwiązania dążące do smart cities. Mają one zapewnić optymalizację, wygodę i oszczędność zasobów, przy podniesieniu wydajności. Wszystko dzięki globalnej sieci, która oplotła nasz świat. Miasta mają stać się bardziej przyjazne, bezpieczne i ekologiczne.

Nowoczesne znaczy dostępne

W urbanistyce odchodzi się od tworzenia stref poświęconych danej aktywności mieszkańców. Nowoczesne miasta są dostępne dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Jak jednak mierzyć różne dane z żywych organizmów, jakimi są tereny wysoce zurbanizowane? Z pomocą przychodzi internet rzeczy. Rozstawione czujniki są w stanie komunikować się dzięki sprawnemu połączeniu z siecią 5G, która jest znacznie szybsza od swojej poprzedniczki. Dzięki temu w aplikacji w telefonie będziemy mogli sprawdzić, gdzie znajduje się miejsce do zaparkowania. Czujniki przy miejscach postojowych na bieżąco będą informowały o dostępności. Dotychczas takie rozwiązanie rodziłoby problemy związane z obsługą zmiennych. Sieć 5 G gwarantuje jednak stabilny i szybki przesył danych. Dzięki temu możemy w czasie rzeczywistym zbierać i analizować zmienne.

Również inny znany problem miast – smog będzie zwalczany z pomocą internetu rzeczy.  Oprócz pomiarów czujniki niejako przy okazji zbiorą dane i pokażą urzędnikom, gdzie są miejskie wyspy ciepła, by mogli zasadzić w ich obszarze więcej drzew. Z pewnością na czystsze powietrze wpłyną też inteligentne latarnie, które same zgłoszą problemy techniczne, ale i zaoszczędzą prąd, gdy nie ma potrzeby mocnego oświetlania. Nietrudno sobie wyobrazić nowoczesne rozwiązania również w ciepłownictwie, gdzie za pomocą aplikacji można ustawić godziny, podczas których nie jest potrzebne intensywne ogrzewanie.

Wrocław pionierem

Rozwiązania związane z internetem rzeczy, wbrew pozorom, nie są pieśnią przyszłości. Wprowadzana sieć 5G pozwala na tworzenie dużych i sprawnych struktur. W 2021 roku Emitel we współpracy z AIUT rozpoczął budowę innowacyjnego system zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. To pierwszy tak wielkiej skali projekt Smart City w Polsce z wykorzystaniem sieci LoRaWAN, którą projektuje i zbuduje Emitel.

– Pandemia koronawirusa przyspieszyła realizację projektów, które nie tylko umożliwiają obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności, ale też wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców i wspierają cele ochrony środowiska naturalnego. Nasze nowatorskie rozwiązania pozwalają wykorzystać potencjał technologii w budowie inteligentnych miast. Mamy ambicję bycia liderem w zakresie rozwiązań Internetu Rzeczy w Polsce, a współpraca z tak doświadczonymi firmami jak AIUT pozwoli nam jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Warto pamiętać, że rozwiązania SmartCity nie są przeznaczone tylko dla największych miast, dlatego spodziewamy się dużego zainteresowania naszą ofertą ze strony samorządów w Polsce. Kołem zamachowym dla tego typu projektów mogą być środki, które będą dostępne między innymi w ramach Krajowego Programu Odbudowy – opowiada Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Materiał sponsorowany

Źródło: Emitel

Pozostałe wiadomości