Wybraliście wydarzenia 2009

TVN24

TVN24Jerzy Buzek szefem Parlamentu Europejskiego

Jerzy Buzek jako szef Parlamentu Europejskiego i śmierć Michaela Jacksona - to zdaniem widzów TVN24 i internautów tvn24.pl najważniejsze wydarzenia minionego roku w Polsce i na świecie. Za ważne uznaliście również kryzys finansowy, który ominął Polskę i złoto polskich siatkarzy. Na świecie na Waszą uwagę zasłużył Traktat Lizboński i epidemia grypy A/H1N1.

POLSKA 1. Jerzy Buzek szefem Parlamentu Europejskiego

To był pewnie jeden ze szczęśliwszych dni w życiu Jerzego Buzka i jeden z większych sukcesów polskiej dyplomacji: 14 lipca Polak stanął na czele Parlamentu Europejskiego. - Kiedyś nie śmiałem nawet o tym marzyć – stwierdził skromnie nowy przewodniczący i zapewnił, że czuje się przedstawicielem całego regionu Europy Wschodniej.

Na to stanowisko wywindował go splot bardzo korzystnych okoliczności. Po pierwsze, właśnie geopolityka: przyszedł czas, żeby tzw. nowe kraje UE miały swojego wysokiego unijnego urzędnika, a Polska to najsilniejsze z przyjętych w 2004 państw.

Po drugie, Buzek nie zostałby szefem PE, gdyby nie zwycięstwo Europejskiej Partii Ludowej oraz PO.

BUZEK SZEFEM PE - CZYTAJ WIĘCEJ

2. Polska zieloną wyspą gospodarczą

0,8, 1,1 i 1,7 proc. – w takim tempie rosła polska gospodarka w kolejnych kwartałach minionego roku. Na pierwszy rzut oka to niewiele, ale jeśli wziąć pod uwagę dane z innych krajów w Europie i na świecie, okaże się, że jako jedyni przeszliśmy przez kryzys bez recesji.

Rząd chwali się, że to jego zasługa, opozycja mówi, że na wzrost zapracowali wszyscy Polacy, a eksperci zwracają uwagę, że wiele zagrożeń jeszcze przed nami.

KRYZYS OMINĄŁ POLSKĘ - CZYTAJ WIĘCEJ

3. Złoci siatkarze

Nie było Wlazłego, zabrakło „Winiara” – z Turcji mieliśmy wrócić z pustymi rękami. Przyjechaliśmy ze złotym medalem mistrzostw Europy, czego nie dał nam nawet Hubert „Kat” Wagner.

Kiedy 14 września złoci medaliści z MVP turnieju Piotrem Gruszką na czele wrócili do kraju, ulice Warszawy były pełne.

Kibice pozdrawiali ich w drodze pod Pałac Kultury, gdzie nastąpił kulminacyjny moment powitania. Entuzjazm próbowali podtrzymać politycy. Na swój sposób. Kancelarie prezydenta i premiera pokłóciły się o to, gdzie najpierw siatkarze mają odebrać gratulacje.

Wydaje się, że najwięcej namieszał minister, który później stał się bardziej „Mirem”, niż Drzewieckim. Prezydent siatkarzy w końcu nie ugościł, a odznaczenia państwowe dostali oni z rąk premiera.

SUKCES SIATKARZY - CZYTAJ WIĘCEJ

Kolejne miejsca: 4. Afera hazardowa zmienia rząd - CZYTAJ WIĘCEJ

5. Koniec z tarczą antyrakietową - CZYTAJ WIĘCEJ

6. Stocznie zatonęły - CZYTAJ WIĘCEJ

7. Tragedia w kopalni Wujek-Śląsk - CZYTAJ WIĘCEJ

8. Koniec ery Leo i marzeń o mundialu - CZYTAJ WIĘCEJ

9. Wojskowy krytykuje MON - CZYTAJ WIĘCEJ

10. Dziwna koalicja bierze TVP - CZYTAJ WIĘCEJ ŚWIAT 1. Śmierć Króla Pop

Śmierć Michaela Jacksona (TVN24)

Czwartek 25 czerwca. Godzina 21.21 czasu polskiego pogotowie w LA dostaje lakoniczne zgłoszenie: "50 letni mężczyzna, w ogóle nie oddycha". Pogotowie wysyła karetkę, jednak ani reanimacja na miejscu, ani w szpitalu nie dała efektu. Michael Jackson umiera o godz. 23.26.

Według oficjalnych informacji zmarł z powodu nagłego zatrzymania krążenia. W mediach bardzo szybko pojawiły się "nieoficjalne informacje od członków rodziny piosenkarza". Wynika z nich, że piosenkarz był uzależniony od Demerolu, morfinopodobnego leku przeciwbólowego, i przed śmiercią lekarz wstrzyknął mu sporą dawkę tego specyfiku.

JACKSON ODCHODZI - CZYTAJ WIĘCEJ

2. Europa ma nowy traktat

Po kilku latach walki i zmian frontów, nieudanych referendach i sprzeciwie niektórych europejskich polityków, Unia Europejska doczekała się w końcu nowej „konstytucji” – Traktatu Lizbońskiego.

Po perypetiach z Irlandzkim wetem i zwłoką prezydenta Czech traktat formalnie zaczął obowiązywać 1 grudnia. Zakłada m.in. wprowadzenie stanowiska przewodniczącego Unii Europejskiej z 2,5-roczną kadencją oraz zmniejszenie do 18 członków Komisji Europejskiej.

TRAKTAT LIZBOŃSKI - CZYTAJ WIĘCEJ

3. A/H1N1 postraszyło świat

Zaczęło się na wiosnę w Meksyku – informacje o lawinowym wzroście zachorowań na nieznany szczep grypy wprawiły świat w popłoch. Gdy świńska grypa, jak ją ochrzczono, zabijała kolejną setkę Meksykanów, świat zaczął się poważnie niepokoić.

Wobec rozszerzania się jej występowania, 11 czerwca 2009 Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła najwyższy, szósty stopień zagrożenia grypą oznaczający pandemię. Wtedy już od ponad miesiąca A/H1N1 zadomowił się w Polsce.

EPIDEMIA GRYPY - CZYTAJ WIĘCEJ

Kolejne miejsca: 4. Kryzys mniejszy, ale trwa - CZYTAJ WIĘCEJ

5. Gazowa wojna - CZYTAJ WIĘCEJ

6. Aresztowany Polański - CZYTAJ WIĘCEJ

7. Spór o krzyże - CZYTAJ WIĘCEJ

8. Iran. Zamieszki po wyborach - CZYTAJ WIĘCEJ

9. Nobel dla Obamy - CZYTAJ WIĘCEJ

10. Proces Karadżicia - CZYTAJ WIĘCEJ W drugim już plebiscycie kończący rok oddaliście łącznie niespełna 35 tysięcy swoich głosów.

Rok temu za najważniejsze wydarzenia 2008 r. uznaliście wybór Baracka Obamy na prezydenta USA i polsko-amerykańską umowę o tarczy antyrakietowej. CO BYŁO NAJWAŻNIEJSZE W 2008 r. - PRZECZYTAJ

Źródło: tvn24.pl